صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
5 ماده‌ای که حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش می‌دهند

اگر پوست شما واقعا در برابر این ترکیبات آسیب‌پذیر باشد، باید با احتیاط بیشتر از آنها استفاده کنید و استفاده چندباره از محصولات ضدآفتاب را در طول روز جدی بگیرید. 


حساسیت به نور چیست؟


براساس اعلامیه‌های رسمی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، «حساسیت به نور خورشید می‌تواند باعث شکل‌گیری علائم مشابه با آفتاب‌سوختگی شود یا علائمی مانند بثورات پوستی و مشکلات دیگر را به همراه داشته باشد. این مشکل پوستی می‌تواند به‌واسطه استفاده از محصولات مراقبتی پوست یا بعضی از داروهای خوراکی و تزریقی وضعیت شدیدتری پیدا کند». 


البته پیامدهای حساسیت به نور خورشید فقط به آفتاب‌سوختگی منتهی نمی‌شوند، بلکه احتمال شکل‌گیری نشانه‌های پیری پوست مانند لکه‌های تیره پوستی، تغییر رنگ پوست و چین‌وچروک‌ها نیز به‌واسطه این مشکل پوستی افزایش می‌یابد. 


معمولا ترکیباتی که باعث حساسیت به نور می‌شوند، ترکیباتی هستند که به لایه‌برداری پوست یا درمان آکنه کمک می‌رسانند. این ترکیبات فعال به شکل‌گیری لایه‌‌های پوستی تازه‌تری کمک می‌کنند که اساسا در مواجهه با پرتوهای خورشیدی آسیب‌پذیری بیشتری دارند. بنابراین در درجه اول سعی کنید که از محصولات حاوی ترکیبات زیر در اوقات شب استفاده کنید و صبح‌ها نیز همیشه استفاده از ضدآفتاب را جدی بگیرید. 


1. آنزیم‌های میوه‌ای 


آنزیم‌های میوه‌ای معمولا در ساخت لایه‌بردارهای شیمیایی خانگی یا تخصصی کاربرد دارند. این ترکیبات فعال دارای اثربخشی چشمگیری در لایه‌برداری هستند و درخشش زیادی به پوست می‌دهند، اما می‌توانند حساسیت پوست به نور خورشید را بیشتر کنند. به همین دلیل هم دکتر کوری هارتمن، متخصص پوست‌ومو می‌گوید که در دوره‌های تماس بیش از حد با نور خورشید به‌هیچ‌وجه نباید لایه‌برداری انجام دهید. چنین کاری نه‌تنها حساسیت به نور خورشید و تحریکات پوستی را به همراه دارد، بلکه باعث تغییرات رنگدانه‌ای در پوست شما خواهد شد. 


2. اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs)


محصولات حاوی این ترکیبات برای لایه‌برداری شیمیایی کاربرد دارند و باید در اوقات شب استفاده شوند. درحالی که اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک به روشن‌سازی پوست کمک می‌کنند، اما سلول‌های پوستی جدیدی که می‌سازند ذاتا در مواجهه با نور خورشید آسیب‌پذیری بیشتری دارند.

 

3. رتینول 


رتینول که یکی از ترکیبات طلایی در محصولات ضدپیری است، در تولید بسیاری از محصولات طراحی‌شده برای مبارزه با چین‌وچروک‌های پوستی و نشانه‌های پیری پوست کاربرد دارد. رتینول سطح پوست را لایه‌برداری می‌کند و سلول‌های تازه را به‌جای سلول‌های مرده می‌نشاند، اما استفاده از آن باید با احتیاط و دقت انجام بگیرد. ضمن این‌که استفاده از رتینول باید به اوقات شب محدود شود. 


4. اسید سالیسیلیک


اسید سالیسیلیک به‌عنوان یکی از ترکیبات محبوب در محصولات ضدآکنه بدون نسخه شناخته می‌شود. با این‌که اسید سالیسیلیک به رفع انسداد روزنه‌های پوستی، جداسازی سلول‌های مرده پوستی و مبارزه با آکنه کمک می‌کند، اما می‌تواند احتمال آفتاب‌سوختگی را افزایش دهد. 


5. بنزوئیل پراکسید


دکتر پیتر اشمید، متخصص پوست‌ومو می‌گوید که «بنزوئیل پراکسید نوعی ترکیب آنتی‌باکتریال است که از اسید بنزوئیک و اکسیژن شکل می‌گیرد به روزنه‌های پوستی یا فولیکول‌ها نفوذ می‌کند تا بتواند باکتری‌های التهاب‌زا و آکنه‌زا را از بین ببرد». با این‌حال، بنزوئیل پراکسید که در محصولات شوینده صورت به‌کار می‌رود، همیشه باید در اوقات شب استفاده شود. کسانی که شب‌ها از این شوینده‌ها استفاده می‌کنند، صبح‌ها حتما باید از شوینده‌های ملایم برای پاکسازی صورت کمک بگیرند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: skincare


پوست حساس کودک و مشکلی به نام آلرژی آفتاب
آفتاب‌سوختگی و احتمال دو برابری ابتلا به سرطان پوست
آفتاب پوست را پیر می‌کند