صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
علائم عفونت ادراری که همه باید بدانند

ادرار کردن با درد شدید یا احساس سوزش همراه است


احساس سوزش ناخوشایند در هنگام ادرار کردن یکی از علائم عفونت ادراری است. درد همراه با ادرار، به نام سوزش ادرار، می‌تواند در مجرای ادرار یا پرینه، که اطراف دستگاه تناسلی است احساس شود.


 اغلب اوقات، سوختگی ناشی از ادرار اسیدی است که باعث تحریک مخاط مثانه و مجرای ادرار می‌شود.این باکتری‌ها به مخاط مثانه و مجرای ادرار آسیب می‌رسانند و سپس ادرار اسیدی مانند الکل روی بریدگی عمل می‌کند و باعث سوختگی می‌شود.


نیاز به تکرر ادرار


عفونت ادراری می‌تواند باعث تکرر ادرار شود که به مثانه بیش‌فعال یا تحریک‌پذیر نیز معروف است. رفتن به دستشویی بیش از هشت بار در 24 ساعت، از جمله دو بار در طول شب، می‌تواند یکی از علائم عفونت ادراری باشد. 


باید همین حالا به دستشویی بروید 


به طور معمول، می‌توانیم ادرار خود را به اندازه کافی برای رسیدن به دستشویی نگه داریم، اما اگر عفونت وجود داشته باشد، غیرقابل کنترل است زیرا عضله اطراف مثانه قبل از پر شدن مثانه شروع به انقباض می‌کند.


ادرار تیره به نظر می‌رسد


اگر ادرار معمول زرد یا کاهی شفاف نیست یا رنگ روشن‌تری دارد، ممکن است بی‌فایده باشد. ادرار از مواد زائد و جانبی تشکیل شده است که به دور از غذاها، نوشیدنی‌ها و داروهایی که مصرف کرده‌اید.


 رنگ تیره می‌تواند یکی از علائم عفونت ادراری باشد. بسیاری از چیزها رنگ ادرار را تغییر می‌دهند، از جمله چیزهایی که می‌خوریم، داروهایی که می‌خوریم و غلظت ادرار است. اغلب با عفونت ادراری، ادرار کدر است و ممکن است بقایای کوچک مایل به سفید داشته باشد.


ادرار بوی بدی دارد


برخی از داروها یا غذاهایی مانند مارچوبه می‌توانند علت برخی رایحه‌های تند و زننده باشند، اما اگر هنگام تغییر در رژیم غذایی خود یا دارو تغییری بارز در بوی بدن خود مشاهده کرده‌اید، ممکن است یکی از علائم عفونت ادراری باشد. 


درحالی که ادرار با بوی شیرین می‌تواند نشان‌دهنده دیابت کنترل‌نشده و افزایش سطح گلوکز خون باشد، اما بوی بد می‌تواند وجود باکتری در دستگاه ادراری یا عفونت در مثانه باشد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com