صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
6 اشتباه رایج در استفاده از محصولات مرطوب‌کننده

در ادامه با 6 اشتباه رایج در استفاده از مرطوب‌کننده‌ها آشنا می‌شویم. با خواندن این مطلب می‌توانید اشتباهات احتمالی خودتان را اصلاح کنید و در درازمدت بیشتر از فواید مرطوب‌کننده‌ها بهره‌مند شوید. 


1. دست‌ها را قبل از استفاده از مرطوب‌کننده نمی‌شویید 


متخصصان تاکید می‌کنند که قبل از استفاده هر کدام از محصولات مراقبت از پوست باید حتما دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید، خصوصا برای استفاده از محصولاتی مانند مرطوب‌کننده‌ها که درون قوطی‌ها و قالب‌های بزرگ ریخته می‌شوند. باکتری‌ها به‌راحتی در قسمت‌های مرطوب و تاریک رشد می‌کنند و درنتیجه بهترین کار برای جلوگیری از این مشکل، رعایت نکات احتیاطی و بهداشتی در استفاده از مرطوب‌کننده‌ها است. 


2. میزان مصرف استاندارد را رعایت نمی‌کنید 


همه ما می‌خواهیم که از بیشترین مزیت‌های محصولات مراقبتی پوست بهره‌مند شویم، اما زیاده‌روی در حجم مصرفی مرطوب‌کننده‌ها لزوما قرار نیست به نتایج بهتری منتهی شود. درواقع زیاده‌روی در استفاده از مرطوب‌کننده می‌تواند حالت روغنی شدید و نوعی شُلی غیرعادی را در سطح پوست شما به‌وجود بیاورد. 


بهترین راه برای رعایت حجم مصرفی استاندارد، خواندن دستورالعمل‌های ارائه‌شده روی بسته‌بندی محصولات مرطوب‌کننده است. اگر احساس می‌کنید که پوست‌تان به رطوبت بیشتری نیاز دارد، می‌توانید از سرم‌های ساخته‌شده برپایه اسید هیالورونیک در کنار مرطوب‌کننده استفاده کنید. 


3. کنار گذاشتن مرطوب‌کننده در مواقع چرب شدن پوست یا شکل‌گیری جوش‌ها 


بسیاری از ترکیبات ضدآکنه مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید می‌توانند برای پوست خشک‌کننده باشند. بنابراین پوست در دوران مبارزه با آکنه به مرطوب‌کننده‌ها نیاز بیشتری دارد تا بتواند نشانه‌های خشکی یا پوسته‌ریزی را رفع کند. 


برخلاف تصور رایج، پوست‌های چرب هم به مرطوب‌کننده نیاز دارند. بعضی‌ها همچنان تصور می‌کنند که استفاده از مرطوب‌کننده برای پوست چرب باعث چرب‌تر شدن پوست‌شان می‌شود، اما واقعیت این است که عدم استفاده از مرطوب‌کننده دقیقا به ترشح چربی بیشتر در پوست منتهی می‌شود. 


4. پوست را نم‌دار نمی‌کنید 


اکثر محصولات مرطوب‌کننده زمانی عملکرد خوبی خواهند داشت که پوست شما هنگام استفاده از آنها نسبتا مرطوب و نم‌دار باشد. به همین دلیل هم بهتر است بلافاصله پس از بیرون آمدن از حمام از مرطوب‌کننده استفاده کنید. 


استفاده از مرطوب‌کننده پس از سرم‌های پوستی هم نتیجه خوبی دارد. اگر پوست شما هنگام استفاده از مرطوب‌کننده بیش از حد خشک باشد، درنهایت از همه مزیت‌های آبرسانی محصول مورد نظر بهره‌مند نمی‌شوید. 


5. فقط یک نوع مرطوب‌کننده دارید 


اگر صرفا از یک مرطوب‌کننده سبک هم برای صبح و هم برای شب استفاده کنید، فرصت طلایی برای آبرسانی به پوست در ساعات خواب شبانه را از دست می‌دهید. بنابراین همیشه از یک مرطوب‌کننده سبک برای ساعات صبح و از یک مرطوب‌کننده غلیظ قبل از خواب شبانه استفاده کنید. 


مرطوب‌کننده‌های حاوی اسکوالان، گلیسرین و گلیکوپروتئین جزو بهترین گزینه‌ها برای استفاده شبانه هستند. 


6. از مرطوب‌کننده فقط برای صورت استفاده می‌کنید


استفاده از مرطوب‌کننده فقط نباید به ناحیه صورت محدود شود، زیرا قسمت‌های دیگری از بدن مانند گردن و قفسه سینه هم به مرطوب‌کننده نیاز دارند. بنابراین باید هر روز دو بار از مرطوب‌کننده برای این قسمت‌های خاص از بدن هم استفاده کنید. این کار باید پس از شست‌وشو و پاکسازی صحیح پوست گردن و قفسه سینه انجام بگیرد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare


چه اتفاقی می‌افتد اگر صورتمان را نشوییم؟!
5 راه برای دور ماندن از میکروب‌ها در رژیم مراقبتی پوست
فواصل زمانی برای لایه‌برداری پوست صورت