رژیم مدیترانه‌ای؛ ترفند ضدپیری مغز
29 خرداد 1399 ساعت: 00:3محققان اسکاتلندی به تازگی دریافتند، رژیم مدیترانه‌ای می‌تواند عوارض پیری بر مغز را کاهش دهد. این سبک غذایی پس از DASH ( رژیم غذایی مقابله با پرفشاری خون) جایگاه دوم را در رده‌بندی سالانه بهترین‌ رژیم‌های سال در نشریه آمریکایی News& World Report  کسب کرد. 

گروهی از محققان دانشگاه ادینبرو بررسی‌هایی در مورد تاثیر رژیم مدیترانه بر سلامت انجام دادند؛ البته نه به دلیل تاثیر بر کاهش وزن یا محافظت از قلب و بیماری‌های عروقی! این بار رژیم غذایی با پایه میوه‌ها و سبزیجات، ماهی و روغن زیتون برای عملکرد مغز مفید شناخته شد. در واقع، رژیم غذایی مدیترانه‌ای روند تحلیل شناختی ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد. 

 

برای تایید این موضوع، وضعیت 967 سالمند اسکاتلندی از نظر عادت های غذایی بررسی شدند و حجم مغز، لایه خاکستری مغز و ضخامت کورتکس در سن 73 سالگی و سپس 79 سالگی مورد مطالعه قرار گرفت. هدف این تحقیق، تشخیص تاثیر احتمالی رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر مغز بود. نتایج نشان داد حجم مغز در سالمندانی که رژیم مدیترانه‌ای دارند، بیشتر است. به عقیده محققان، این سبک غذایی می‌تواند 5/0 درصد تحلیل مغز و کاهش سلول‌های مغزی ناشی از افزایش سن را کاهش دهد اما تغییری در لایه خاکستری مغز و ضخامت کورتکس مشاهده نشد. این مطالعه در نشریه Neurology به چاپ رسید. 

 

البته علاوه بر تغذیه، عادت های دیگر سبک زندگی نظیر مطالعه، فعالیت ورزشی، شرکت در برنامه‌‌های اجتماعی، باغبانی و... نیز در پیشگیری از تحلیل شناختی مغز تاثیر دارند. پیش از این نیز بر اساس مطالعات دیگری ثابت شد که رژیم مدیترانه‌ای تاثیرهای محافظتی در برابر پوکی استخوان دارد و مصرف آنتی‌اکسیدان‌های فراوان در این شیوه تغذیه به بهبود خلق‌وخو نیز کمک می‌کند. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:TopSanté.fr

رژیم محدود؛ بدتر از آنچه تصور می‌کنید!​​​
بهترین ترفندهای چربی‌سوزی برای حفظ تناسب اندام در قرنطینه خانگی​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو