5 ژوئن مصادف با 16 خرداد روز جهانی محیط زیست
شعار امسال روز جهانی محیط زیست؛ «تنوع زیستی»
16 خرداد 1399 ساعت: 12:3هر سال از سال 1972 تا امروز روز 5 ژوئن مصادف با 16 خرداد روز جهانی محیط زیست به ابتکار سازمان ملل متحد برگزار  و شعار سال بر محور مهم‌ترین نگرانی درباره محیط زیست و برخی راه‌کارها برای مهار مشکل از سوی کارشناسان مطرح می‌شود. 
روی صحبت «برنامه محیط زیست ملل متحد» (UNEP) که از آن سال به بعد فعالیت خود را شروع کرده، مردمی هستند که باید از مشکلات زیست محیطی که در اطرافشان می‌گذرد و در بسیاری موارد خود نقش موثری در ایجاد آنها داشته‌اند، آگاه باشند و سیاستمدارانی که باید با اعمال سیاست‌های کلان در جهت جبران تخریب محیط زیست قدم بردارند. تا امروز متاسفانه نه این و نه آن به صورت مطلوب محقق نشده، یعنی نه مردم که باید مهم‌ترین نقش در اجرای سیاست‌های دوستدار محیط زیست داشته باشند، نسبت به عمق فاجعه آگاهی پیدا کرده‌اند و نه سیاستمداران اعتنای درستی به هشدارهای کارشناسان کرده‌اند.

شعار امسال «تنوع زیستی» است. انواع آلاینده‌ها و تهاجم انسان به زیستگاه‌های طبیعی، تنوع زیستی را به جد در خطر قرار داده و اگر این روند به زودی متوقف نشود، در آینده‌ای نزدیک شاهد از میان رفتن هزاران گونه زیستی از میکرب‌های ریز گرفته تا موجودات چند صد کیلویی خواهیم بود.
شعار سال 2019، مبارزه با آلودگی هوا و شعار سال 2018، غلبه بر آلودگی پلاستیک بود.
 
چرا تنوع زیستی برای زمین مهم است؟ 
 
تنوع زیستی قدرت بهره‌وری و بازدهی اکوسیستم (بخشی از جامعه و بوم که تشکیل واحد فاعله در طبیعت را بدهد) را افزایش می‌دهد. هر موجودی فارغ از اندازه‌ای که دارد، نقشی در این چرخه بازی می‌کند. به عنوان مثال، تعداد بیشتر گونه‌های گیاهی به معنای تنوع بیشتر در محصولات کشاورزی است. هر قدر تنوع زیستی بیشتر باشد، ثبات برای همه گونه‌های جانداران بیشتر می‌شود.
 
3 نوع مهم از تنوع زیستی کدامند؟

 تنوع زیستی شامل 3 نوع: تنوع درون گونه‌ای، یعنی تنوع ژنتیکی در میان یک گونه مشخص- تنوع بین گونه‌ای، یعنی تنوع در میان گونه‌های مختلف جانداران و تنوع بین اکوسیستم یعنی تنوع در مجموعه جانداران در محیط زیست آنان.

چرا تنوع زیستی برای انسان مهم است؟ انسان مهم‌ترین یا شاید تنها تخریب‌گر محیط زیستی است که خود سخت به آن نیازمند است. تنوع زیستی اکوسیستمی را برای تامین اکسیژن کره زمین فراهم می‌کند، آب و هوا را پاکیزه نگه می‌دارد، ضامن گرده‌افشانی و حفظ گیاهان کره زمین است، آفات را مهار می‌کند، فاضلاب‌ها را به چرخه طبیعت باز می‌گرداند و بسیاری فواید دیگر که مستقیم بر زندگی ما تاثیر می‌گذارند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو