اختلالات یادگیری کودکان ناشی از کمبود امگا3
26 خرداد 1399 ساعت: 22:3مطالعات جدید نشان می‌دهد کودکان 7 تا 9 سال که کمبود دریافت امگا3 دارند با اختلالات در تمرکز و یادگیری مواجه هستند. امگا3 جز اسیدهای چرب ضروری شناخته می‌شود زیرا بدن انسان قادر به ساخت آنها نیست. امگا3 در ماهی‌های چرب، میگو و آجیل وجود دارد و به بهبود عملکرد مغز همچنین حفظ سلامت سیستم ایمنی و قلبی عروقی کمک می‌کند.

البته اکثر مردم در کشورهای غربی به اندازه کافی امگا3 مصرف نمی‌کنند و رژیم غذایی آنها غالبا سرشار از امگا6 است که این عدم تعادل زمینه ابتلا به بیماری‌های مزمن و التهابات را تسهیل می‌کند. اما بروز اختلال در یادگیری موضوع مطلبی است که در ادامه می توانید آنرا بخوانید. 

 

تاثیر امگا3 بر یادگیری 


برای تشخیص ارتباط میان دریافت کافی امگا3 و یادگیری کودکان، محققان دانشگاه آکسفورد نمونه خون 493 دانش‌آموز 7 تا 9 سال شهر آکسفوردشر در جنوب شرقی بریتانیا را بررسی کردند. این دانش‌آموزان توانایی خواندن پایین‌تر از متوسط سطح ملی را داشتند. بررسی نمونه خون آنها نشان داد که سطح متوسط امگا3 در این کودکان حدود 45/2 درصد است. این مقدار کمتر از حداقل مقدار توصیه‌شده یعنی 4 درصد برای عملکرد مطلوب بدن است که 8 تا 12 درصد به عقیده محققان مقدار ایده‌آل خواهد بود. 

 

علاوه بر آزمایش خون، تکمیل پرسشنامه‌هایی توسط خانواده نیز نشان داد که از هر 10 کودک، 9 نفر کمتر از 2 وعده ماهی در هفته می‌خورند و یک کودک از 10 نفر اصلا ماهی نمی‌خورد. این مسئله همچنین حاکی از نگرانی است که بزرگسالان نیز همانند فرزندان شان دچار کمبود امگا3 هستند و این کمبود، آنها را در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌دهد. البته محققان بر این باورند که چنین نتایجی در همه نژادها دقیقا یکسان نیست زیرا ساختار ژنتیک نیز بر متابولیسم امگا3 در بدن تاثیر خواهد داشت. 

 

منابع امگا3 در رژیم غذایی


بهترین روش تامین نیاز بدن به امگا3، تغذیه است. بنابراین، توصیه می شود ماهی‌های چرب مانند ساردین، سالمون و... 2 وعده در برنامه غذایی هفتگی گنجانده شوند. البته بهتر است تنوع در مصرف ماهی‌ها نیز مورد توجه قرار گیرد تا نیاز به ریزمغذی‌ها تامین شود. البته ماهی‌های کوچک برای کودکان بهتر هستند. مطالعات پیشین نیز تاکید داشته است که مصرف مکمل‌های امگا3 در بهبود علائم بیش فعالی، نقص توجه و اختلالات در خواندن نقش دارد.

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: lanutrition.fr

هشدار یونیسف؛ عادت به خوردن فست فودها زمینه ساز "گرسنگی ناشناخته" در کودکان
5 خوراکی که بهتر است در دوران کرونا نخورید!
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو