رابطه کرونا و کولر ماشین
30 خرداد 1399 ساعت: 21:3از چندی پیش برخی کارشناسان هشدار دادند که کولر ماشین می‌تواند عامل پخش ویروس کرونا شود، ولی توجه کمی به این هشدار شده است.


بهانه گرم شدن هوا و فرارسیدن زمان استفاده از کولر خودرو بر آن شدیم تا اطلاعاتی مختصر درباره نحوه استفاده و نگهداری از کولر خودروها را به شما ارائه دهیم.

چون آلودگی کفش ها به ویروس بسیار زیاد است و سیستم کولر، هوای کف خودرو را جذب و توسط رادیاتور خود خنک کرده و هوای خنک را توسط دریچه های خودرو پخش می نماید.
 
برخلاف فصل سرما که رادیاتور داغ بخاری میتوانست ویروس را نابود کند، ولی رادیاتور کولر تاثیری بر ویروس نمی گذارد بلکه آنرا مستقیما در ریه سرنشینان می پاشد.
 
یکی از عوامل مهم تشدید کرونا در جنوب و استانهای گرم همین موضوع است. از این رو  اگر ناچار به استفاده از کولر هستیم باید همت کنیم :
 
۱- تا حد ممکن کف خودرو را پاکیزه و ضد عفونی کنیم.
 
۲- دریچه هوای خودرو را باز بگذاریم تا هوا از بیرون به درون ورود کند و هوای کف خودرو جذب کولر نگردد.
 
۳- شیشه خودرو را کمی پایین آوریم تا جریان هوا بیشتر در نیمه بالایی خودرو برقرار باشد نه کف آن.
 
۴- سرنشینان حتما از ماسک استفاده کنند.

چند نکته درباره کولر خودرو

 
سیستم تهویه خودرو علاوه بر بخاری و کولر به پنکه نیز مجهز است. عموما زمانی از پنکه استفاده می‌شود که هوای داخل کابین نه گرم است و نه سرد است و تنها احتیاج به تهویه دارد.
 
  استفاده از پنکه به جای پایین دادن پنجره ها علاوه بر جلوگیری از ورود آلودگی و سر و صدا به داخل کابین خودرو وضعیت آیرودینامیکی خودرو را نیز بهبود داده و از مصرف زیاد سوخت در سرعت های بالا جلوگیری می‌کند.
   
اگر هنگام گرما وارد خودرو شدید بلافاصله کولر را روشن نکنید پنجره ها را پایین داده و اجازه دهید کمی هوای درون کابین خودرو عوض شود سپس نسبت به روشن کردن سیستم تهویه اقدام کنید.
 
 اگر خودرویی در فضای باز و زیر نور خورشید در دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد پارک شود، سطح بنزن موجود در فضای داخل آن بین دوهزار تا چهار هزار میلی‌گرم بالا میرود که ۴۰ برابر بیش تر از میزان قابل قبول آن در واحد حجم است. باز کردن پنجره ها پیش از روشن کردن کولر به خارج شدن این ماده سرطان زا از خودرو کمک می کند.
 
  سعی کنید کولر را هنگامی روشن کنید که دور موتور، پایین باشد و از روشن کردن آن در سرعت‌ها و دورهای بالای موتور خودداری کنید تا از آسیب به کلاچ کمپرسور جلوگیری شود.
   
در ابتدای کار، سرعت پنکه کولر را زیاد کنید تا هوای گرم انباشته شده در مجاری تهویه و در داخل اتاق سریع‌تر تخلیه شده و در ضمن، کل سیستم هم خنک و آماده کار شود.
 

استفاده از کولر به ویژه برای کودکان مانع از گرمازدگی آنها می شود اما باید دقت شود دریچه کولر به نحوی تنظیم شود که سبب گرفتگی ماهیچه‌ها نشود.

 

توصیه می‌شود در هوای آلوده و در هنگام توقف یا سرعت پایین در ترافیک، سیستم تهویه را خاموش کرده یا حداقل در حالت گردش داخلی هوا قرار دهید.

 

در هنگام جابجایی با سرعت زیاد و حرکت در بزرگراه ها، پایین دادن پنجره ها به جای استفاده از کولر سبب به هم خوردن وضعیت آیرودینامیکی خودرو و افزایش مصرف بنزین آن می شود. توصیه می شود در سرعت بالا از کولر استفاده کنید.


 

رطوبت سبب می شود فیلترها مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک ها باشند. حتما فیلتر کولر را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تمیز و یا حتی تعویض کنید.


تدوین: مهندس صدرا بنکدار
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو