با بیماری صبحگاهی یا تهوع شدید بارداری چه باید کرد؟
14 خرداد 1399 ساعت: 17:3تهوع صبحگاهی در تمامی خانم‌های باردار عادی و از علایم بارداری محسوب می‌شود اما 0.5 تا 2 درصد زنان در این دوره تهوع و استفراغ‌های شدیدی را تجربه می‌کنند که باعث کاهش وزن، به هم ریختن تعادل الکترولیتی، سوئ تغذیه و کم آبی بدن مادر باردار شده و در نهایت زمینه ساز بستری شدن مادر در بیمارستان خواهد شد.

تهوع صبحگاهی معمول و استفراغ شدید بارداری معمولا در سه ماهه اول بین هفته 4 تا 8 بارداری شروع و بین هفته‌های 12 تا 20 به مرور رفع خواهد شد و حتی عضو خانواده سلطنتی بودن هم مانعی برای آن نیست. 


جالب است بدانید کیت میدلتون عروس نخست خانواده سلطنتی انگلیس و مادر پرنس جورج و پرنسس شارلوت در هر دو بارداری خود دچار نوعی نادر و بسیار سخت از تهوع شدید بارداری بود و به همین دلیل در بیمارستان بستری شد. 


به گفته متخصصان مادران جوان، زنان چاق، زنانی که چندقلو باردارند، خانم‌های مبتلا به بیماری تروفوبلاستیک حاملگی و کسانی که در بارداری قبل تجربه این مشکل را داشته‌اند بیشتر در معرض این بیماری قرر دارند. 


همچنین احتمال بروز استفراغ شدید حاملگی در زنانی که مادرانشان به این مشکل دچار بوده‌اند نیز بالاست. استرس شدید عاطفی، کمبود ویتامین B و عفونت هلیکوباکتر پیلوری نیز می‌تواند احتمال بروز استفراغ شدید بارداری را افزایش ‌دهد.


خوشبختانه این بیماری روی جنین تاثیر منفی نمی‌گذارد و در موارد خفیف می‌توان با مصرف زنجبیل، حذف غذاهای چرب و تند از برنامه غذایی روزانه، دوری از بو و مزه‌های تهوع آور و مصرف شش تا هشت وعده غذایی کوچک احتمال بروز تهوع را کاهش داد.


 نوشیدن مایعات فراوان و مصرف داروی B6 هم می‌تواند کمک کننده باشد اما اگر مادر بارداری به طور مداوم استفراغ می‌کند پزشک تزریق مایعات داخل وریدی یا بستری شدن در بیمارستان و مصرف داروی ضد تهوع را تجویز خواهد کرد. زمانی که مادر توانست آب و غذا را تحمل کند و میزان شدت استفراغ کاهش یافت به کمک روش‌های توصیه شده در بالا می‌توان تهوع صبحگاهی را کنترل کرد.


مترجم: سمیه مقصودعلی

https://www.parents.com/pregnancy منبع:

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو