نکاتی برای انتخاب یا دوختن ماسک پارچه‌ای
24 خرداد 1399 ساعت: 17:3ماسک‌های پارچه‌ای می‌توانند به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا کمک کنند، اما باید نکاتی را در انتخاب یا دوختن این ماسک‌ها رعایت  کنید.

  • هم ماسک‌های دوخته و هم ماسک‌های دوخته‌نشده می‌توانند مناسب باشند، به شرطی که بینی و دهان شما را به‌طور کامل بپوشانند. اگر عجله دارید می‌توانید از پارچه‌‌ای که در دسترستان است، به‌عنوان ماسک استفاده کنید اگر اهل خیاطی هستید، می‌توان ماسک خاص خودتان را در بدوزید.  دست کم دو لایه پارچه‌ کتانی ریزبافت با رج‌شمار بالا باید در ماسک بکار رود تا مانع عبور قطرک‌های تنفسی آلوده شود. سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند ماسک دست کم سه لایه داشته باشد: یک لایه درونی از پارچه‌ کتانی که جاذب رطوبت است ، یک لایه میانی از جنس پلی‌پروپیلن یا مخلوط کتان و سایر الیاف و یک لایه خارجی از پارچه‌های الیاف مصنوعی که ضد آب باشد.

  • اگر ماسک دولایه برای خودتان می‌دوزید، فضایی بین دولایه برای اضافه کردن فیلتر تعبیه کنید. از مواد گوناگونی از صافی قهوه  گرفته تا پارچه‌های کیسه‌های خرید چندبارمصرف (که معمولا از جنس پلی‌پروپیلن هستند) یا تکه‌‌ای از حوله آشپزخانه می‌توانید به عنوان فیلتر استفاده  کنید.

  • - لایه‌های پارچه‌ای ماسک باید به شما امکان تنفس راحت را بدهید تا لازم نباشد برای نفس تازه کردن ماسک را از روی صورت‌‌تان بردارید. برش ماسک باید طوری باشد که به طور کامل بالای بینی تا زیر چانه پوشانده شود و از دو طرف هم به گوش‌های شما برسد.  ماسک آماده یا ماسکی را که می‌دوزید باید اندازه صورتتان باشد تا لازم نباشد مرتب به آن دست بزنید و آن را روی صورت‌تان میزان کنید.

  • ماسکی را انتخاب کنید یا بدوزید که بتوانید به‌راحتی بتوانید آن را بپوشید و به‌راحتی بدون نیاز به لمس کردن جلوی ماسک که ممکن است آلوده شده باشد، آن را از بردارید

  •  ماسک پارچه‌ای را باید پس از هر بار مصرف بشویید، بنابراین ماسکی را انتخاب کنید یا بدوزید که دوامش خوب باشد. اگر ماسک شکلش را از دست بدهد، دیگر به درد نمی‌خورد. همچنین اگر خودتان ماسک‌تان را می‌دوزید، پارچه‌ مورد استفاده را قبل از دوختن بشویید تا آب برود.

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو