آنجلینا جولی و استفاده از شیرخشک هیدرولیزه
16 خرداد 1399 ساعت: 14:3تمامی مادران توانایی شیردهی به نوزاد خود را ندارند. بسیاری از مشاهیر به دلایلی ترجیح داده‌اند به جای آنکه خود به فرزندشان شیر دهند از شیرخشک استفاده کنند. آنجلینا جولی یکی از همین دسته مادرهاست. این مادر 6 فرزند پس از آنکه 3 ماه به دوقلوهای خود شیر داد تصمیم گرفت شیرخشک را جایگزین آن کند. 

دلیل آن هم عدم توانایی جسمی او برای شیردهی به فرزندانش بود. جولی در مصاحبه‌هایش در این رابطه گفت از آنجا که شنیده بود نوع شیرخشک مصرفی نوزاد بر وزن‌گیری او می‌تواند تاثیر بگذارد و وزن‌گیری سریع در سال اول زندگی می‌تواند احتمال چاقی و سایر بیماری‌ها را افزایش دهد برایش نوع شیرخشک مصرفی مهم بود و در نهایت به توصیه پزشک از شیرهای هیدرولیزه بجای شیرخشک گاوی استفاده کرد.


شیرخشک هیدرولیزه چه تفاوتی با انواع گاوی دارد؟


شیرخشک‌های تهیه شده از پروتئین هیدرولیز شده، اسیدآمینه‌های مشابه شیر مادر را دارند. در عین حال شیرهای هیدرولیزه پروتئین بیشتری در مقایسه با شیرگاو دارند. این نوع شیرها معمولا به نوزادانی که به شیرگاو حساسیت دارند و نمی‌توانند آن را هضم کنند داده می‌شود و گران تر هم هستند. 


بررسی‌های انجام شده روی کودکانی را که شیر خشک تهیه شده از شیر گاه مصرف می‌کنند نشان داده است این کودکان 0.9 کیلو در مقایسه با کودکانی که از پروتئین هیدرولیز شده تغذیه می‌کنند و هضم آنها ساده تر است، بیشتر وزن می‌گیرند.


 این تفاوت از آنجا که تمامی شیرخشک‌ها کالری مشابه دارند قابل توجه است و این موضوع نشان می‌دهد افزایش وزن کودک به عوامل گوناگونی از جمله نوع شیرخشک مصرفی بستگی دارد. بررسی‌ها ثابت کرده علایم سیری در کودکانی که شیرخشک تهیه شده از گاو را می‌خورند خیلی دیرتر از کودکانی که پروتئین هیدرولیزه شده مصرف می‌کنند ظاهر می‌شود.


 این موضوع ثابت می‌کند که واکنش دستگاه گوارش به سیری، با نوع پروتئین شکسته شده یا همان اسید آمینه‌ها متفاوت است. شیر خشک‌های هیدرولیزه بر خلاف شیر خشک بر پایه شیر گاو سبب افزایش وزن نوزاد در 7 ماه نخست بعد از تولد نخواهند شد و دلیل آن وجود اسیدهای امینه‌ای در این شیر خشک‌ها است که علایم سیری و گرسنگی به آن وابسته ست.


 مترجم: سمیه مقصودعلی

www.livescience.com منبع:

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو