صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
چگونه ناخن مصنوعی را در خانه جدا کنیم؟

خانم‌هایی که ناخن‌آرایی برایشان مهم است، همیشه مانیکورهای حرفه‌ای را به گزینه‌های دیگر ترجیح می‌دهند، اما همیشه وقت و فرصت کافی برای مراجعه به آرایشگاه مورد علاقه وجود ندارد یا در مواردی مانند همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اساسا نمی‌توان به آرایشگاه‌ها دسترسی داشت. درحالی که ناخن‌آرایی ناخن‌های طبیعی با کمک لاک‌های ناخن کار سختی نیست، اما سر و کار داشتن با ناخن مصنوعی در خانه می‌تواند پیچیدگی‌های خاص خودش را داشته باشد.

چرا جداسازی صحیح ناخن مصنوعی مهم است؟

«صفحه ناخن» یعنی همان قسمت اصلی‌ای که می‌بینید، از بافت نرم زیرینش به‌نام «بستر ناخن» محافظت می‌کند که پایانه‌های عصبی و رگ‌های خونی ریز در آن قرار دارند. بافت نرم اطراف صفحه ناخن هم مانع از ورود باکتری‌ها به ناخن می‌شود و از پیکره ناخن محافظت می‌کند که محل تولید سلول‌های ناخن است، بنابراین جداسازی ناخن مصنوعی با شیوه‌های نادرست می‌تواند به خود ناخن طبیعی و بافت نرم اطراف ناخن‌ها آسیب برساند و حتی به شکل‌گیری عفونت منجر شود.

مراحل جداسازی ناخن مصنوعی در خانه

چگونه ناخن مصنوعی را در خانه جدا کنیم؟

1. از یک سوهان ناخن برای کوتاه کردن طول ناخن مصنوعی استفاده کنید. بهترین گزینه پیش روی شما، سوهان ناخن برقی است، اما اگر به این وسیله دسترسی ندارید یا با شیوه استفاده از آن آشنا نیستید، از سوهان ناخن دستی دارای گریت (grit) 80 تا 100 استفاده کنید.

چگونه ناخن مصنوعی را در خانه جدا کنیم؟

2. حالا باید باقی قسمت‌های ناخن مصنوعی که روی ناخن طبیعی قرار گرفته است را جدا کنید. برای این کار ابتدا باید کار با سوهان ناخن را با دقت و با حوصله ادامه دهید. اگر این کار را درست انجام دهید، سطح زبری روی ناخن‌ها نمایان می‌شود که حل‌کننده‌ها را به‌راحتی جذب خواهد کرد. فقط در این مرحله نباید به ناخن طبیعی یا کوتیکول ناخن‌ها آسیب برسانید.

چگونه ناخن مصنوعی را در خانه جدا کنیم؟

3. یک پد پنبه‌ای را به استون آغشته کنید. بعد آن را روی ناخن بگذارید و ناخن را با یک فویل آلومینیومی مربع‌شکل و کوچک به‌طور کاملا محکم بپیچید. این کار را به ترتیب برای همه ناخن‌ها انجام دهید.

چگونه ناخن مصنوعی را در خانه جدا کنیم؟

4. حالا 5 تا 15 دقیقه صبر کنید. بعد فویل ناخن‌ را باز کنید و ناخن مصنوعی را با کمک چوب مخصوص ناخن (orangewood stick) به‌آرامی جدا کنید. این مرحله باید با تمیزکاری کامل و با دقت ناخن طبیعی به پایان برسد تا جایی که هیچ ذره‌ای از ناخن مصنوعی روی آن باقی نماند.

5. اگر ترکیبات ناخن مصنوعی کاملا حل نشود، ممکن است که این لایه نازک از روی صفحه ناخن طبیعی بلند شود و چیزی شبیه به کیسه‌های هوا روی ناخن‌ها ببینید. پس در صورت لزوم، مراحل بالا را تکرار کنید. این کیسه‌های هوا را هرگز نادیده نگیرید، زیرا وقتی دست‌ها را با وجود این کیسه‌ها بشویید، آب به درون این کیسه‌ها نفوذ می‌کند و محیط گرم و مرطوبی برای شکل‌گیری عفونت سودوموناس آئروژینوزا به‌وجود می‌آورد.

چگونه ناخن مصنوعی را در خانه جدا کنیم؟

6. در پایان باید دست‌ها را بشویید و از روغن مخصوص کوتیکول استفاده کنید. البته استفاده از محصولات تقویت‌کننده ناخن هم ضروری است. توجه داشته باشید که اصل مهم در همه مراحل بالا، داشتن صبر و حوصله و دقت کافی است تا هیچ آسیبی به ناخن‌های طبیعی وارد نشود.


ترجمه: راضیه فیضی
منبع: Prevention


چرا ناخن شست پایم زرد شده است؟