ناتالی پورتمن به فرزند گیاهخوارش چه مکمل‌هایی می‌دهد؟
25 خرداد 1399 ساعت: 21:3ناتالی پورتمن از 9 سالگی گیاهخوار شد. این هنرپیشه معروف و محبوب هالیوود معتقد است با این سبک غذایی روزی 3 بار با چنگال خود به حفظ محیط زیست و کره زمین کمک می‌کند. 

همسر وی اما گیاهخوار نیست و پورتمن او را به این کار اجبار نکرده است. با این وجود، پورتمن حتی در دوران 2 بارداری‌اش به سبک غذایی وگان پایبند بود و در حال حاضر نیز پسر بزرگش تابع رژیم مادر است و دخترش چون کوچک است هم از رژیم مادر و هم پدر تبعیت می‌کند و آنها به او فرصت داده‌اند تا وقتی بزرگتر شد، بتواند در این رابطه تصمیم بگیرد. 


پورتمن از کودکی برای آنکه بتواند سالم و قوی باشد ویتامین‌های گروه B و D را به صورت مکمل مصرف می‌کرد اما برنامه غذایی کودکانش در حال حاضر به قدری کامل است که نیازی برای مصرف مکمل نمی‌بیند. اما اگر شما هم از رژیم وگان تبعیت می‌کنید ولی فرزندتان دسترسی کامل به تمامی مواد مغذی و ویتامینی را ندارد، بهتر است با مشورت پزشک به فکر رفع کمبودهای بدنی او باشید.

 

به گفته متخصصان اطفال بسته به جنسیت، جثه، سرعت رشد و میزان فعالیت‌شان به میزان متفاوتی از ریزمغذی ها نیاز دارند. دریافت کافی کلسیم و ویتامین D برای داشتن استخوان‌های سالم، آهن، روی و ید در کنار کولین، ویتامینA، B6یا فولات و D برای رشد مغزی کودکان ضروری است. کودکانی که تغذیه متعادل و متناسبی دارند، نیازمند مصرف مکمل نیستند. با این وجود برخی از کودکان در شرایط خاص مثلا در دوران شیرخوارگی به برخی مکمل‌ها مثل ویتامین D نیاز دارند. 

 

اگر کودکی از رژیم گیاهخواری نیز پیروی می‌کند یا دچار بیماری‌هایی نظیر سلیاک، سرطان، کیست‌‌های فیبروزی یا التهابات دستگاه گوارش است یا تحت عمل جراحی دستگاه گوارش قرار گرفته یا فوق العاده بدغذاست و برخی گروه‌‌های غذایی را اصلا مصرف نمی‌کند، لازم است نیازهای ویتامینی و مینرالی اش از طریق مکمل ها رفع شود. 

 

عدم مصرف پروتئین و لبنیات حیوانی نیز سبب بروز کمبود کلسیم، آهن، روی، ویتامینB12، و D در بدن اطفال می‌شود که در دراز مدت زمینه ساز اختلالات رشدی یا تاخیر در رشد خواهد بود. البته دادن مکمل به کودک حتما باید زیرنظر متخصص و بعد از دیدن نتایج آزمایش خون باشد زیرا ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند در صورت مصرف بیش از حد مسمومیت زا باشند. این موضوع بویژه در مورد ویتامین‌‌های محلول در چربی از جمله A،D،E صادق است.

 

ترجمه: سمیه مقصودعلی

منبع: romper.com

رژیم غذایی نیکل کیدمن؛ 6 وعده کوچک غذا​​​
راز تناسب اندام "ویکتوریا بکهام"؛ از ماهی تا پیاده‌روی!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو