حقایقی درباره چربی شکم
چه چربی‌هایی را باید بسوزانیم؟
26 خرداد 1399 ساعت: 10:3چربی احشایی نوعی چربی است که در داخل بدن قرار دارد. در اطراف روده، کبد و معده  تشکیل می‌شود. همچنین ممکن است دورتادور شریان‌ها را نیز بگیرد.
 ممکن است شما هم جزو افرادی باشید که فقط در قسمت شکم و پهلو، چربی اضافه دارند و تمایل دارید چربی‌های آن قسمت را بسوزانید؛ اما باید بدانید که انتخاب اینکه چربی کدام قسمت بدن زودتر آب شود، به دست شما نیست و قادر به کنترل آن نیستید. 

چربی در سراسر بدن، درون سلول‌های چربی انباشته شده است. برخی افراد در بخش‌های دیگری از بدن، سلول‌های چربی بیشتری دارند، یعنی اینکه این افراد، در آن قسمت‌ها مستعد تجمع چربی و در نتیجه چاقی هستند. 

هنگامی که کالری دریافتی فرد کمتر از سوخت مورد نیاز بدنش باشد، بدن چربی‌های ذخیره شده را به حرکت در می‌آورد و آنها را تبدیل به انرژی مصرفی می‌کند.

 چربی داخل شکمی


یک واقعیت در مورد چربی اطراف معده که باید بدانید این است: این لایه چربی فقط یک لایه زیر پوستی نیست که بتوانید آن را با دست بگیرید و لمس کنید و ممکن است حدود دو و نیم سانت باشد. چربی احشایی نوعی چربی است که در داخل بدن قرار دارد. در اطراف روده، کبد و معده  تشکیل می‌شود. همچنین ممکن است دورتادور شریان‌ها را نیز بگیرد و برای سلامتی نیز خطرناک است؛ اما برای آب کردن این چربی نیازی به رژیم غذایی یا تمرینات خاصی نیست، فقط عادات غذایی سالم داشته باشید.

 خطرات بهداشتی چربی شکمی

فقط مقدار وزن و عدد روی ترازو علامت خطر نیست. محققان بر این عقیده‌اند که میزان چربی‌های عمیق در اطراف شکم و پهلو، بهتر از این است که از نظر وزن یا BMI (ضریب توده بدنی) در معرض مشکلات جدی سلامتی باشید. چربی شکمی نه‌تنها می‌تواند لباسهایتان را بیش از حد تنگ کند، بلکه می‌تواند فرد را در معرض یکسری بیماری‌ها قرار دهد:

- دیابت
- بیماری کبد چرب
- بیماری قلبی
- کلسترول بالا
سرطان پستان
بیماری پانکراتیت

اندازه‌گیری دور کمر چیست؟

با اندازه‌گیری دور کمر نمی‌توان میزان چربی احشایی را تشخیص داد. به این دلیل که چربی نزدیک سطح پوست (به نام چربی زیر جلدی) نیز جزئی از قطر شکم است؛ اما اگر به بیماری چربی شکمی مبتلا شوید، عدد روی متر اندازه‌گیری می‌تواند به شما این هشدار را بدهد. برای خانمها، اندازه دور کمر بیش از 87 می‌تواند پرچم قرمز را بالا ببرد و در آقایان این عدد 100 سانتی‌متر است.

اولین چربی است که باید حذف بشود

یک واقعیت خوشحال‌کننده این است که چربی احشایی اولین نوع چربی است که باید از بدن حذف شود و برای انجام این کار، باید تحرک داشته باشید. لازم نیست تمرینات پیچیده‌ای انجام دهید. شما می‌توانید یک ساعت در روز را باسرعت و درجا قدم بزنید. برای افزایش متابولیسم می‌توانید بر روی تردمیل شیب بیشتری را تنظیم کنید. اگر زیاد می‌نشینید، روش‌هایی هم برای آن وجود دارد. تایمری را بر روی تلفن خود تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که هر نیم ساعت از جایتان برخیزید یا اینکه با یک میز امتحان کنید و کار خود را با تمرینات نشسته شروع کنید.

میزان فعالیت جسمی

آیا شما موقع صحبت کردن دستتان را زیاد حرکت می‌دهید؟ پاهای خود را با ضرب آهنگ حرکت می‌دهید؟ ممکن است مردم فکر می‌کنند شما خیلی شاد و شنگول هستید؟ همه اینها خوب است. حرکت اعضای بدن ممکن است «ورزش» نباشد و باعث ایجاد عضله یا استقامت نشود. اما به نوعی فعالیت به حساب می‌آید و میزانی از کالری را در بدن می‌سوزاند. بنابراین هر بار که به شما می‌گویند، بیش از حد وول می‌خورید، می‌توانید بگویید که دارید چربی شکمتان را می‌سوزانید.
سرکه سیب کمک چندانی نخواهد کرد:

سرکه سیب وزن را کم نمی‌کند

سرکه سیب کاربردهای هوشمندانه زیادی دارد، اما کاهش چربی شکمی احتمالاً یکی از آنها نیست، هرچند رژیم‌های غذایی مرسوم امروزی این تاثیر را دارند. مایع کدری که از سیب‌های له شده، تقطیر شده و سپس تخمیر شده تهیه می‌شود، همین سرکه سیب است. بعضی افراد فکر می‌کنند اسید استیک موجود در سرکه سیب از جهاتی موجب سلامتی می‌شود. مطالعات  انجام شده بر روی حیوانات این امید را می‌دهد که سرکه سیب به سوزاندن چربی احشایی کمک می‌کند؛ اما هیچ شواهد علمی مبنی بر همین تاثیر در انسان وجود ندارد.

چای سبز به جای نوشابه‌ها


برای آب کردن چربی شکم، از رژیم غذایی درستی استفاده کنید.  غذاهای مفید و سبزیجات زیادی بخورید و غذاهای بی‌خاصیت و شکم پرکن را از وعده‌ای خود حذف کنید و به جای نوشابه، چای سبز بخورید. مطالعاتی در این زمینه نشان داده‌اند که کاتچین‌ها و آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز، ممکن است تا حدی به سوزاندن چربی احشایی کمک کند. نتایج درست است؛ اما یک چیز واضح و روشن است: انواع چای‌ها به جای نوشیدنی‌های قندی باعث صرفه‌جویی در مصرف کالری می‌شود به شرط آن که با عسل یا شکر، شیرین نشود.

حقایقی درباره روغن ماهی

روغن ماهی مدت‌هاست که یک مکمل غذایی سالم برای قلب به حساب می‌آید. FDA اخیراً داروی ساخته شده از روغن ماهی را برای کمک به کنترل تری‌گلیسیریدها، یعنی چربی موجود در خون، تایید کرده است؛ اما بر روی چربی شکم، زیاد اثر ندارد. مطالعه‌ای بر روی مردانی که اضافه وزن داشتند و مکمل روغن ماهی مصرف می‌کردند، نشان داد که هیچ تغییری در چربی معده آنها ایجاد نکرده است.

چربی شکم و استخوان‌ها

برای مدت طولانی پزشکان تصور می‌کردند، وزن اضافی می‌تواند به قوی نگه داشتن استخوان‌ها کمک کند و فرد را از شکستگی‌ها محافظت کند؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که لزوماً این گفته درست نیست. حداقل در مورد چربی احشایی که این‌گونه است. مطالعه‌ای نشان داد که مردانی که چربی شکمی بیشتری داشتند، استخوان‌های ضعیف‌تری داشتند.

مطالعه دیگری بر روی زنانی صورت گرفت که هنوز یائسگی را پشت سر نگذاشته بودند و دریافتند که افرادی که چربی شکمی دارند، تراکم استخوان کمتری دارند که علامت هشداردهنده پوکی استخوان را نشان می‌دهد.

مترجم مهتا زمانی‌نیک
منبع WEBMED
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو