یک‌سوم از زنان انگلیسی در زمان محدودیت‌ها از تنهایی رنج برده‌اند
27 خرداد 1399 ساعت: 10:3زنان با شدت بیشتری از مردان در زمان شیوع کووید19 مشکلات روانی داشته‌اند.
تنهایی یکی از مشکلاتی است که کرونا با خود آورده. بسیاری از افرادی که برای روابط اجتماعی فقط به حضور در محل کار یا برخی اماکن دیگر مانند باشگاه‌های ورزشی دلخوش بودند، در زمان اعمال محدودیت‌ها شدیدا احساس تنهایی کردند.
 
هر چند در هر کشوری، مسئولان و بیش از آنها فضای مجازی سعی داشتند با ترفندی این فضای خالی را پر کنند و برای این کار، شبکه‌های مجازی در مدتی کوتاه پر شدند از انواع و اقسام سرگرمی‌ها و ورزش‌هایی که می‌شد در خانه انجام داد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهند، بنا به دلایل مختلف از جمله ترس از فشارهای اقتصادی و از دست دادن شغل و کاهش روابط اجتماعی رو در رو، میزان مشکلات روانی مانند اضطراب یا حس تنهایی و غم در بین مردم افزایش داشته و براساس گفته کارشناسان این مسائل در بین زنان بیشتر از مردان بروز کرده. 
 
روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در یادداشتی با عنوان «یک‌سوم از زنان انگلیسی در زمان محدودیت‌ها از تنهایی رنج برده‌اند»، به بررسی این موضوع پرداخته:
 
مطالعات اخیر نشان می‌دهند، تفاوت مشکلات روانی بین مردان و زنان در دوران محدودیت‌ها، ریشه در کاهش تعاملات اجتماعی دارد.
 
زنان با شدت بیشتری از مردان در زمان شیوع کووید19 مشکلات روانی داشته‌اند. به نظر محققان دانشگاه ساسکس بریتانیا، زنان بیش از مردان از جدایی‌گزینی اجباری در زمان شیوع بیماری آسیب دیده‌اند.
 
مطالعه این محققان نشان داده، میزان افرادی که دچار یکی از مشکلات اساسی روانی در این مدت شده‌اند بین هر دو جنس افزایش داشته. پیش از شیوع کرونا 7درصد مردان گزارش از مشکلات روانی خود داده بودند که این میزان در زمان اوج شیوع و محدودیت‌ها به 18درصد رسیده، اما میزان مشکلات روانی جدی در زنان که پیش از شیوع 11درصد بوده، بعد از این دوران 27درصد گزارش شده.
 
مطالعه‌های دیگر در بریتانیا و آمریکا نیز حاکی از افت بهزیستی در بین مردان و زنان در زمان افزایش شدید محدودیت‌های کرونایی بوده. تا امروز، دلیل اصلی تاثیرپذری زنان بیش از مردان را عوامل اقتصادی دانسته‌اند.
 
 
مستندات زیادی وجود دارد که در دوران کرونا در مشاغل مختلف، وظایفی به عهده زنان گذاشته می‌شود که دیگران تمایلی به انجام آن ندارند یا احتمال اینکه زنان شغل خود را از دست بدهند، بسیار بیشتر از مردان است.
 
عوامل دیگر در افزایش مشکلات روانی زنان نسبت به مردان، شامل کاهش فعالیت‌های ورزشی زنان و افزایش تقاضاهای فرزندان در خانه مانده و بار کارهای خانه است که اغلب بر دوش زنان قرار می‌گیرد. 
 
تحقیقات گفته‌شده بر مبنای مصاحبه‌های آنلاین انجام شده و به کارشناسان علوم اجتماعی این امکان را می‌دهد مردم دارای مشکلات روانی در این دوران را ردیابی کنند.
 
یافته‌های برمبنای اطلاعات آنلاین حاکی از آن است که در زمان محدودیت‌ها بسیاری از مردم با مشکل تنهایی دست و پنجه نرم می‌کرده‌اند. تحلیل جستجوهای گوگل نشان می‌دهد در این زمان، جستجوی کلماتی مانند «تنهایی»، «نگرانی» و «غم» در بسیاری از کشورها بیشتر شده است.
تحقیق نشان می‌دهد، زنان در سنین کمتر از 30 سال و مردان در سنین 50 تا 69 سال بیشتر از بقیه گروه‌های سنی از تنهایی محدودیت های کرونایی متاثر شده‌اند.
 
نکته قابل توجه اینکه افرادی که پیش از شیوع از تنهایی شکایت داشته‌اند، کمتر از دیگران تحت تاثیر محدودیت‌ها قرار گرفته‌اند، شاید به این دلیل که سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی برای آنها کمتر از دیگران مهم بوده.
 
ترجمه: مرجان یشایایی
منبع: گاردین
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو