تظاهرات پرجمعیت و خطر افزایش مبتلایان به کرونا
20 خرداد 1399 ساعت: 13:3تظاهرات ضد نژادپرستی در سراسر دنیا نگرانی درباره افزایش شروع کرونا را برانگیخته است.
 هرچند خبرها درباره تظاهرات ضد نژاد پرستی در جهان غرب اخبار مربوط به کوید ۱۹ را تحت‌الشعاع قرار داده است، اما شیوع کرونا هنوز یکی از موضوعات مهم بهداشت و سلامتی جهان است و به دنبال برداشتن برخی محدودیت‌ها از طرف دولت‌ها برای کسب و کارهای غیرضروری خطر هم گیری هنوز یک خطر واقعی است هنوز هم باید برای مهار کووید ۱۹ دستورالعمل‌های مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی و پوشیدن ماسک را رعایت کرد.
 
مطالعات نشان می دهند که ویروس سارس که همان ویروس ایجاد کننده کووید ۱۹ هم هست، توسط قطرک‌های تنفسی به هنگام سرفه کردن عطسه کردن یا صحبت کردن از فرد مبتلا به اطراف پراکنده می‌شود.
 
تظاهرات عظیم در ایالات متحده به دنبال کشته شدن جرج فلوید که پس از آن کشورهایی مانند بریتانیا و فرانسه را هم در بر گرفته، می‌تواند منجر به شعله‌ور شدن آتش کوئید ۱۹ در بین جمعیت انبوه تظاهرکننده شود.
 
 تظاهرکنندگان چه باید کنند؟
 
به نظر کارشناسان افرادی که در تظاهرات‌ها شرکت می‌کنند لازم است در تمام ساعات حضور حتماً ماسک مناسبی در صورت بزنند و اگر از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنند باید حتماً چند لایه باشد و جلوی تنفس آنها را نگیرد و دست‌ها را مرتب بشویند و خود ماسک‌ها هم پس از مصرف شست و شو شود.
 قطرک‌های تنفسی افراد آلوده ممکن است روی دهان یا بینی افراد نزدیک به آنها بنشینند یا توسط دم به درون ریه افراد راه پیدا کنند. در همین محل است که ویروس می‌تواند فعال شود و بیماری زایی کند.
برای کاهش خطر انتقال تنها دو راه وجود دارد حفظ فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا به مردم توصیه کرده که در مراکز عمومی ماسک به صورت بزنند.

پیش از آن این مرکز این نکات را برای اماکنی مانند فروشگاه‌های خواروبار فروشی داروخانه‌ها و پمپ بنزین‌ها توصیه کرده بود، اما برای مردمی که در تظاهرات شرکت می‌کنند، حفظ فاصله اجتماعی تقریبا ناممکن است و به این ترتیب، پوشیدن ماسک هنوز یکی از مهمترین توصیه ها برای حفاظت و ایمنی آنهاست.
 البته توصیه دیگر این مرکز حفظ فاصله اجتماعی به معنی حفظ فاصله بین خود فرد و دیگران در خارج از محیط خانه است که این فاصله دست کم باید دو متر باشد.
 
موج‌های همه‌گیری جهانی بیماری ممکن است باز گردند 

وقتی درباره موج دوم صحبت می‌کنیم منظورمان بازگشت دوباره همان بیماری است که قبلا شیوع پیدا کرده و حالا بعد از چندین بار ماه دوباره بازگشته.
به گفته ددکتر مایک رایان رئیس فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت این اتفاقی است که در چند ماه آینده ممکن است برای بسیاری از کشورها بیفتد.
 دکتر رایان توضیح می‌دهد که همه‌گیری‌ها معمولاً به صورت موج هستند به این معنی که یک بیماری می‌تواند در همان سال و در همان محل اولی که بیماری شایع شده بود دوباره باز گردد

وی هشدار می دهد که اگر ما اقدامات محدودکننده را خیلی زودتر از موقعی که لازم است کاهش دهیم امکان بازگشت بیماری بسیار بیشتر خواهد بود.
 
توده انبوه جمعیت، یکی از منابع بالقوه گسترش آلودگی
 
 کارشناسان عقیده دارند، توده انبوه مردمی که در یک جا جمع می شوند می تواند منبعی برای آلودگی باشد.

ممنوع کردن گردهمایی‌های بزرگ اعتراضی  که ممکن است منجر به شیوع گسترده ویروس ‌شوند یا پوشیدن ماسک می‌تواند جلوی سرعت گسترش ویروس بیماری کووید ۱۹ را به سطح قابل مدیریتی بگیرد، اما با توجه به شرایط فعلی جامعه، ممنوع کردن گردهمایی ها و تظاهرات فعلی نه تنها بر خلاف نص صریح آزادی حقوق بشر و قانون اساسی آمریکاست، احتمالاً موفقیتی هم در بر نخواهد داشت.

 گذشته از آن کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که حضور در فضای باز تا حد زیادی خطر گسترش کوئید ۱۹ را کمتر می‌کند. برخی کارشناسان دیگر اطلاعاتی را منتشر کرده‌اند تا به کمک آن بتوان از انتقال ویروس در امان ماند.

با تمام این احوال و با وجود همه دستورالعمل‌هایی که منتشر شده کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که گردهمایی‌های پر جمعیت فعلی در آینده می‌توانند برای سلامت ملی کشور خطرناک باشند و نتایج جدی در بر داشته باشند.

 دکتر گوتلیب یک مقام سابق اداره غذا و داروی آمریکا معتقد است اتفاقاتی که در هفته‌های گذشته شاهدشان بودیم، می‌تواند نتایج بسیار به دنبال داشته باشد ولی یکی از این نتایج بی‌شک این است که زنجیره انتقال ویروس کرونا در این گردهمایی‌ها شعله ور می‌شود.
 
تسهیلات بهداشتی برای تظاهزکنندگان حیاتی است
 
در مطلبی که در نشریه فوریت‌های پزشکی چاپ شده تاکید شده است که تسهیلات سلامتی برای جلوگیری و کنترل شیوع بیماری در گردهمایی‌های بزرگ بسیار حیاتی است کارشناسان معتقدند در محل‌هایی که انبوه جمعیت گردهم می‌آیند باید امکان هم گیری افراد دقیقاً بررسی شود کارشناسان بر خطر موج دوم شیوع بیماری که همین که هشدار می دهند آنها در زمان عقیده دارند که گردهمایی های پرجمعیت در ایالت ایالات متحده بعد سلامت مردم تاثیرات دراز مدت خواهد داشت خطر گردهمایی‌های پرجمعیت یعنی اینکه مسئولان سلامتی باید آماده باشند که به سرعت افراد آلوده را شناسایی و برای جلوگیری از گسترش ویروس از بقیه از سایرین جدا کنند.

ترجمه: مرجان یشایایی
منبع: هیلث لاین
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو