برای پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان، علائم را جدی بگیرید
بیماری لثه و راه‌های حفظ سلامت دندان ها
25 خرداد 1399 ساعت: 13:3بیماری لثه با ایجاد پلاک در زیر خط لثه شروع می‌شود. پلاک دندان، ماده چسبناک سرشار از باکتری است که می‌تواند باعث عفونت و درد لثه و استخوان‌های زیر آن شود. پلاک، ورم لثه را نیز به دنبال خواهد داشت که مقدمه‌ای برای انواع بیماری‌های دهان و دندان است.
 وقتی صحبت از بهداشت و سلامت دهان و دندان می‌شود، منظور ما صرفا صاف و ردیف بودن دندان‌ها یا میزان سفید و براق بودن آن‌ نیست، موضوعی که اغلب به آن توجهی نمی‌شود، سلامت لثه‌هاست. حتی اگر دندان‌هایی سفید و یک‌دست داشته باشید، به این معنا نیست که از بیماری‌های لثه ایمن هستید چون اغلب این بیماری‌ها بدون درد هستند و کسی که به آن مبتلا می‌شود ممکن است اصلا متوجه بروز آن نشود.

بیماری لثه چیست؟

بیماری لثه با ایجاد پلاک در زیر خط لثه شروع می‌شود. ورم لثه و التهاب، حساسیت، قرمز شدن و خونریزی لثه را نیز در پی خواهد داشت. خوشبختانه، تا وقتی که استخوان و بافت نگهدارنده‌ دندان‌ تحت تاثیر قرار نگیرد، این بیماری قابل‌درمان است اما اگر بدون درمان باقی بماند، باعث بیماری‌های پیشرفته‌تری می‌شود که بافت و استخوان زیر دندان‌ها را از بین می‌برد.

علائم اولیه بیماری‌ لثه می‌تواند یکی از این موارد باشد:

 بوی بد دهان 
 ایجاد فاصله بین دندان‌‌ها یا افتادن دندان‌های دائمی
 خونریزی شدید لثه‌
 ورم و التهاب، حساسیت و قرمز شدن لثه‌
 از بین رفتن بافت لثه روی دندان‌ها
بیماری‌های دهان و دندان قابل‌پیشگیری هستند. 

راه‌های حفظ سلامت لثه و دندان‌ها

1. نخ دندان بکشید
حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. این کار به برداشتن پلاک و خرده‌های غذا از بین دندان‌ها کمک می‌کند.

2. به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید
دندان‌پزشک می‌تواند با بررسی لثه و دندان‌ها، علائم اولیه بیماری را تشخیص دهد و قبل از پیشرفت، درمان می‌شوید و شرایط حادتر نمی‌شود.

3. از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید
 خمیردندانی بخرید که علاوه بر خاصیت سفیدکنندگی حتما فلوراید داشته باشد.

4. دوبار در روز مسواک بزنید
سعی کنید بعد از هر وعده‌ غذایی مسواک بزنید و حتما زمان مسواک زدن روی زبان را هم تمیز کنید زیرا بسیاری از باکتری‌ها بین پرز‌های زبان نفوذ می‌کنند و سلامت لثه و دندان‌ها را به خطر می‌اندازند. حتما از مسواک مناسب استفاده کنید.

5. دهانشویه استفاده کنید
استفاده از دهانشویه، از التهاب لثه، تجمع پلاک روی لثه و پیشرفت عفونت جلوگیری می‌کند. 
علاوه بر آن، شستشوی دهان با این محلول، ذرات غذایی که حتی بعد از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان هنوز در دهان باقی مانده‌، از بین می‌برد. بیماری‌های دهان و دندان قابل‌پیشگیری هستند و اگر علائم بیماری را نادیده بگیرید، روند درمان بسیار طولانی‌تر خواهد شد.پس بهتر است از ابتدا نکات مربوط به سلامت و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

6. سیگار را ترک کنید
سیگار یکی از شایع‌ترین علل بیماری‌های دهان و دندان است. از آنجا که سیگار سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند، درمان عفونت لثه سخت‌تر می‌شود. 
همچنین اگر دوره درمان ورم لثه را می‌گذرانید، مصرف سیگار، مانع  کاهش التهاب لثه می‌شود و طول درمان را افزایش می‌دهد.

منبع: Oral Health
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو