صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
چگونه با قرمز شدن غیرعادی پوست مقابله کنیم؟

ما با دکتر پیتر اشمید، متخصص پوست‌ومو ‌درباره علت‌های قرمز شدن پوست و نحوه مقابله با این مشکل صحبت کرده‌ایم تا بتوانید راحت‌تر با این مشکل کنار بیایید. 

 

قرمز شدن پوست چه علت‌هایی دارد؟ 

 

قرمزی پوست یا پوست گل‌انداخته یک علت واحد و مشخص ندارد و این حالت می‌تواند در افراد مختلف با همدیگر کاملا متفاوت باشد. بعضی افراد قرمزی پوست را به‌صورت ژنتیکی به ارث می‌برند، درحالی که بعضی افراد این مشکل را به علت اختلالات هورمونی، آکنه، عفونت‌های پوستی، ‌استفاده از رتینوئیدهای موضعی، پیری پوست یا حتی سبک زندگی نادرست تجربه می‌کنند. 


تماس پوست با حرارت بالا، مراجعه مکرر به محیط‌های گرم و مرطوب مانند سونا و همچنین آفتاب‌سوختگی از دیگر عوامل تحریک‌کننده قرمزی پوست هستند. 


آیا می‌توان قرمزی پوست را برطرف کرد؟ 


وقتی از مسائل مربوط به پوست صحبت می‌کنیم، معمولا نباید به برطرف کردن یا محو کردن کامل آنها اصرار داشته باشیم. بنابراین اگرچه ممکن است قرمزی پوست تماما ازبین‌رفتنی نباشد، اما می‌توان از ترفندهای مختلفی برای بهبودبخشی تدریجی به وضعیت ظاهری پوست کمک گرفت. 


اولین گام برای شروع این است که مشکلات یا بیماری‌های زمینه‌ای را بررسی کنید و اگر واقعا مشکلی وجود داشت، دنبال راه‌حلی برای آنها بگردید. پس از این‌که علت زمینه‌ای قرمزی پوست معلوم شد، راحت‌تر می‌توانید برای بهبودبخشی به وضعیت ظاهری پوست خودتان اقدام کنید. راهکارهای زیر می‌توانند برای شما اثربخش باشند:


1. از سرم آنتی‌اکسیدانی استفاده کنید 

دکتر اشمید می‌گوید که بسیاری از افراد مبتلا به قرمزی پوست با اضافه کردن سرم‌های آنتی‌اکسیدانی به رژیم مراقبت از پوست می‌توانند به‌صورت تدریجی وضعیت بهتری پیدا کنند. سرم‌های حاوی ویتامین C، ویتامین E و اسید فرولیک از این نظر اثربخشی بهتری دارند. 


2. از ضدآفتاب فیزیکی استفاده کنید 

محصولات ضدآفتاب یکی از مهم‌ترین محصولات در رژیم‌های مراقبت از پوست هستند. از طرف دیگر، توجه داشته باشید که قرمزی پوست می‌تواند در آفتاب‌سوختگی ریشه داشته باشد. بنابراین استفاده از محصولات ضدآفتاب فیزیکی حاوی اکسید زینک و دارای SPF 50 می‌تواند شرایط پوست شما را تغییر بدهد. 


3. از محصولات تسکین‌دهنده و خنک‌کننده استفاده کنید 

قرمزی پوست عمدتا نشان‌دهنده تحریکات پوستی است. بنابراین منطقی است که از محصولات تسکین‌دهنده و خنک‌کننده پوستی برای بهتر کردن وضعیت ظاهری پوست کمک بگیرید.


4. سد دفاعی پوست را تقویت کنید 

به‌گفته دکتر اشمید، سد دفاعی پوست در بیشتر افراد مبتلا به قرمزی پوست دچار آسیب‌دیدگی است و این افراد باید تقویت سد دفاعی پوست را جدی بگیرند. امروزه محصولات مرطوب‌کننده مناسبی برای تقویت سد دفاعی پوست (skin barrier) به فروش می‌رسند که می‌توانند ظرفیت‌های خودترمیمی پوست را هم افزایش دهند. 


5. در انتخاب محصولات آرایشی با دقت عمل کنید 

در کنار همه راهکارهای ارائه‌شده، استفاده از محصولات آرایشی مناسب هم می‌تواند قرمزی پوست را پنهان کند. مثلا هنگام انتخاب کرم‌های زیرساز حتما به همخوانی رنگ انتخاب‌شده با رنگ پوست خودتان دقت کنید. همچنین از محصولات آرایشی با رنگ‌های غلیظ دوری کنید تا قرمزی پوست شما جلوه کمتری داشته باشد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare


فواصل زمانی برای لایه‌برداری پوست صورت
راز کلیدی برای حفظ رطوبت پوست چیست؟
بخور و نخورها برای مقابله با روزاسه