ضدعفونی کردن لوازم آرایشی در دوران شیوع کرونا
26 خرداد 1399 ساعت: 16:3یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد کروناویروس جدید قادر است که حداقل 3 ساعت در هوا زنده بماند، درحالی که تا 72 ساعت روی سطوح فولادی و پلاستیکی و همچنین تا 24 ساعت روی سطوح مقوایی دوام می‌آورد. همین یافته‌ها باعث شد که سوال تازه‌ای برای بسیاری از خانم‌ها مطرح شود: آیا کووید-19 می‌تواند روی لوازم آرایش زنده بماند؟!
به‌گفته دکتر الکس بِرِزو، میکروب‌شناس، کووید-19 تاکنون در محصولات آرایشی و زیبایی مورد آزمایش قرار نگرفته اما تا زمانی که لوازم آرایش خودتان را با شخص دیگری به‌صورت اشتراکی استفاده نکرده‌اید، لازم نیست نگران باشید. این متخصص می‌گوید: «هر باکتری یا ویروسی که در لوازم آرایش شما شناسایی شود، به احتمال زیاد از بدن یا خانه خودتان به این لوازم منتقل شده است. این بدان معنی است که شما دائم با میکروب‌هایی در تماس هستید که در بدن‌تان یا اطراف شما زندگی می‌کنند، بنابراین این میکروب‌ها از منشاءهای تازه‌ای مانند کروناویروس جدید به لوازم آرایش شما منتقل نمی‌شوند». با این‌حال، حتی اگر با کروناویروس در تماس نبوده باشید، مطمئنا با توجه به شرایط فعلی می‌خواهید که لوازم آرایشی خودتان را ضدعفونی کنید. 

لوازم آرایشی را هرچند وقت یک‌بار باید ضدعفونی کرد؟‌


محصولات و لوازم آرایشی اغلب سلول‌های پوستی مُرده و باکتری‌ها را به خود جذب می‌کنند. به‌گفته دکتر دیوید لورتچر، متخصص پوست‌ اگر این لوازم به‌طور منظم ضدعفونی نشوند، می‌توانند باعث تحریک پوستی، شکل‌گیری جو‌ش‌های مختلف و عفونت‌هایی مانند چشم صورتی و گل‌مژه شوند. او می‌گوید: «شستن لوازمی که برای به‌کارگیری لوازم آرایشی مایع استفاده می‌شوند مانند اسفنج‌ها و براش‌های آرایشی که با قسمت‌های حساسی مانند چشم‌ها و دهان تماس دارند، اهمیت ویژه‌ای دارد. این لوازم اغلب مرطوب و نمدار باقی می‌مانند، بنابراین بستر ایده‌آلی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌آورند.»
محل نگهداری و حتی محل استفاده از لوازم آرایشی هم می‌تواند بر رشد باکتری‌ها اثرگذار باشد. به‌گفته دکتر لوتچر، نگهداری براش‌ها در فضای مرطوب حمام یا به‌کارگیری لوازم آرایشی در وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند مترو می‌تواند احتمال جذب باکتری‌های بیشتر به این لوازم و درنتیجه رشد هرچه بیشتر آنها را افزایش دهد. 

استفاده اشتراکی از لوازم آرایشی ممنوع! 

بهترین راه برای محافظت از لوازم آرایشی مانند رژلب در برابر آلودگی‌های مختلف، خودداری از استفاده اشتراکی از آنها است. بیشتر این لوازم دارای نگهدارنده‌هایی هستند که نقش مثبتی برای مقابله با آلودگی‌ها دارند اما اگر متوجه شدید شخص دیگری از مثلا رژلب شما استفاده کرده، باید آن را دور بیندازید. اگر فقط خودتان از لوازم آرایش استفاده کرده‌اید اما می‌خواهید آن را ضدعفونی کنید، برای این کار باید لایه رویی محصولی مانند رژلب را بتراشید و سپس مقداری پاک‌کننده آرایشی روی رژلب اسپری کنید. البته اگر از رژلب مایع یا برق لب استفاده می‌کنید، هیچ راهی برای ضدعفونی کردن آنها وجود ندارد. پس اگر به سلامت این محصولات شک کردید، راهی جز دور انداختن آنها پیش رویتان نخواهد بود. 

انواع پودرها و محصولات آرایشی فشرده را نیز می‌توان با کمک اسپری‌های ضدعفونی‌کننده پاک‌سازی کرد. اگر متوجه شدید که مثلا چیزی روی ریمل خشک جمع شده است، باز می‌توانید لایه رویی آن را بتراشید و بعد از اینکه از اسپری ضدعفونی برای پاک‌سازی کمک گرفتید، دوباره از آن استفاده کنید. 

چگونه ابزارهای آرایشی را ضدعفونی کنیم؟

محصولات زیبایی و لوازم آرایشی مثل دیگر کالاهای مصرفی، با همدیگر یکسان نیستند. مثلا براش‌ها و ابزارهای آرایشی مشابه با رژلب‌ها و کرم‌های پوست تفاوت دارند. از سوی دیگر رژلب‌ها، کرم‌ها، لوسیون‌ها و... دارای ترکیبات نگهدارنده‌ای برای مقابله با آلاینده‌های مختلف هستند. ضمن اینکه این محصولات در محفظه‌هایی قرار می‌گیرند که محافظت مطلوبی را از خود محصول به انجام می‌رسانند، درحالی که براش‌های آرایشی و دیگر ابزارها همیشه از پوشش‌های محافظتی برخوردار نیستند. 
اسفنج‌های آرایشی از کالاهایی هستند که برای زیرسازی و کانسیلرها کاربرد دارند و درنتیجه باید به‌طور منظم تعویض شوند. شستشوی این کالاها با کمک آب داغ و صابون نیز امکان‌پذیر است. شیوه دیگر برای ضدعفونی کردن اسفنج آرایشی، خیساندن آن در آب و قرار دادنش در مایکروویو است. به‌گفته دکتر برزو، مشخص شده این کار میزان باکتری‌های احتمالی موجود در اسفنج‌ها را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. شما می‌توانید هم براش‌های ساخته‌شده از موی طبیعی و هم انواع ساخته‌شده از موی مصنوعی را با کمک این روش ضدعفونی کنید. وقتی که براش‌ها را از درون آب بیرون آوردید، باید آب نفوذکرده در براش را بگیرید و آنها را روی سطح صاف و خشک و تمیزی قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

ترجمه: راضیه فیضی
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو