صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
مطالعه کووید19 شدید را به سرطان ناشناخته پیوند می‌دهد

مطالعه جدید نشان می‌دهد فردی که به کووید19 شدید مبتلا می‌شود ممکن است با سرطان تشخیص داده نشده نیز زندگی کند. احتمال ابتلا به سرطان در افراد بستری شده در بیمارستان با کووید19 شدید در ماه‌های بعد در مقایسه با افرادی که به دلایل دیگر در بیمارستان بستری شده‌اند و افراد مبتلا به کووید19 که نیازی به بستری شدن نداشتند، 31 درصد افزایش یافته است.

این تجزیه و تحلیل تعدادی از متغیرها را در نظر گرفت که می‌توانند بر خطر سرطان تاثیر بگذارند، مانند سن، جنس، بیماری‌های همراه (مشکلات سلامتی دیگر به جز کووید19) و اختلالات اعتیاد. 

نمونه مورد بررسی شامل بیش از 41000 نفر در فرانسه شد که به دلیل کووید19 در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند و بروز سرطان در آن گروه را با تقریباً 714000 نفر مقایسه کرد که به دلیل کووید19 در بیمارستان بستری نشده بودند. 

میانگین سن بیمار حدود 60 سال بود و کمی بیش از دو سوم مرد بودند. هیچ کدام سابقه سرطان در پنج سال گذشته نداشتند.

سوابق سلامتی بیماران بستری شده از 15 فوریه 2020 تا 31 اوت 2021 بررسی کردند، دوره ای از آغاز همهگیری تا پایان موج چهارم در فرانسه. در این دوره، بروز سرطان در گروه مراقبت‌های ویژه کووید19 2.2 درصد در مقابل 1.5 درصد در گروه کنترل بود. این خطر برای انواع خاصی از سرطان به طور قابل‌توجهی بالاتر بود.

 محققان تنها با تمرکز بر سرطان خون خاطرنشان کردند که گروه بستری کووید19 در بیمارستان در مقایسه با گروه کنترل، احتمال بیشتری برای تشخیص سرطان خون، میلوما، یا لنفوم غیر‌هوچکین داشتند. در مورد اینکه چرا برخی سرطان‌ها در بین مبتلایان به کووید19 شدید شیوع بیشتری داشتند، پاسخ هنوز مشخص نیست.

برای مشخص کردن اینکه آیا کووید19 واقعاً ممکن است یک ویروس سرطان‌زا باشد، مانند ویروس پاپیلومای انسانی به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. 

محققان می‌افزایند که سرطان‌های شناسایی نشده ممکن است سیستم ایمنی را سرکوب کنند، که می‌تواند دلیلی برای تجربه کووید19 شدید در برخی از بیماران در وهله اول باشد. 

 همه سرطان‌ها می‌توانند اثر سرکوب‌کننده سیستم ایمنی داشته باشند، اما ممکن است برخی از آنها اثر خاص‌تری روی مسیرهای ایمنی خاصی داشته باشند که در دفاع در برابر ویروس کرونا در پشت کووید19 نقش دارند. 

زنان مبتلا به کووید19 شدید در مقایسه با مردان در معرض خطر قوی‌تری برای ابتلا به سرطان بودند و احتمال تشخیص سرطان در افراد کمتر از 60 سال بیشتر بود. قوی‌ترین ارتباط در زنان زیر 60 سال مشاهده شد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth