صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
علل و درمان لکه‌های تیره روی پیشانی و گونه‌ها

درحالی که ساده‌ترین راه‌ها برای محو کردن این لکه‌های پوستی تیره همچنان روندهای داخل مطب مانند لیزردرمانی و IPL هستند، اما بعضی افراد از روشن‌کننده‌های موضعی پوست برای محو کردن این لکه‌ها و همچنین یکدست‌سازی پوست کمک می‌گیرند. 

 

ترکیبات روشن‌کننده رایج 

 

درمان‌های موضعی مدرن برای مقابله با لکه‌های پوستی تیره اغلب به ترکیبات طبیعی ایمن و ملایم وابسته هستند. امروزه کرم‌ها، ‌اسپری‌ها و لوسیون‌های خاصی برای مهار ملانین‌ها طراحی شده‌اند، درحالی که ترکیب خاصی مانند اسید الاژیک به‌عنوان یک ماده آنتی‌اکسیدانی مستقیما تولید ملانین را کاهش می‌دهد. 

 

این ماده از میوه‌هایی مانند گیلاس، توت‌فرنگی و انار به‌دست می‌آید. آربوتین هم ماده دیگری است که از توت‌ها گرفته می‌شود و به‌عنوان یک ماده روشن‌کننده برای پوست عمل می‌کند (مخصوصا در غلظت 3 درصد). 

 

شیرین‌بیان نیز که در قالب ریشه شیرین‌بیان یا لیکوئرتین (عصاره گرفته‌شده از ریشه شیرین‌بیان) در محصولات خاص کاربرد دارد، از قابلیت مشابهی برای روشن‌سازی پوست برخوردار است. 

 

ترکیبات دیگر 

 

هیدروکینون که تولید ملانین یا رنگدانه‌های پوستی را مهار می‌کند، امروزه به‌عنوان یکی از رایج‌ترین ترکیبات روشن‌کننده پوست در مقابله با مشکل هایپرپیگمنتاسیون کاربرد دارد. بیشتر محصولات بدون نسخه و رایجی که در قالب ژل‌ها، لوسیون‌ها و کرم‌ها برای مقابله با تولید می‌شوند، از هیدروکینون 2 درصد استفاده می‌کنند، درحالی که انواع تجویزی دارای غلظت‌های بالاتری هستند. 

 

ویتامین B3 (نیاسینامید) هم مانند ترکیبات سویا از رسیدن ملانوزوم‌ها (مجموعه‌های حاوی ملانین) به لایه بالایی پوست جلوگیری می‌کند. اگر از قارچ‌ها نمی‌ترسید، عناصر قارچی طبیعی مانند لیگنین پراکسیداز و اسید کوجیک هم امروزه توانسته‌اند اثربخشی خودشان را برای مقابله با لکه‌های تیره پوستی ثابت کنند و در محصولات موضعی روشن‌کننده پوستی کاربرد دارند. 

 

رژیم مراقبت از پوست را تقویت کنید 

 

حتی زمانی که محصولات روشن‌کننده پوست را به رژیم مراقبت از پوست اضافه می‌کنید، همچنان باید مراحل اساسی مراقبت از پوست را با دقت ادامه دهید. 

 

مرطوب‌سازی روزانه پوست نه‌تنها چارچوب اصلی مراقبت از پوست را می‌سازد، بلکه برای ارتقای تقسیم و تکثیر سلولی پوست هم ضروری است. به عبارت دیگر، حفظ رطوبت پوست به بدن شما کمک می‌کند تا سلول‌های پوستی جدیدی را در قسمت‌های آسیب‌دیده مانند پوست پیشانی به‌وجود بیاورد. بنابراین بهتر است از مرطوب‌کننده‌ها و سرم‌های حاوی اسید هیالورونیک و گلیسرین استفاده کنید، زیرا هر دوی این ترکیبات تولید سلول‌های پوستی را ارتقا می‌دهند. 

 

اقدامات پیشگیرانه 

 

آسیب‌های‌ پوستی که در اثر تحریکات پوستی و التهابات پوستی به‌وجود می‌آیند، می‌توانند به مشکل هایپرپیگمنتاسیون یا شکل‌گیری لکه‌های تیره پوستی منتهی شوند. پس اگر با لکه‌های تیره پوستی در ناحیه پوست پیشانی مواجه شدید، به‌هیچ‌وجه آنها را دستکاری نکنید، زیرا چنین کاری می‌تواند به تغییررنگ طولانی‌مدت پوست در ناحیه پوستی مورد نظر منجر شود. 

 

بنابراین اگر می‌خواهید از شکل‌گیری مشکلات رنگدانه‌ای پوست جلوگیری کنید، حتما به‌طور منظم از محصولات ضدآفتاب باکیفیت و دارای طیف وسیع کمک بگیرید. محافظت از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش خورشیدی هم مانع از شکل‌گیری لکه‌های تیره پوستی جدید می‌شود و هم از تشدید وضعیت لکه‌های پوستی قبلی جلوگیری می‌کند. 

 

بازبینی علمی: دکتر اِمی گرابر، متخصص پوست‌ومو 

ترجمه: ندا احمدلو 

منبع: dermstore