صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
چگونه می‌توان درد پس از زایمان را تسکین داد

عضلات دردناک پس از زایمان


ممکن است متوجه شوید که کل بدن شما از کار در موقعیت‌های مختلف و فشار آوردن دردناک شده است. این ممکن است یک شوک باشد. شما تصور می‌کنید که قسمت‌های خاصی از بدن شما مانند قسمت پایین زخم شده است، اما چرا دست‌ها و پاها زخم شده است؟


 وقتی گفتیم زایمان ماراتن است، شوخی نمی‌کردیم و حتی زایمان کوتاه می‌تواند باعث کشیدگی و سفتی عضلات شود.


گاهی اوقات باسن‌های شما نیز می‌توانند زخم شوند. و می‌تواند ناشی از قرار گرفتن پاها در رکاب‌ها برای ساعت‌ها یا کشیدن پاها در موقعیت‌های عجیب باشد.


اگر اپیدورال داشته باشید یا افرادی درهنگام زایمان به کمر شما فشار بیاورند، ممکن است کمر درد داشته باشید.برای مقابله بهتر با این نوع درد، می‌توانید دوش‌های آب‌گرم، جوراب برنجی، ماساژ و سایر روش‌های راحتی را امتحان کنید. کشش و حرکت بعد از تولد نیز می‌تواند به کاهش این درد کمک کند. پزشک یا ماما همچنین ممکن است به شما بگویند که چه نوع داروهایی را می‌توانید مصرف کنید.


لطافت اندام پایین‌تنه 


خوب، اینجا جایی است که انتظار دارید صدمه ببیند. احتمالاً شما در ناحیه واژن تا راست روده احساس کمی حساسیت می‌کنید. کل این ناحیه گسترش یافته و اجازه تولد کودک را می‌دهد و پس از تولد به آرامی به شکل خود درآید. این بافت‌ها ممکن است متورم شده و بسته‌های یخ درست بعد از تولد بسیار مفید باشند.


 بخیه‌های شما از هر نوعی باشد، احتمالاً در اینجا درد خواهید داشت.


 همچنین، اگر از دستگاه کشش خلا یا پنس استفاده شده است، ممکن است بافت‌های شما آسیب بیشتری دیده باشند. وان حمام نیز می‌تواند مفید باشد. در بیمارستان یا مرکز تولد، پرستاران نحوه انجام این حمام را به شما نشان می‌دهند. 


داروها بسته به میزان درد شما می‌توانند توسط پزشک تجویز شوند. 


دردسرهای بعدی


رحم شما با بازگشت به اندازه قبل از بارداری منقبض می‌شود. ممکن است این انقباضات را احساس کنید، و ممکن است بسیار ناخوشایند باشد. آنها معمولاً در روزهای اول پس از تولد و به ویژه در دوران شیردهی (به دلیل هورمون‌هایی که شیردهی در بدن شما آزاد می‌کند) بدترین حالت را دارند. ممکن است تا شش هفته ادامه داشته باشند.


برای تسکین درد پس از تولد می‌توانید بطری آب گرم یا پد گرم‌کننده را روی شکم خود بمالید. همچنین می‌توانید از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن استفاده کنید، اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر شیرده هستید.


سردرد


سردردهای پس از زایمان می‌تواند از نوع تغییر‌دهنده سطح هورمون گرفته تا سردرد کور‌کننده از نشت مایع نخاعی باشد. مورد دوم فقط به دنبال بی‌حسی اپیدورال یا ستون فقرات اتفاق می‌افتد و بسیار شایع نیست.


آرامش و همچنین برخی از داروها به مراقبت از اولین نوع سردرد کمک می‌کند. سردرد مربوط به ستون فقرات معمولاً با دراز کشیدن چند روز به پشت درمان می‌شود. همچنین بعضی اوقات با کافئین و در موارد شدید با وصله خون درمان می‌شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellfamily