افزایش وزن دوران بارداری با چه خطراتی همراه است؟
سلما هایک، اضافه وزن دوران بارداری و ابتلایش به دیابت حاملگی
25 خرداد 1399 ساعت: 22:3سلما هایک، بازیگر سینما در ۴۰ سالگی باردار شد، به شدت اضافه وزن پیدا کرد و دچار دیابت بارداری شد.

سلما هایک بازیگر از جمله مادران مشهوری است که در 40 سالگی در کمال ناباوری توانست باردار شود.  او در طول دوران بارداری به شدت وزن اضافه کرد و این موضوع زمینه ساز ابتلایش به دیابت دوران بارداری شد. به گفته پزشکش سلما 22 کیلو اضافه وزن دوران بارداری داشت در حالی که میزان افزایش وزن طبیعی برای خانم‌هایی که قبل از بارداری وزن طبیعی داشته‌اند، حدود 11.5 تا 16 کیلوگرم است.


 در دوران بارداری به او گفته شد که فرزندش مبتلا به سندروم داون است اما خوشبختانه پس از تولد مشخص شد که کودکش کاملا سالم است و در حال حاضر در تورهای دور دنیای مادر شرکت می‌کند. 


افزایش وزن دوران بارداری موضوعی کاملا طبیعی است و شامل وزن جنین، وزن جفت، مایع آمنیوتیک، افزایش بافت سینه، حجم خون و ذخایر چربی در بدن مادر می‌شود و وجود آن لازم است زیرا تاحدی به شیردهی بعد از تولد کمک می‌کند. 


اما نیمی از مادران باردار معمولا از اضافه وزن طبیعی توصیه شده در دوران بارداری پار را فراتر‌‌ می‌گذارند و تغذیه زیاد و نامناسب در آنها زمینه ساز ابتلا به اضافه وزن‌‌ می‌شود. این اضافه وزن بدون عارضه نیست و می‌تواند زمینه ساز چاقی، ابتلا به دیابت بارداری و ناراحتی‌‌های قلبی در مادر شود. 


چاقی مادر در دوران بارداری روی جنین هم تاثیر می‌گذارد. درواقع چاقی نوعی بیماری التهابی است و با افزایش وزن، سلول‌های چربی ناچار به آزادسازی هورمون‌ها و مواد شیمیایی می‌شوند که در بدن ایجاد التهاب کرده و این موضوع بر سلامت و رشد جنین تاثیر منفی می‌گذارد.


چاقی مادر می‌تواند سبب افزایش وزن بیش از حد جنین شده و روند زایمان را با مشکل روبرو کند. نوزادی که با وزن بالا و غیر طبیعی متولد شود در آینده با مشکلات بسیاری روبروست که مهم‌ترین آن افزایش احتمال ابتلا به دیابت است. این بیماری و سایر بیماری‌های مرتبط با اضافه وزن و چاقی می‌تواند نسل به نسل در خانواده‌ای ادامه پیدا کنند.


مترجم: سمیه مقصودعلی

منابع:  www.parents.com

/flo.health/pregnancy​​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو