صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
اگر هر شب سوپ بخوریم چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

عادت به خوردن سوپ، می تواند فواید زیادی داشته باشد که در ادامه این مطلب به آنها پرداخته شده است، این فواید عبارتند از: 

 

تامین آب مورد نیاز بدن 

خوردن سوپ طی یک هفته موجب بهبود دریافت آب موردنیاز بدن می‌شود زیرا حدود 80 درصد حجم این غذا را آب تشکیل می‌‌دهد. از همین‌رو، برای کسانی که تمایل به نوشیدن آب ندارند، انتخاب خوبی است. تهیه سوپ به‌عنوان شام به بهبود عملکرد گوارش و روده‌ها نیز کمک می‌کند زیرا علاوه بر آب، سبزیجات نیز مقدار فراوان فیبر دارند. همچنین با صرف سوپ می‌توان از خواص چند سبزی نیز بهره مند شد. 

 

کاهش وزن و استراحت بدن

مصرف سوپ در وعده شام به‌مدت یک هفته کاهش وزن را تسهیل می‌کند زیرا این غذا به‌رغم سطح انرژی پایین، احساس سیری خوبی ایجاد می‌‌کند. آب و فیبرهای سوپ نیز با ایجاد احساس سیری تمایل به خوراکی‌های حجیم و پرکالری را کاهش می‌دهد. غذاهای حاوی چربی و پروتئین زیاد روند گوارش را کاهش داده و احساس خستگی در بدن ایجاد می‌کنند اما سوپ به‌دلیل چربی و پروتئین پایین این مشکل را به‌وجود نمی‌آورد. به‌علاوه آنتی‌کسیدان‌های موجود در سبزیجات نیز تاثیر مثبتی در کاهش سطح التهاب بدن دارند. 

 

تاثیری شبیه رژیم روزه‌داری

اگر طی یک هفته از سوپ به‌عنوان شام سبک استفاده شود، فوایدی مشابه رژیم روزه‌‌داری مبتنی بر 16 ساعت پرهیز از غذا در بدن اتفاق می‌افتد. این وضعیت می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. البته برای بهبود تاثیر سیرکنندگی توصیه می‌شود از کمی سیب‌زمینی شیرین یا کدو نیز در سوپ استفاده شود. 

 

اما سوپ های آماده ممنوع

در کنار فواید یاد شده باید اشاره کرد که شام سبک به‌خصوص بر کیفیت خواب نیز تاثیر می‌گذارد. همچنین افرادی که به‌طور معمول سوپ را در رژیم غذایی خود دارند، نمایه توده بدنی پایین‌تری نسبت به کسانی که سوپ نمی‌‌‌خورند،‌ دارند. البته مصرف سوپ‌های آماده برای بهره‌‌مندی از این خواص مناسب نیست زیرا حاوی نمک بالایی هستند و موجب احتباس آب در بدن شده و مواد افزودنی بسیاری دارند. 

 

ترجمه:‌ مریم سادات کاظمی

منبع:‌TopSante.fr 

آیا می‌توان تخم‌مرغ تاریخ‌مصرف گذشته را مصرف کرد؟ 

چطور تازگی ماهی را تشخیص دهیم؟​​​
5 پیشنهاد برای مصرف کدو حلوایی​​​