چرا هالیوودی‌ها جفت خود را می‌خورند؟
کم خونی پس از زایمان چیست؟
20 خرداد 1399 ساعت: 10:3بسیاری از مادران مشهور هالیوود بعد از زایمان جفت خود را فریز کرده و به صورت قرص در می‌آوردند و پس از زایمان بویژه اگر زایمان سزارین انجام داده باشند می‌خورند. یکی از این مادران کاترین هگل است. او در مصاحبه‌ای در مورد علت انجام این کارش گفت او و همسرش برای پیشگیری از بروز کم خونی پس از زایمان این کار را به توصیه دکترش انجام داده است. 

کم خونی پس از زایمان نوعی کم خونی ناشی از فقر آهن است که پس از زایمان در 3 مرحله بروز می‌کند: ابتدا سطح آهن در مغز استخوان کاهش می‌یابد. در این مرحله علایمی از کم خونی مشاهده نمی‌شود. در مرحله بعد علایم کم خونی کم کم ظاهر شده و فرد احساس خستگی و سردرد میکند. در نهایت میزان هموگلوبین خون باز هم کاهش یافته و این موضوع سبب کم خونی شدید می‌شود که با علایم شدید خود را بروز خواهد داد.


رژیم نامناسب غذایی، دریافت پایین آهن قبل و در دوران بارداری، خونریزی‌‌های شدید در حین زایمان یا پس از آن، ابتلا به برخی بیماری‌های گوارشیاز جمله سلیاک یا بیماری کرون یا التهاب دستگاه گوارش که بر جذب آهن تاثیر می‌گذارند میتوانند زمینه ساز این نوع کم خونی باشند. 


مادری که مبتلا به کم خونی است احساس خستگی یا ناتوانی دارد، رنگ پریده است، ضعف بدنی، احساس افسردگی و گیجی می‌کند، کمیت ‌و کیفیت شیرش پایین است و به همین دلیل نوزاد وزن گیری مناسب ندارد، دچار تنگی تنفس، سرگیجه، ضربان بالای قلب، سردرد، تحریک پذیری، نسانات خلقی، کاهش تمایلات جنسی می‌شود و سیستم ایمنی ضعیفی دارد.

 

برای درمان کم خونی نیازی نیست برخلاف باورهای قدیمی جفت خود را بعد از زایمان بخورید. پیروی از یک رژیم غذایی متعادل مملو از منابع آهن و اصلاح سبک زندگی کافی است.


 از جمله منابع غذایی مفید برای بعد از زایمان می‌توان به نخود، عدس، اسفناج، زردآلو، کدو حلوایی، توفو، غلات، برنج قهوه ای، مارچوبه، سیب زمینی، نخود فرنگی، نان غنی شده با آهن، گوشت گاو، صدف خوراکی، مرغ و توت فرنگی اشاره کرد.

 

سعی کنید بعد از میل کردن غذا چای ننوشید. چای حاوی ترکیباتی به نام تانین است که می‌تواند جذب آهن را در بدن کاهش دهد. مصرف بالای کلسیم هم تاثیر مشابهی بر جذب آهن دارد. در عوض همراه با منابع غذایی آهن مواد غذایی حاوی ویتامین C مثل مرکبات و توت فرنگی مصرف کنید. این مواد می‌تواند جذب آهن را افزایش دهد.


 فراموش نکنید مادران شیرده باید آب بیشتری بنوشند. مصرف آب بیشتر سبب افزایش جریان خون و پیشگیری از بروز لخته‌‌های خونی و پیشگیری از عفونت ادراری پس از زایمان می‌شود. 


اگر پزشک دستور داد از مکمل آهن هم استفاده کنید. به یاد داشته باشید مصرف مکمل آهن زمینه ساز تشکیل لخته‌‌های خونی است و در این شرایط مصرف آب فراوان از بروز لخته پیشگیری می‌کند. توصیه می‌شود در روز 2 لیتر آب بنوشید تا خون رقیق‌تر شود.  


مترجم: سمیه مقصوعلی
www.momjunction.com
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو