صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
نشانه‌هایی که می‌گویند شما اشتباه دوش می‌گیرید!

دوش گرفتن یکی از کارهایی است که خیلی از ما صبح پس از بیدار شدن یا شب پیش از خوابیدن انجام می‌دهیم، ‌اما سوال مهم این است که آیا این کار ظاهرا ساده را درست به انجام می‌رسانیم؟! از دمای آب گرفته تا محصولات مورد استفاده مانند شامپو و صابون، همگی در درستی یا نادرستی دوش گرفتن نقش دارند. ما به شما نشان خواهیم داد که آیا درست دوش می‌گیرید یا نه!

۱- دوش گرفتن با درجه حرارت نادرست

دوش گرفتن با آب خیلی داغ قطعا به خشک شدن پوست شما منتهی می‌شود، در حالی که انجام دادن این کار با آب خیلی سرد هم نمی‌گذارد که ترکیبات شوینده به‌راحتی از بدن جدا شوند. تحقیقات علمی نشان می‌دهند که حرارت ایده‌آل آب برای کسانی که پوست خشکی دارند، 39.4 درجه سانتی‌گراد است و این حرارت می‌تواند بین 38.3 تا 40.5 درجه سانتی‌گراد هم نوسان داشته باشد. آب خیلی داغ یا خیلی سرد می‌تواند چربی‌های طبیعی پوست را از بین ببرد و باعث خشکی و همچنین خارش پوست شود.

۲- دوش گرفتن به مدت خیلی طولانی

ایستادن زیر جریان آب گرم ممکن است احساس خوبی به شما بدهد، اما طولانی شدن این زمان (به غیر از هدر دادن آب) قطعا زیان‌بار است. به گفته متخصصان، دوش گرفتن برای افراد عادی باید بین 5 تا 10 دقیقه طول بکشد. طولانی شدن مدت‌زمان دوش گرفتن، باتوجه به سختی آب و ترکیبات شیمیایی آن، به خشک شدن هرچه بیشتر پوست منجر می‌شود. ضمن این‌که مشکلات پوستی مانند اگزما و پسوریازیس هم با طولانی شدن مدت‌زمان دوش گرفتن، تشدید می‌شوند.

3. تمیز نکردن لیف حمام به‌طور منظم

لیف حمام، در صورتی که پس از هر بار استفاده به‌درستی خشک نشود، می‌تواند زمینه مناسبی برای حفظ و رشد باکتری‌ها فراهم کند. این درحالی است که خیلی‌ها لیف حمام را همیشه در فضای مرطوب حمام رها می‌کنند و طبیعتا امکان خشک شدن آن در چنین شرایطی وجود ندارد. در کنار رعایت این نکته، لیف حمام را باید تقریبا هر 2 ماه یک‌بار تعویض کنید.

۴. شستن بدن قبل از شستن موها

متخصصان برای جلوگیری از شکل‌گیری آکنه‌ها و تحریک پوست، این چیدمان را برای دوش گرفتن یا حمام کردن پیشنهاد می‌دهند: شستن موها با شامپو، آبکشی موها، ‌استفاده از نرم‌کننده، شستن بدن، آبکشی موها و بدن به‌طور همزمان. این چیدمان همه ذرات باقی‌مانده از شامپو و نرم‌کننده را از روی بدن جدا می‌کند.

۵. دوش گرفتن در ساعات صبح

با این‌که دوش گرفتن در ساعات صبح به خیلی‌ها کمک می‌کند تا شادابی مناسب برای فعالیت‌های روزانه را به دست بیاورند، اما دوش گرفتن در ساعات شب و پیش از خواب برای سلامت عمومی افراد مناسب‌تر است. به‌گفته متخصصان، دوش گرفتن در شب می‌تواند به جداسازی ذرات گردوغبار، آلرژن‌ها، ترکیبات شیمیایی و طیف وسیعی از سموم که در طول روز روی بدن و موها جمع شده‌اند، کمک کند. ضمن این‌که دوش گرفتن قبل از خواب شبانه، مانع از انتقال آلاینده‌ها به رخت‌خواب و همچنین بدن و موهای همسرتان می‌شود.

۶. دوش گرفتن بیش از حد

همه افراد به دوش گرفتن روزانه نیاز ندارند، خصوصا در ماه‌های سرد سال که بدن انسان‌ها به اندازه ماه‌های گرم سال عرق نمی‌کند و پوست هم به خشکی تمایل پیدا می‌کند. اگر به‌دلیل فعالیت‌های ورزشی یا داشتن مشاغل نیازمند فعالیت‌های بدنی مجبور هستید که 2 بار در روز دوش بگیرید، باید یک بار فقط موها و بدن‌تان را بدون استفاده از محصولات شوینده آبکشی کنید و بار دیگر کامل دوش بگیرید.

۷. استفاده از لیف زبر علی‌رغم داشتن پوست حساس یا خشک

استفاده از لیف زبر قطعا می‌تواند میزان استفاده از شوینده بدن را به حداقل برساند و به پاک‌سازی بهتر بدن کمک کند، اما چنین ابزاری برای افراد دارای پوست حساس یا خشک اصلا مناسب نیست. فرآیند لایه‌برداری که به‌واسطه استفاده از این لیف‌ها اتفاق می‌افتد، پیامدهای خوبی برای چنین پوست‌هایی ندارد. پس اگر پوست شما هم خشک یا حساس است، باید از لیف‌های کاملا نرم استفاده کنید یا حتی فقط از دست‌ها برای شستن بدن کمک بگیرید تا دچار التهاب پوستی نشوید.


ترجمه: ندا احمدلو
منبع: Everyday Health