خودآزمایی درباره افسردگی| باورهای درست و نادرست
30 خرداد 1399 ساعت: 20:3افسردگی یکی از شایع‌ترین مشکلات روانی است، بااین‌وجود بسیاری از ما باورهای نادرستی درباره آن داریم. در این خودآزمایی می‌توانید میزان آگاهی درباره افسردگی را بسنجید.

۱- اگر فکر می‌کنید کسی افسرده است، بهترین راه برای کمک به او این است که تلاش کنید او را سر حال بیاورید. الف- درست ب- نادرست


۲- کدام‌یک از بیماری‌های زیر به افسردگی ربطی ندارند؟ الف- کمردرد  ب- دل‌آشوبه  ج- سنگ کلیه  د- سردرد


۳- کدام‌یک از علائم زیر در زنان افسرده بیشتر رخ می‌دهد؟ الف- مصرف زیاد الکل.  ب- ترک کردن اجتماعاتی که فرد معمولاً به آن می‌رفت مثلاً باشگاه کتاب یا باشگاه ورزشی.  ج- مشغولیت فکری با چیزی که باعث احساس گناه در فرد می‌شود.


۴- هنگامی‌که زندگی سخت می‌شود است که افسردگی بروز می‌کند. الف- درست  ب- نادرست


۵- هنگامی تحت درمان دوران بهبودی از افسردگی را می‌گذرانید، علائم شما الف- در طول یک هفته برطرف خواهند شد. ب- مدتی بیشتر طول می‌کشد تا برطرف شوند. ج - هیچ‌وقت کاملاً برطرف نمی‌شوند.


۶- اندوه و افسردگی: الف- یکی هستند. ب- با هم متفاوت هستند.


۷- افسردگی بر خلق‌وخوی شما تاثیر می‌گذارد، اما نه بر بقیه بدن شما: الف- درست  ب- نادرست


۸- هنگامی‌که افسرده می‌شوید، باید: الف- در طول روز چرت بزنید تا سرزنده شوید. ب- حتی اگر میلی به ورزش ندارید، ورزش کنید.  ج- فقط در صورت که انرژی دارید، ورزش کنید.


پاسخ‌ها


۱- پاسخ گزینه ب است. بهترین کاری که برای دوست یا یکی از بستگان دچار افسردگی‌تان می‌توانید انجام دهید، این است که او را تشویق کنی یک دکتر یا کارشناس بهداشت روانی را ببیند. صرف تلاش برای بالا بردن روحیه فرد افسرده ممکن است نه‌تنها بی‌تاثیر باشد، بلکه باعث سوءتفاهم شود. حمایت و امید دادنتان را  به این صورت ابراز کنید که با درمان و گذشت زمان حال او بهتر خواهد شد.


۲- پاسخ گزینه ج است. افسردگی بر بدن شما هم تاثیر می‌گذارد. هر فردی خصوصیات یگانه خود را دارد. در برخی از افراد افسردگی علائم جسمی خاصی ندارد. در افراد دیگر ممکن است افسردگی با سردرد، دردهای دیگر، چنگه‌های شکمی و مشکلات معده خود را نشان دهد؛ اما سنگ‌های کلیوی با افسردگی مربوط نشده‌اند.

۳- پاسخ گزینه ج است. هر کسی که افسرده است ممکن کارهایی را ذکر شده است، انجام دهد؛ اما زنان با احتمال بیشتری نسبت به مردان علائم مانند احساس اندوه، بی‌ارزش بودن و گناه را دارند.


مردان افسرده با احتمال بیشتری تحریک‌پذیر می‌شوند و علاقه‌شان را به کار یا تفریح از دست می‌دهند. مردها همچنین ممکن است هنگامی‌که احساس افسردگی می‌کنند به الکل یا سایر مواد روان‌گردان روی بیاورند که البته حال آن‌ها را هم بهتر نخواهد کرد.


۴- پاسخ گزینه ب است. گرچه موقعیت‌های سخت مانند مرگ یکی از عزیزان، طلاق یا از دست دادن شغل می‌تواند برانگیزاننده افسردگی باشند. افسردگی همیشه این چنین رخ نمی‌دهد. حتی اگر اوضاع بیرونی زندگی شما خوب باشد، باز هم ممکن است در درون احساس افسردگی کنید. علائمی که معمولاً در افسردگی تجربه می‌کنید، شامل احساس مکرر اندوه و گناه، به هم خوردن نظم خواب و خوراک (خیلی کم یا خیلی زیاد خوابیدن و خوردن)، لذت نبردن از چیزهایی که به طور طبیعی از آن‌ها لذت می‌برید، احساس خستگی و تحریک‌پذیری، اشکال در تمرکز و تصمیم‌گیری و به فکر خودکشی افتادن است.


۵- پاسخ گزینه ب است. برای اینکه اثرات درمان- چه مشاوره و تغییرات سبک زندگی (مانند ورزش در افسردگی ملایم) باشد و چه درمان دارویی- ظاهر شود، چند هفته‌ای باید زمان بگذرد. معمولاً خواب و اشتهای شما اول از همه بهتر می‌شوند.


۶- پاسخ گزینه ب است. افسردگی چیزی بیشتر از احساس اندوه یا فراز و نشیب‌های خلقی است که هر کسی در زندگی از سر می‌گذراند. افسردگی برای مدت بیشتری طول می‌کشد و شدت آن بیشتر است و بدون درمان بسیار مشکل است از آن خلاصی یافت. شکل شدید افسردگی که به آن «افسردگی عمده» می‌گویند شامل دوره‌ای اندوه یا بی‌تفاوتی است به همراه سایر علائم است که دست‌کم برای دو هفته پشت سرهم طول می‌کشد و آن‌قدر شدید است که فعالیت‌های روزانه را مختل می‌کند. ضمناً باید توجه داشت که افسردگی یک بیماری است، نه نشانه ضعف یا شخصیت منفی.


۷- پاسخ گزینه ب است. افسردگی با بیماری‌هایی دیگری که سایر اعضای بدن را گرفتار می‌کنند، ارتباط دارد. برای مثال افراد دارای افسردگی در معرض خطر بیشتر بیماری قلبی هستند. از طرف دیگر افسردگی می‌تواند پس از دچار شدن به مشکلات قلبی بروز کند. برای مثال تا یک پنجم افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، پس از آن افسرده می‌شوند.


۸- پاسخ گزینه ب است. هر چه بیشتر فعالیت جسمی انجام دهید، بهتر است. هنگامی‌که افسرده هستید، در ابتدا چندان تمایلی به انجام ورزش ندارید، اما حتی در این حالت هم باید تلاش کنید ورزش کنید. ورزش می‌تواند درمانی برای افسردگی‌های ملایم باشد.


منبع: WebMD


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو