صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
فواید و کاربردهای بهداشتی وازلین

 ممکن است برای بهبود پوست آسیب‌دیده به دو برابر زمان نیاز داشته باشد. این کرم مرطوب‌کننده بر پایه روغن همچنین ممکن است قرمزی جای زخم تازه و احتمال عفونت را کاهش دهد. مصرف وارلین نیز احساس سوزش بر روی پوست ایجاد نمی‌کند.

 بهبود اگزما و پسوریازیس

در برخی بیماری‌ها، پوست ممکن است در نگهداری آب و دفع مواد زائد با مشکل مواجه شود. اگر پوست واقعاً خشک باشد، ممکن است ترک بخورد و باکتری تولید کند. وازلین به پوست و تاثیر داروهای مصرفی بهتر کمک می‌کند و التهاب را کاهش می‌دهد، پوست را مرطوب نگه می‌دارد و خارش آن را کمتر می‌کند. برای اینکه وازلین بیشترین تاثیر را داشته باشد، هنگامی که پوست مرطوب است از آن استفاده کنید.

 درمان حساسیت پوستی نوزادان

 وازلین می‌تواند خارش پوست نوزادان را تسکین دهد. اگر در خانواده،‌ فردی به اگزما یا حساسیت پوستی دچار شود، وازلین درمانی کم‌هزینه برای کودکان در پیشگیری از این عارضه است. حدوداً ۳ هفته پس از تولد می‌توانید از وازلین برای نوزادان استفاده کنید.

 وازلین می‌تواند شپش‌های بالغ را از بین ببرد اما تخم‌ آن را از بین نمی‌برد 

وازلین هم مانند سس مایونز یک درمان خانگی برای درمان شپش است. تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند شپش‌های بالغ را از بین ببرد اما موجب نمی‌شود تا تخم‌ها از بین بروند، به این معنی است که درمان خوبی برای کنترل شپش نیست. به جای وازلین باید از دارویی به نام شپش‌کش که برای از بین بردن شپش ساخته شده است، استفاده کنید.

 پیشگیری از تاول 

قبل از دویدن در بیرون از خانه، کمی وازلین بین انگشتان پا یا به پاشنه پا بمالید. با انجام این کار، از ایجاد تاول در مناطقی که به هم ساییده می‌شود، جلوگیری می‌کنید. اگر بخشی از بدن تاول زد، وازلین به بهبود زخم حاصل از تاول کمک می‌کند.

 بهبود بثورات حاصل از جای پوشک نوزادان  

وازلین از پوست در تماس با مواد خارجی مانند ادرار و یا مدفوع محافظت می‌کند. اگر بر روی پوست کودک، بثورات پوستی ایجاد شود، می‌توان آن را با تعویض پوشک برطرف کرد. در این مورد، متخصصان پوست استفاده از وازلین را توصیه می‌کنند زیرا هیچ رایحه و مواد نگهدارنده‌ای ندارد و برای پای نوزاد و دست والدین نیز موثر و مفید است و هیچ شواهدی وجود ندارد که کرم‌های گران قیمت بثورات حاصل از جای پوشک را بهتر از وازلین درمان کنند اما به این معنا نیست که می‌توانید زیاد استفاده کنید. اگر بو و تاثیر آن را دوست دارید، همچنان از آن استفاده کنید.

 بهبود بواسیر 

در صورت بیرون‌زدگی بواسیر، وازلین می‌تواند درمان‌کننده باشد. برای محافظت از پوست حساس می‌توانید یک لایه کرم به داخل ناحیه مقعد بزنید تا به دفع راحت‌تر مدفوع کمک کند، خارش آن کمتر ‌شده و کمتر اذیت می‌شوید.

 پیشگیری از سوختن پوست بر اثر وزش باد 

وازلین می‌تواند از پوست در برابر باد و سرما محافظت کند. کافی است یک لایه نازک بر روی هر ناحیه‌ای که ممکن است در معرض هوا قرار بگیرد، بمالید. در صورت پوسته‌پوسته شدن بر اثر آبریزش بینی نیز می‌توانید از وازلین استفاده کنید اما شاید بخواهید از مصرف آن برای قسمتی از پوست که مستعد آکنه است، خودداری کنید. وازلین می‌تواند باکتری‌ و چربی را بر روی پوست نگه دارد و درنتیجه ترک پوست را بدتر کند.

 مرطوب‌کنندگی اطراف چشم 

پوست اطراف چشم بسیار نازک است و بدان معناست که ممکن است به راحتی آسیب ببیند. یک لایه وازلین می‌تواند پلک‌ها را کمی مرطوب کند و یک روش ایمن برای پاک کردن آرایش چشم است اما سعی کنید داخل چشم نرود. به احتمال زیاد موجب واکنش آلرژیک نمی‌شود اما می‌تواند باکتری تولید کند.

 مراقبت از پنجه حیوانات خانگی

 قبل از اینکه برای پیاده‌روی زمستانی از منزل خارج شوید، کمی بر روی پنجه حیوانات بمالید درنتیجه می‌تواند از پاهای حیوان در برابر سرما و نمک موجود در پیاده‌روها محافظت کند. و با وجود داشتن اگزما، این لایه روغنی همچنین پوست حیوان خانگی را مرطوب می‌کند.

برای مرطوب‌کردن ناخن 

برای نگه‌داری درست ناخن‌ها به کرم‌های پرهزینه نیاز ندارید. وازلین می‌تواند تمام قسمت‌های دست را آبرسانی کند. اگر ناخن‌ها شکننده باشد، می‌تواند موجب برطرف شدن و صاف شدن برخی لکه‌ها و برجستگی‌های خشن روی ناخن شود. اگر زیاد از مانیکور استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید جلسه بعد، خودتان آن را انجام دهید اما مطمئن شوید که ابتدا ناخن‌ها کمی مرطوب باشد تا کمتر آسیب ببیند.

 چگونه از اثر چربی وازلین جلوگیری کنید

 کمی وازلین هم حتی تا ساعت‌ها اثرش می‌ماند اما اگر به هیچ وجه نمی‌خواهید با دستتان در تماس باشد، از یک قاشق پلاستیکی برای برداشتن آن استفاده کنید. اگر برای مرطوب کردن دست یا پاهایتان استفاده می‌کنید، فقط کافی است دستکش یا جوراب بپوشید اما به خاطر داشته باشید که اثر لکه محصولات روغنی ممکن است بر روی پارچه یا فرش نیز بماند.

 آیا می‌توانید در هنگام اکسیژن درمانی از آن استفاده کنید؟

 برخی از کارشناسان بر این باورند که زمانی که اکسیژن درمانی می‌کنید نباید از وازلین استفاده کنید زیرا اگر جرقه‌ای ایجاد شود این احتمال خفیف وجود دارد که آتش‌سوزی ایجاد کند اما هیچ شواهدی وجود ندارد که این اتفاق افتاده باشد. دلیل دیگری وجود ندارد که بخواهید از استفاده از مرطوب‌کننده روغنی در بینی خودداری کنید اما وازلین ممکن است به ریه‌ها آسیب برساند. برای ایمنی، به جای وازلین از یک کرم بر پایه آب استفاده کنید.

 وازلین را برای آفتاب‌سوختگی جدید به کار نبرید

 محصولات بر پایه روغن می‌توانند گرما را در داخل پوست نگه‌ دارند. اگر پوست دچار آفتاب‌سوختگی شده باشد، بهتر است از محصولات آلوئه‌ورا یا محصولات بر پایه سویا استفاده کنید. باید به مرطوب‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید توجه داشته باشید. بعد از آفتاب سوختگی یک لایه از پوست از بین می‌رود به این دلیل که اشعه ماوراءبنفش خورشید به سلول‌های پوست آسیب می‌رساند. مرطوب‌کننده نمی‌تواند این آسیب را جبران کند اما کمک می‌کند تا سریعتر بهبود یابد و لایه‌برداری پوست کمتر شود.

 وازلین نباید خورده شود

در دوزهای بالا وارلین می‌تواند فرد را دچار اسهال یا دل‌پیچه کند. ممکن است حالت تهوع نیز ایجاد کند. آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. اگر کمی از آن را به دهان گذاشتند لازم نیست نگران باشید اما اگر قادر به بلعیدن نبودند یا زیاد سرفه می‌کنند، با اورژانس تماس بگیرید.

 از وازلین برای رابطه جنسی استفاده نکنید 

استفاده از وازلین هنگام رابطه‌جنسی ایده خوبی نیست و می‌تواند موجب پارگی کاندوم شود. اگر خانم هستید، ممکن است احتمال تولید باکتری در واژن را افزایش دهد. به جای آن از یک کرم بر پایه آب استفاده کنید.

 روغن‌‌های طبیعی بر پایه روغن هستند 

وازلین از سوخت فسیلی تولید می شود. اگر می‌خواهید یک انتخاب طبیعی داشته باشید، روغن قلم، کره کاکائو یا روغن نارگیل خالص را امتحان کنید. ممکن است به خوبی وازلین نباشد اما آن را مرطوب نگه می‌دارد.

مترجم مهتا زمانی‌نیک
منبعWebND