رنـج خـامـوش کبـد!
26 خرداد 1399 ساعت: 15:3کبد چرب غیرالکی بیماری است که به بافت کبد آسیب می‌رساند و میلیون‌ها نفر در دنیا مبتلا به آن هستند. این بیماری که پیامد مستقیم شیوه زندگی مدرن از جمله رژیم غذایی سرشار از چربی و شکر و بی‌تحرکی است، یک اختلال متابولیک محسوب می‌شود. 

پیشرفت کبد چرب به سیروز کبدی
بیماری کبد چرب یکی از بیماری‌های شایع در دهه‌های اخیر است که بافت کبد دچار چربی بسیار زیاد می‌شود. 

از‌‌ آنجا که الکل در تحریک بیماری نقش ندارد، اصطلاح کبد چرب غیرالکلی به‌کار می‌رود. تجمع چربی در بافت کبد باعث التهاب و بروز آسیب به سلول‌های این عضو می‌شود. نگرانی جدی در مورد بیماری کبد چرب از آنجاست که با علامت خاصی همراه نیست و بسیاری از بیماران تا مراحل پیشرفت بیماری از آن اطلاعی ندارند. این مساله منجر به وخامت جدی بیماری حتی تا مرحله ابتلا به سیروز یا سرطان کبد نیز خواهد بود. 

«کبد» را بشناسیم


«کبد» یا «جگر» بزرگترین غده بدن است که در فعالیت‌های متابولیسم بدن مانند گوارش نقش دارد. وزن طبیعی جگر انسان حدود 5/1 کیلوگرم است و رنگی صورتی-قهوه‌ای دارد. جگر در  سمت راست معده و روی کیسه صفرا قرار دارد. تمام خون دستگاه گوارش توسط سیاهرگ باب کبدی جمع‌آوری شده، وارد جگر می‌شود و تمام مواد جذب‌شده از لوله گوارشی از جگر عبور می‌کنند. تصفیه سموم بدن، متابولیسم داروها، مداخله در خونسازی طی دوران جنینی، مقاومت در برابر عفونت‌ها، تامین سریع انرژی در مواقع ضروری و ذخیره آهن برخی دیگر از اعمال حیاتی این اندام است.

علل ابتلا به «کبد چرب»


علل متعددی در بروز این بیماری نقش دارند که از جمله می‌توان به زمینه ژنتیک، دیابت کنترل نشده، پرفشاری خون، اضافه وزن و بی‌تحرکی اشاره کرد. در بروز این بیماری مصرف الکل تاثیری ندارد و به دلیل اینکه مصرف زیاد شکر عامل بیماری محسوب می‌شود، مصرف نوشابه یکی از عوامل خطر خواهد بود.

درمان بیماری


در صورتی که بیماری به‌موقع تشخیص داده شود، کاهش وزن کنار رعایت رژیم غذایی کم‌کالری و انجام فعالیت منظم ورزشی در بهبود تاثیر دارد. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای بیماری شناخته نشده و داروها نیز صرفا می‌توانند علائم بیماری را تسکین دهند. 

عوارض ابتلا به «کبد چرب»


کبد عضو مهمی در سلامت بدن انسان است و بروز چنین بیماری نیز با عوارض جدی همراه خواهد بود. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی در این بیماران زیاد است و نخستین عامل فوت آنها محسوب می‌شود. 

شیوع بیماری در دنیا


چاقی و مصرف غذاهای سرشار از چربی و شکر یکی از مهم‌ترین علل ابتلا به کبد چرب است. حال آنکه عادات ناسالم غذایی امروزه به‌عنوان چالش جدی سلامت مطرح است و شیوع چاقی در همه‌ جوامع دنیا روبه گسترش است. 

براساس آمار، این بیماری در حال حاضر 10درصد بیماری‌های مزمن کبد را شامل می‌شود اما طی سال‌های آینده ممکن است به 25درصد برسد. از همین رو متخصصان به طور جدی بر ضرورت رعایت شیوه زندگی سالم تاکید دارند. 

رژیم غذایی مناسب برای سلامت کبد


1-پرهیز از قند و شکر


تحقیقات ثابت می‌کند که رژیم غذایی سرشار از قندها آسیب‌های کبد را تشدید می‌کند. مصرف زیاد غذاهای شیرین و حاوی شکر فراوان منجر به افزایش قندخون می‌شود که ترشح زیاد انسولین و پیامد منفی آن را بر کبد درپی دارد. اولین نکته برای حفظ سلامت کبد و بهبود بیماری کبد چرب به حداقل رساندن شیرینی‌جات است. 

2-گنجاندن امگا3 در تغذیه روزمره


همچنین مبتلایان به کبد چرب باید چربی‌های مفید را جایگزین چربی‌های ترانس و اشباع کنند. در واقع، چربی‌های مضر عامل افزایش تری‌گلیسرید خون هستند و در بروز نشانگان متابولیک نقش دارند. 

رژیم مدیترانه‌ای که شامل مصرف ماهی و اسیدهای چرب امگا3 است، برای این بیماران بسیار مفید خواهدبود. مصرف مکمل‌های امگا3 نیز با مشورت پزشک می‌تواند در کاهش چربی‌های ذخیره در کبد تاثیرگذار باشد. 

3-کاهش وزن


5 تا 10درصد کاهش وزن در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به کبد چرب تاثیر چشمگیری دارد. رعایت رژیم غذایی درست کنار ورزش منظم بهترین روش کاهش وزن و حفظ تناسب اندام است. تغییرات آنزیم‌های کبد تها پس از یک ماه رژیم مناسب و کاهش وزن مشهود است. البته باید مراقب رژیم‌های سریع و سختگیرانه بود زیرا کاهش وزن بیش از 2 کیلوگرم در هفته می‌تواند زمینه‌ساز التهاب باشد. حال آنکه التهاب در ابتلا به کبد چرب نقش دارد و روند پیشرفت بیماری را تسریع می‌کند. 

4-مصرف خوراکی‌های سرشار از آنتی‌اکسیدان


آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل سلنیوم، ویتامین‌های C وE برای سلامت کبد مفید هستند. در واقع، آنتی‌اکسیدان‌ها استرس اکسایشی و التهابات بدن را کاهش می‌دهند. 
گرچه نیاز به بررسی‌های بیشتر برای تایید تاثیر این ترکیبات در بهبود سلامت کبد وجود دارد اما به نظر می‌رسد مصرف 5 سهم میوه و سبزی در روز مفید خواهد بود.

منبع:Passport santé.fr
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو