صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
وقتی سطح کلسترول خود را می‌دانید، بهتر آن را کنترل می‌کنید

. اما کلسترول "بد" یا LDL و  لیپوپروتئین با چگالی کم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد. به همین دلیل مهم است که توجه داشته باشید به تک‌تک اعدادی که آزمایش کلسترول نشان می‌دهد، توجه کنید نه صرفاً به کل.

سطح LDL یا کلسترول بد

کلسترول بد می‌تواند مشکلات جدی در سلامتی ایجاد کند. همچنین تمایل دارد در دیواره شریان‌ها جمع شود، جایی که سلول‌های سفید خون را به خود جذب کرده و منجر به تورم و التهاب شده و پلاک نیز تشکیل می‌شود. با ادامه این روند، پلاک می‌تواند رشد کرده و جریان خون را مسدود کند. حمله قلبی یا سکته مغزی معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که پوشش پلاک ضعیف باشد و شکسته شود. لخته خونی که در رگ‌ها ایجاد می‌شود می‌تواند مانع گردش خون در قلب یا مغز شود.

خواندن اعداد

 پزشک برای آزمایش کلسترول، بیمار را با آزمایش خون بررسی می‌کند. گاهی اوقات از فرد می‌خواهد که 12 ساعت قبل از گرفتن خون، روزه بگیرد. هرچند همیشه لازم نیست. آزمایش کلسترول، کل بدن را می‌سنجد، از جمله کلسترول بد و کلسترول خوب، لیپوپروتئین با چگالی بالا (که بعضی اوقات به آن نوع خوب می‌گویند) و تری گلیسیریدها که چربی موجود در خون هستند. پزشک تمام آنها را بررسی می‌کند و اعداد را به بیمار شرح می‌دهد.

راه‌های صحیح کنترل کلسترول بد خون 

 تغییرات شیوه زندگی و داروها، دو روش اصلی کنترل کلسترول بد است. قبل از شروع یک برنامه غذایی جدید حتماً با پزشک مشورت کنید. همچنین بهتر است از یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید.
برخی عادات سالمی که باید اتخاذ کنید شامل خواندن برچسب موادغذایی و انتخاب محصولات کم‌ چربی اشباع است. مرغ و ماهی بدون چربی را به عنوان منابع اصلی گوشت مصرف کنید. میوه، سبزیجات و غلات کامل نیز به لیست مصرفی خود اضافه کنید. فعال بمانید. یک حد متوسط ​​فعالیت بدنی کافی را باید داشته باشید تا بتوانید عدد کلسترول را پایین نگه دارید.
اگر پزشک متوجه شود که میزان کلسترول بد خون هنوز خیلی بالاست، ممکن است داروی استاتین را برای بیمار تجویز کند. گاهی اوقات داروهای دیگر نیز می‌توانند سطح کلسترول را کنترل کنند. مهمتر از همه، شناخت عوامل کلسترول در بیماری‌های قلبی و سکته مغزی ضروری است. الگوهای رفتاری جدیدی را ایجاد کنید. هنگام ایجاد تغییرات، سطح کلسترول را پیگیری کنید. در مورد پیشرفت‌ها و اهداف مدیریتی خود با پزشک  مشورت کنید.

چرا کلسترول بالا معضل است

 موارد بسیاری وجود دارد که می‌تواند کلسترول را بالا نگه دارد. یکی از این مشکلات، داشتن کلسترول و ایجاد تغییرات لازم در سبک زندگی نیست. مورد دیگر عدم استفاده از داروهای تجویز شده طبق دستور پزشک یا کار رعایت نکردن توصیه‌‌های پزشک برای یافتن راه‌های دیگر در صورت بروز عوارض جانبی است. مواردی از این قبیل نیز وجود دارد: زیاد غذا خوردن در محیط بیرون و عدم انجام فعالیت و ورزش کافی.

کلسترول بالا ارثی است

بعضی اوقات بدون توجه به کاری که انجام می‌دهید و نوع رژیم غذایی سالم، کلسترول بالا می‌رود. این مورد در مورد کلسترول بالای ژنتیکی وجود دارد. معمول است که از هر ۲۵۰ نفر یک نفر به آن مبتلا می‌شود.
این بیماری به علت ژن جهش یافته‌ اتفاق می‌افتد که در خانواده‌ منتقل می‌شود و موجب می‌شود تا تعداد کلسترول بد در بدن دو برابر بیشتر شود. خبر خوب این است که پزشکان می‌توانند زود آن را تشخیص دهند؛ حتی می‌توان آن را در بدو تولد یا اوایل کودکی تشخیص دهند.
اگرچه تغییر سبک زندگی، بهبود رژیم غذایی و ورزش بیشتر می‌تواند کمک کند اما ممکن است هنوز هم به دارو نیاز داشته باشید تا سطح کلسترول بد را کاهش دهد و خطر بیماری قلبی کاهش یابد.

مترجم مهتا زمانی‌نیک 
منبع WebMD