صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
راهکارهایی برای خستگی‌زدایی پوست صورت

آلودگی هوا، استرس، تغذیه بیش از اندازه قوی یا ناسالم همگی از عواملی هستند که ممکن است تاثیرات ناخوشایندی بر پوست صورت بگذارند. برای خستگی‌زدایی از پوست، راهکارهای متنوعی وجود دارد که با اجرای روزانه آن‌ها، قطعا‌‌ً می‌توانید سلامت و شادابی را به پوست صورتتان بازگردانید.

ماساژ، راهی در جهت تقویت و فعال‌سازی سلول‌های پوست صورت

توصیه می‌شود که ماساژ را چندین مرتبه در هفته، آن‌هم قبل از آرایش یا استعمال کرم روزانه خود، انجام دهید. برای این منظور، به کمک دو انگشت اشاره و میانی، پوست صورت را لمس کنید. حرکات انگشتان باید چرخشی و دورانی و نیز از پایین به بالای صورت باشد. از گردن شروع کنید، سپس گونه‌ها، لب‌ها و در یک کلام، هیچ ناحیه‌ای از صورت را از قلم نیاندازید. اگر ماساژ را به درستی انجام‌ دهید، پنج دقیقه زمان برای آن کافی ا‌ست. توصیه می‌شود برای تحریک بهینه گردش خون در سطح پوست، ماساژ را با چند ضربه آرام به صورت (ضرباتی شبیه به سیلی) تمام کنید.

مراقبت‌های روزانه برای خستگی‌زدایی از پوست

شما هر روز و با استفاده از ساده‌ترین راهکارها می‌توانید طراوت و زیبایی پوست خود را حفظ‌ کنید. یادتان باشد اولین گام این است که هرگز با آرایش به رخت‌خواب نروید! درواقع پاکسازی آرایش، ‌اولین قدم در راستای داشتن پوستی سالم است. برای این کار زمان بگذارید و آن ‌‌را سرسری انجام ندهید! پاکسازی به شما این امکان را می‌دهد تا هم کرم‌پودر و آلودگی‌ها را از روی پوست بزدایید و هم از شکل‌گیری لکه‌ها و نقص‌های پوستی در آینده جلوگیری کنید.

برای رفع خستگی پوست، توصیه می‌شود که یک بار در هفته، پوستتان را عمیقاً پاکسازی کنید. برای این منظور، سرتان را بالای ظرفی که حاوی آب جوش است بگیرید و اجازه‌ دهید تا پوستتان عرق کند. اگر احیاناً دستگاه سونای صورت در منزل دارید، می‌توانید از آن برای این مرحله استفاده‌ کنید.

این مرحله، روزنه‌های پوستی را باز می‌کند و در نتیجه آلودگی‌هایی که در سطح پوست تجمع کرده‌اند به راحتی از بین می‌روند. در ادامه اگر پوستی خشک دارید از گوماژ استفاده کنید. گوماژ یک روش لایه‌برداری است. این فرآیند لایه‌برداری بسیار موثر بوده و می‌تواند پوست را نرم و تمیز کند. لایه بسیار نازکی گوماژ به صورت کرم یا خمیر روی پوست مرطوب قرار می‌گیرد و پس از ماساژ دورانی به مدت چند دقیقه، با شستشو از روی پوست پاک می‌شود. اگر پوستی چرب دارید، از گوماژ یا لایه‌بردار دانه‌دار کمک بگیرید. در پایان همانطور که گفته شد، صورتتان را به آرامی با آب ولرم شستشو دهید. البته اگر در این مرحله، آب‌کشی را با آب خنک انجام دهید، پوستی شفاف‌تر خواهید داشت.

حال نوبت به مرحله مرطوب‌سازی پوست می‌رسد: بعد از مرحله شستشو، پوست را خشک و از یک ماسک مرطوب‌کننده استفاده ‌کنید. یادتان باشد که پوستی خشک، ظاهری خسته به صورتتان می‌دهد، بنابراین از این مرحله غافل نشوید و دقت داشته باشید که یک لایه نازک و منسجم از کرم مرطوب‌کننده کفایت می‌کند.

استراحت و تمرکز

پوست شما ممکن است در اثر استرس زندگی روزانه، خسته و فرسوده شود. چروک‌های صورت و نیز عصبانیت نیز از عواملی هستند که روی پوست صورت تاثیرات منفی می‌گذارند و ظاهری گرفته و کدر به آن می‌دهند. برای برطرف کردن این مشکل، پیشنهاد ما به شما این است که روزانه لحظاتی را برای استراحت بدن و صورتتان اختصاص دهید. دراز بکشید و ماهیچه‌های صورت را کاملاً آزاد و رها کنید تا جایی که سست شدن پوستتان را با تمام وجود احساس نمایید.
شما حتی می‌توانید فشارهای آرامی نیز به جناغ سینه وارد کنید. با این کار استرس را از خود دورخواهید کرد چون معمولاً تمام تنش‌های زندگی روزانه در ناحیه جناغ سینه تجمع می‌کنند و درنهایت به شکل چین و چروک روی پوست صورت ظاهر می‌شوند.

ترفندهای خانگی برای خستگی زدایی از صورت

برای رفع خستگی پوست صورت راهکارهای جالب و بسیار ساده‌ای وجود دارند که در هر شرایطی در دسترس و عملی هستند. به عنوان مثال معمولاً بعد از مصرف یک غذای حجیم، پوست حالت خستگی و پژمردگی به خود می‌گیرد. برای رفع این مشکل، مقداری آب لیمو گرم میل کنید. با این روش تمام بدن را عمیقاً پاکسازی خواهید کرد!

اگر به دنبال داشتن پوستی شفاف هستید، در مصرف سبزیجات تا می‌توانید و تا جایی که معده‌تان اجازه می‌دهد، زیاده‌روی کنید.

بخور آویشن، پونه کوهی یا گیاه زیفون نیز سونایی فوق‌العاده برای پوست صورت محسوب می‌شود. برای این منظور مقداری از گیاه موردنظر را داخل قابلمه آب بریزید و وقتی آب جوش آمد، سر را بالای ظرف بگیرید تا پوست صورت در تماس با بخار آب عرق‌ کند و در ادامه صورت را شسته و خشک کنید و درصورت تمایل با یک کرم مرطوب‌کننده، مرطوب نمایید.

ترجمه: عفت عباسیان
منبع: www.cosmopolitan.fr