شیوه‌های درست تحسین کردن کودکان
27 خرداد 1399 ساعت: 16:3بسیاری از پدرها و مادرها وقتی به موضوع تحسین کردن کودکان می‌رسند، در پیدا کردن تعادل مناسب به مشکل برمی‌خورند. آنها در این شرایط دائم از خودشان می‌پرسند که زیاده‌روی در تحسین کودک یا انتقال حس بی‌تفاوتی به او دقیقا چه معنایی دارد؟
 یا اینکه در موضوع تحسین کردن کودکان واقعا کمیت اهمیت دارد یا کیفیت؟ درحالی که هیچ فرمول مشخص و واضحی برای تحسین کردن کودکان وجود ندارد اما متخصصان می‌گویند والدین باید درک درستی درباره زمان مناسب، مکان مناسب و نحوه درست تحسین کردن کودکان داشته باشند تا بتوانند عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس را در کودکان افزایش دهند.

1. به جزئیات خاص توجه کنید


والدینی که موقع تحسین کردن کودک بر جزئیات خاص تمرکز می‌کنند، این پیام را به او انتقال می‌دهند که تمام تلاش‌های بزرگ و کوچکش برای والدین مهم هستند. ضمن اینکه تمرکز بر جزئیات به کودکان کمک می‌کند تا زودتر مهارت‌های خاص خودشان را شناسایی کنند. مثلا اگر فرزند شما عملکرد خوبی در بازی فوتبال دارد، نباید صرفا به گفتن جملات کلی و مشابه این اکتفا کنید: «تو واقعا فوتبالیست خوبی هستی»، بلکه مثلا باید بگویید: «تو واقعا در فضاهای تنگ خوب دریبل می‌زنی» یا «شوت‌های فنی تو واقعا کیفیت بالایی دارد.» 

2. صداقت داشته باشید


تحسین کردن کودکان همیشه باید بر مبنای صداقت انجام بگیرد. به‌گفته متخصصان، کودکان در اغلب اوقات تشخیص می‌دهند که تحسین والدین ساختگی و برای جلب توجه کودک است یا اینکه واقعا صادقانه شکل گرفته است. 
از سوی دیگر، اگر والدین در تحسین کودک بر مبنای صداقت رفتار نکنند، کودک به‌مرور زمان نسبت به والدین بی‌اعتماد می‌شود و احساس ناامنی می‌کند. ضمن اینکه کودک در این شرایط نمی‌تواند تفاوت میان حرف‌های صادقانه و حرف‌های ساختگی والدین را تشخیص دهد.

3. کودک را به فعالیت‌های جدید تشویق کنید


یکی از مهم‌ترین کارهایی که والدین باید برای پرورش کودکان سالم و دارای عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس مطلوب انجام دهند، تشویق آنها به فعالیت‌ها و کارهای جدید است. پس اگر کودک می‌خواهد دوچرخه‌سواری یاد بگیرد یا بند کفش‌هایش را خودش گره بزند، حتما او را به‌خاطر تصمیم جسورانه‌اش تشویق کنید. به‌علاوه، کودک را از اشتباه کردن و خطر کردن نترسانید.

4. واکنش‌های افراطی نشان ندهید


والدینی که در تحسین کردن کودکان زیاده‌روی می‌کنند، معمولا بعضی از ویژگی‌های کودک را بیش از حد برجسته می‌‌کنند و دائم این جملات تکراری و مشخص یا مشابه آنها را در گوش او تکرار می‌کنند. «تو باهوش‌ترین پسر جهانی»، «تو خوشگل‌ترین دختر جهانی» و... . بعضی از پدرها و مادرها و حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها اصرار دارند که این رفتارشان را ادامه دهند، اما واقعیت این است که اگر کودک دائم چنین جملاتی را بشنود، به‌مرور زمان دیگر نسبت به تحسین شدن توسط انسان‌های مختلف بی‌تفاوت می‌شود.

5. از به زبان آوردن منظور واقعی‌تان نترسید


اگر کودک مثلا برای آماده‌سازی یک انشای مدرسه‌ای سخت تلاش کرده، کافی است به او بگویید که شما هم تلاش بی‌وقفه و سخت او را دیده و درک‌ کرده‌اید، بنابراین هیچ ضرورتی ندارد که دنبال جملات پیچیده و استثنایی بگردید. همین جملات ساده به کودک نشان می‌دهند که شما برای تلاش‌های او ارزش قائل هستید.

6. روی روندها و فرایندها تمرکز کنید


دکان را به‌خاطر تلاش‌ها و کوشش‌هایی تحسین کنید که در روندها و فرایندهای مختلف از خودشان نشان می‌دهند، نه صرفا به‌خاطر استعدادهای ذاتی یا نتیجه‌گیری نهایی. توجه داشته باشید که همه کودکان قرار نیست ورزشکاران خارق‌العاده، نابغه‌های ریاضی یا موسیقی‌دانان استثنایی شوند، بلکه همه کودکان قرار است اهمیت سخت تلاش کردن و پشتکار داشتن را بیاموزند.

 منبع: WebMD
 ترجمه: یوسف صالحی

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو