صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
اگر شما تنها کسی هستید که از ماسک استفاده می‌کند چقدر در برابر کووید19 موثر است؟

ماسک‌های صورت وقتی بهترین عملکرد را دارند که همه افراد در یک محیط خاص از آن استفاده کنند. اما ماسک می‌تواند محافظتی را حتی زمانی که فقط یک نفر از آن استفاده می‌کند، ارائه دهد.


اگر افراد هنگام بیماری از ماسک استفاده کنند، خطر سرایت کووید-19 به دیگران به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.


برخی از ماسک‌ها محافظت بیشتری نسبت به بقیه دارند، اما این بدان معنا نیست که هر فردی باید کارآمدترین ماسک را بپوشد. افرادی که در محیط‌های پرخطر کار می‌کنند، دچار نقص ایمنی یا مسن‌تر هستند، اغلب به محافظت بیشتری نسبت به دیگران نیاز دارند.


ماسک‌های N95 بالاترین سطح محافظت را ارائه می‌دهند. این ماسک‌ها برای محیط‌های بیمارستانی و افرادی که در معرض خطر بالای قرار گرفتن در معرض کووید-19 هستند، ساخته شده‌اند. 


ماسک‌های جراحی می‌توانند از انتقال کووید-19 در بین مردم جلوگیری کنند. برخلاف ماسک‌های جراحی، ماسک‌های پارچه‌ای از نظر جنس، تناسب و کارایی بسیار متفاوت هستند. برخی از ماسک‌های پارچه‌ای دارای پوشش‌های محافظ زیادی هستند که ممکن است در برابر انتقال موثر باشد، اما اندازه‌گیری کیفیت آنها دشوار است.


 توصیه می‌شود که افراد ماسکی با دو یا چند لایه پارچه قابل تنفس و قابل شستشو که بینی و دهان آنها را می‌پوشاند انتخاب کنند. پوشیدن یک ماسک جراحی یکبار مصرف در زیر آن و یک ماسک پارچه‌ای در بالای آن می‌تواند محافظت بیشتری ارائه دهد.


 به نظر می‌رسد که اگر در اطراف افرادی هستید که ماسک ندارند، پوشش دوگانه محافظت بیشتری به شما می‌دهد. همچنان رعایت سایر اقدامات احتیاطی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی، بهداشت خوب دست و واکسن زدن یا تقویت تا حد امکان مهم است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth