صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
کرونا؛ شبیه شهر ملخ‌زده!

افزایش شمار مبتلایان و بیماران بدحال و مرگ و میر، آسانسوری بالا می‌رود. حتی در اورژانس‌ هم‌ تخت خالی نداریم، چه برسد به بخش و آی‌سی‌یو. اختصاص تخت اکسترا/اضافه بدون وسایل و نیروی کافی، شبیه چاپ کردن اسکناس بدون پشتوانه است. با این سرعتِ پیشرفت، شاید کار به خواباندن بیماران بدحال روی زمین برسد، شبیه شهر ملخ‌زده شده‌ایم.
 این‌ در حالی‌ست که دنیا با واکسیناسیون گسترده در حال نزدیک شدن به پایان کرونا ست و ما مدعیانِ شگفت‌آفرینی، به تکرار خطاهای خود مشغولیم و مدام به آینده حواله می‌دهیم. و زمانِ حال در دست گورکنانی‌ست که عزیزان‌مان را به خاک بی‌تدبیری می‌سپارند. وزیر بهداشت را که طبعا باید فرماندهی مقابله با کرونا را به عهده داشته باشد، زیر پای سیاست، به بی‌اعتبارترین حد رسانده‌اند؛ در حدی که دیروز رسما اعلام کرد «امروز افسار مهار اژدهای چموش و سرکش کووید ۱۹ از دست ما در رفت!»

چرا هیچ کس از طرف ستاد مقابله با کرونا پاسخگو نیست؟ اصلا آن جا چه خبر است؟ چه کسی یا کسانی قدرت دارند؟ آن تصمیم اشتباه و مهلک که راه‌ها و سفرها را آزاد کردند، آن هم برخلاف نظر صریح نظام سلامت، بر چه مبنا و با چه چشم‌اندازی بود؟ چرا کسی جواب نمی‌دهد؟ الان که داریم به خاطر آن تصمیم، پُشته‌پُشته کشته‌‌‌ به گورستان می‌فرستیم، مقام بالادستی هست که اعضای محترم آن ستاد را استیضاح کند؟ تلخ‌تر این که مشاور وزیر گفته دیروز، با وجود اوضاع سیاه شهر، ستاد کرونا زورش به شهردار شهر هم نرسیده و طرح ترافیک تهران لغو نشده است. تا وسایل نقلیه عمومی مثل مترو، همچنان تلمبار آدم باشد و راه انتقال ویروس مرگ و فقط گفته‌اند مردم در مترو ماسک بزنند و نخندند!

آن چه ظرف ۴۸ساعت اخیر رخ داده به دلیل سفرهاست و احتمال شوم‌تر در هفته‌های بعد است؛ اگر مبتلایان و ناقلان فعلی در شهر بچرخند و ویروس را بیش از این پخش کنند. همه می‌دانیم که مسئولین محترم مقابله با کرونا به دلیل ضعف جدی در واکسیناسیون و اشتباه بزرگ نوروزی مقصرند؛ اما اصلی‌ترین تدبیرِ الان، کمتر کردن ابتلا و مرگ در شبیخون بزرگ کووید است. لطفا علاوه بر ماسک و فاصله‌گذاری، از «هر گونه» تجمعی دوری کنید. حفره‌ی بزرگ فروبرنده، دهان باز کرده.

(سه باور اشتباه کرونایی!)

مجوز گشاده‌دستانه‌ی سفرهای نوروزی برخلاف نظر وزارت بهداشت، قمار پرخطری بود که متاسفانه به افزایش چشمگیر مبتلایان منتهی شد. و هم اکنون، پیک چهارم از آن‌چه به نظر می‌رسید، به ما نزدیک‌تر است. به همین بهانه، سه باور اشتباه و رایج را در مورد کرونا مرور می‌کنم.

۱) این همه رعایت کردیم، گرفتیم. اما خیلی‌ها که رعایت نکردند، نگرفتند. چرا؟

 یادمان باشد کووید-١٩ در هشتاددرصد موارد، علائم خفیفی دارد که با بیماری‌های رایجی چون سرماخوردگی و حساسیت اشتباه گرفته می‌شود. و گاه فرد مبتلا اصلا نمی‌فهمد که کرونا گرفته است. کم‌ترین کوتاهی در رعایت اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به راحتی باعث ابتلا شود. مطمئن باشید افرادی که مدعی بی‌خیالی و «هیچی‌مون نشده!» هستند، اگر برای نمایش دروغین «ما اینیم!» یا پنهانکاریِ بیماری‌شان نباشد، قطعا مبتلا شده‌اند اما دچار عوارض شدید بیماری نشده‌اند. و چه بسا بلاخره گرفتار شوند. نمونه‌اش زنده‌یاد علی انصاریان که گفته می‌شد متاسفانه اهمیت چندانی به ماسک و فاصله اجتماعی نمی‌داد و سرانجام و با تاسف، به همین دلیل جان سپرد!

۲) من در دورهمی‌ها حضور پیدا می‌کنم اما ماسک می‌زنم!

چند ماه قبل در پستی، مفصل نوشتم چرا ماسک به تنهایی کافی نیست. و تکرار می‌کنم که در فضاهای بسته و بدون تهویه، یا در مجاورت‌های بیش از یک ساعت، حتی با وجود ماسک، احتمال درگیری بالاست و حفظ فاصله اجتماعی، اهمیتی معادل دارد.

۳) من با فرد مبتلا تماس داشتم و علائم سرماخوردگی دارم. اما تستم منفی شده است؛ پس من کرونا ندارم.

این یک ‌خطای شایع و استراتژیک است‌. اول این که نیازی به انجام فوری تست نیست. دوم این که هر علامتی که قبلا سرماخوردگی یا حساسیت یا سینوزیت به شمار می‌آمد، الان در پاندمی کرونا، باید کووید۱۹ محسوب شود. پس لطفا اگر طی دو هفته اخیر با فرد مبتلا در ارتباط بوده‌اید و هر علامت مشکوکی دارید، هرچند خفیف، فرض را بر کرونامثبت بگیرید و حداقل ده الی چهارده روز پس از شروع علائم، خود را قرنطینه کنید و نیازی به انجام‌ تست PCR نیست. و یادمان باشد احتمال منفیِ کاذب بودن تست‌‌ها ممکن است.

لطفا از پذیرش ابتلا به کووید۱۹ نهراسیم و با خودفریبی و اصرار بر سرماخوردگی و حساسیت، آن را انکار نکنیم. گاهی یک کرونای خفیف که به نظرتان «نه بابا کرونا نیست!» می‌تواند باعث مرگ یک یا چند نفر دیگر شود و چه بسا عزیزان خودتان باشند! پس لطفا بیشتر رعایت کنیم که اگر در روزهای آینده وارد گردباد پیک چهارم شدیم، اندوه کمتری بر شانه‌ها تحمیل شود.

دکتر مصطفی جلالی‌فخر