صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
پاسخ به سوالات شما در مورد سرطان ریه و غدد لنفاوی

غدد لنفاوی چیست و چگونه سرطان ریه ایجاد می‌شود؟


غده‌هایی هستند که به عنوان فیلتر برای مواد مضر مانند باکتری‌های عفونی و سایر عوامل بیماری‌زای بالقوه خطرناک عمل می‌کنند. در مجموع، سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی است. برخی از سرطان‌ها از طریق شریان‌ها و سیاهرگ‌ها پخش می‌شوند، 


در حالی که برخی دیگر تمایل دارند از طریق عروق لنفاوی عبور کنند. سرطان ریه می‌تواند هر دو را انجام دهد، اما معمولاً ابتدا از طریق عروق لنفاوی عبور می‌کند.


علائم غدد لنفاوی سرطانی چیست؟


به ندرت سیگنال یا علامت خارجی وجود دارد که غدد لنفاوی را درگیر کند. مانند توده‌های زیر بغل نیست که می‌تواند نشان‌دهنده سرطان سینه باشد. در سرطان ریه، غدد لنفاوی به سختی قابل توجه هستند. 


علائم معمول سرطان ریه سرفه، سرفه‌ای که خون تولید می‌کند یا خس‌خس سینه است. اما گاهی اوقات زمانی که یک بیمار در مرحله پیشرفته سرطان ریه قرار دارد، ممکن است گره هایی را در بالای استخوان ترقوه ببیند.


سرطان ریه زمانی که در غدد لنفاوی است در چه مرحله‌ای است؟


هنگامی که سرطان ریه به خارج از ریه‌ها گسترش می‌یابد، دیگر مرحله اول در نظر گرفته نمی‌شود. اما از آنجا پیچیده‌تر می‌شود. سرطان متاستاتیک ریه بسته به اندازه تومور که درگیر غدد لنفاوی است و اینکه سرطان به سایر قسمت‌های بدن نیز رسیده باشد، می‌تواند مرحله دوم، سوم یا چهارم باشد. 


برای سرطان ریه بیشتر به این بستگی دارد که کدام غدد لنفاوی درگیر هستند، نه تعداد آنها. اساساً، هرچه گره‌های آسیب دیده به تومور نزدیک‌تر باشند، مرحله پایین‌تر است. هر چه بیشتر از آن فراتر رفته باشند، مرحله بالاتر می‌رود.


آیا سرطان ریه در غدد لنفاوی در سی‌تی‌اسکن نشان داده می‌شود؟


سی تی اسکن با تزریق داخل‌وریدی ماده حاجب به ما کمک می‌کند متوجه بزرگ شدن غدد لنفاوی شویم. اما اندازه غدد لنفاوی لزوماً به معنای ابتلای بیمار به سرطان در غدد لنفاوی نیست. این فقط شبهه را ایجاد می‌کند. آزمایش بعدی که ممکن است انجام دهیم یک آزمایش غیرتهاجمی است، 


مانند اسکن PET. این امکان وجود دارد که غده لنفاوی در اسکن PET به شدت روشن شود، که نگران‌کننده و مشکوک است اما قطعی نیست. از طرف دیگر، اگر این ناحیه در اسکن PET به شدت روشن نشود، اطمینان بخش خواهد بود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که سرطان نباشد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth