صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
رژیم کم کالری، چه رژیمی است؟

 اینکه فرد بتواند با 1000 تا 1500 کیلوکالری روزانه تمام مواد مورد نیاز بدنش را تامین کند، کار سختی است و به برنامه ریزی و نظم نیاز دارد و باید زیر نظر متخصص تغذیه انجام شود تا فرد دچار کمبود ریز یا درشت مغذی‌‌ها نشود. 


افرادی که مایلند این رژیم را برای کاهش وزن دنبال کنند باید در ابتدای امر اگر مبتلا به فشار خون بالا یا کلسترول بالا هستند، آزمایش خون بدهند و از نظر پزشکی معاینه کامل شوند. برای شروع متخصص، شاخص توده بدنی و دور مچ آنها را اندازه می گیرد تا بر اساس این اندازه گیری‌‌ها  میزان ‌‌کالری مورد نیاز بدن فرد را محاسبه ‌کند. پس از آن، روزانه بین 100 تا 500 کیلوکالری از کالری دریافتی‌ فرد کم خواهد شد. بهتر است، برای شروع با کاهش‌‌ میزان ‌‌کمی از کالری، رژیم را آغاز کنید و به تدریج‌‌ میزان ‌‌کالری را کمتر کنید زیرا کاهش سریع و زیاد انرژی در روزهای ابتدایی باعث شکست فرد در روند رژیم می‌شود.

 

چه بخوریم و چه نخوریم؟


مصرف هیچ نوع ماده غذایی در رژیم کم کالری ممنوع نیست اما مصرف برخی غذاها نمی‌تواند ریزمغذی‌‌ها و درشت مغذی‌های مفید را به بدن برساند. این رژیم دارای برخی مواد غذایی است که عبارتند از:

 

 

مزایا و معایب رژیم کم کالری


از مزایای رژیم کم کالری در دسترس بودن مواد مصرفی در آن است. نیازی به تهیه مواد غذایی گران یا نایاب ندارید. کافی است انرژی روزانه خود را از منابع طبیعی و با ارزش تغذیه ای بالا تامین کنید. در ضمن، امروزه انواع مواد غذایی به شکل کم چرب هم در بازار موجود است. در صورتی که به دقت دستورات را در این رژیم اجرا کنید در کوتاه مدت به نتایج عالی می‌رسید و در صورتی که این رژیم زیر نظر متخصص گرفته شده باشد شاهد بروز عارضه خاصی نخواهید بود.

 

اما به هر حال باید پذیرفت که در رژیم کم کالری به دلیل پایین بودن کالری دریافتی طبیعی است که فرد احساس گرسنگی کند. برای پیشگیری لازم است فرد غذای خود را آرام تر بخورد و تعداد دفعات جویدن را بیشتر کند. مصرف بالاتر آب و فیبر نیز به کاهش حس گرسنگی و القای سیری کمک می‌کند. هرگز خودتان به گرفتن رژیم کم کالری با حذف وعده‌‌ها و مواد غذایی با ارزش مانند کربوهیدرات‌های پیچیده یا پروتئین‌ها اقدام نکنید و به یاد داشته باشید این رژیم به دلیل محدود کردن کالری دریافتی برای خانم های شیرده یا ورزشکاران مناسب نیست.

 

نویسنده: سمیه مقصودعلی

10 ترفند تغذیه ای برای کوچک‌کردن شکم در دوران کرونا​​​