بهترین زمان نوشیدن آب در تابستان
29 خرداد 1399 ساعت: 17:3بی‌تردید آب برای سلامت ما انسان‌ها ضروری است. حدود 75 درصد از کل وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و این ماده حیاتی نقش مهمی در تنظیم بسیاری از عملکردهای مغزی، عملکردهای بدنی و گوارش بر عهده دارد. با این‌حال، اگرچه همه می‌دانیم که نوشیدن آب برای ما اهمیت فراوانی دارد اما هنوز هم خیلی‌ها با زمان‌بندی‌های مناسب برای نوشیدن آب آشنا نیستند.

با توجه به این‌که بدن در ماه‌های گرم سال و خصوصا فصل تابستان به آب بیشتری نیاز دارد، آشنایی داشتن با زمان‌بندی مناسب برای نوشیدن آب اهمیت بیشتری پیدا می کند. 

 

هنگام صبح 


یکی از بهترین اوقات برای نوشیدن آب، صبح‌ها پس از بیدار شدن و قبل از خوردن صبحانه است. نوشیدن آب پس از بیداری به خیلی‌ها کمک می‌کند تا الگوهای تغذیه‌ای مناسب برای تامین آب بدن را راحت‌تر پیگیری کنند و در طول روز هم بیشتر آب بنوشند. البته نوشیدن آب سرد گزینه مناسبی پس از بیداری در صبح نیست بلکه آب جوشیده به‌جای چای و قهوه مورد نظر است. 

 

کم‌آبی بدن که بیشتر در تابستان اتفاق می‌افتد، به‌راحتی با افزایش استفاده از آب ساده جبران‌پذیر است، درحالی که همین کار ساده برای تقویت خلق‌وخو، عملکردهای مغزی و همچنین افزایش سطح انرژی اهمیت زیادی دارد. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که حتی کم‌آبی خفیف بدن نیز می‌تواند اثرات مخربی برای حافظه، تمرکز، میزان اضطراب و خستگی داشته باشند. با این‌حال، اگرچه نوشیدن آب در صبح برای خیلی‌ها اثربخشی خوبی دارد اما نمی‌توان گفت که نوشیدن آب در این هنگام برای همه افراد بهتر از ساعت های دیگر است. 

 

قبل از وعده‌های غذایی اصلی 


اگر برنامه کاهش وزن را پیگیری می‌کنید، بهتر است بدانید که نوشیدن یک لیوان آب قبل از وعده‌های غذایی اصلی از راهکارهای مناسب برای کاهش وزن است. چنین کاری نه‌تنها احساس پُری را بیشتر می‌کند، بلکه میزان مصرف غذاها را هم کاهش می‌دهد. برای مثال، یکی از تحقیقات در همین زمینه نشان می‌دهد که نوشیدن 500 میلی‌لیتر آب در فاصله 30 دقیقه مانده به وعده صبحانه، میزان کالری‌های دریافتی در طول روز را 13 درصد کاهش می‌دهد.


 براساس یافته‌های تحقیقاتی دیگری، نوشیدن 300 تا 500 میلی‌لیتر آب قبل از وعده ناهار با کاهش احساس گرسنگی و کالری‌های دریافتی همراه می‌شود. البته لازم به ذکر است که محققان می‌گویند چنین کاری معمولا در جوانان به نتیجه خاصی نمی‌رسد بلکه در بزرگسالان و میانسالان اثربخشی دارد. بنابراین اگرچه نوشیدن آب قبل از وعده‌های غذایی اصلی می‌تواند شیوه کارآمدی برای حفظ تعادل آب در بدن باشد، اما محققان هنوز درحال بررسی این موضوع هستند که چرا چنین کاری در جوانان به اثربخشی خاصی نمی‌رسد. 

 

قبل و بعد از ورزش 


واضح است که بعد از ورزش کردن، بخشی از آب و الکترولیت‌های بدن از طریق تعریق دفع می‌شوند. بنابراین نوشیدن آب هم قبل از ورزش و هم بعد از ورزش برای حفظ تعادل آب در بدن ضرورت دارد و به تامین مایعات دفع‌شده بدن کمک می‌کند. این کار خصوصا در تابستان اهمیت بیشتری دارد. 


توجه داشته باشید که دفع بیش از حد مایعات درحین فعالیت‌های ورزشی می‌تواند به عملکردهای بدن نیز آسیب برساند و باعث عدم تعادل در سطح الکترولیت‌های بدن شود. بنابراین توصیه می‌شود که اگر فعالیت‌های ورزشی منظم و شدید دارید، حتما بعد از ورزش از نوشیدنی‌های الکترولیت‌دار استفاده کنید تا بدن بتواند روند بازسازی و ترمیم خودش را به‌خوبی به انجام برساند. 

 

کلید موفقیت؛ ثبات 


بدن در طول شبانه‌روز دائما برای حفظ تعادل آب تلاش می‌کند و آب اضافی را از طریق پوست، ریه‌ها، کلیه‌ها و دستگاه گوارش دفع می‌کند. با این‌حال، بدن فقط قادر است که میزان معینی از آب را دفع کند. اگرچه چنین اتفاقی کمتر پیش می‌آید اما زیاده‌روی در نوشیدن آب می‌تواند تعادل سدیم و مایعات در بدن را دچار اختلال کند و باعث مشکلاتی مانند سردرد، گیجی، خستگی و تشنج شود یا حتی در موارد نادری هم به کما رفتن فرد منتهی گردد.


 بنابراین به‌جای این‌که آب زیادی را یک‌جا بنوشید، باید میزان متعادلی از آب را در ساعت های مختلف شبانه‌روز بنوشید تا هم به تامین آب بدن کمک کنید و هم دچار مشکلات احتمالی ذکرشده نشوید. اگر می‌خواهید که در ماه‌های گرم سال بهتر از بدن خودتان محافظت کنید، بهتر است برنامه زمانی مشخصی برای نوشیدن آب داشته باشید و با تنظیم تایمرهای زمانی در موبایل یا وسایل دیگر هیچ کدام از وعده‌های نوشیدن آب تان را از دست ندهید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: Health Line

باورهای درست و غلط درباره نوشیدن آب
6 علت عجیب کم‌آبی بدن
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو