صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
8 نکته‌ای که همه زنان مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان باید بدانند

1. اسپوندیلیت آنکیلوزان فقط "بیماری مرد" نیست.


یکی از بزرگترین افشاگری‌ها در مورد اسپوندیلیت آنکیلوزان این است که این بیماری به طور عمده مردان را مبتلا نمی‌کند. میزان بروز در مردان در مقایسه با زنان حدود 10 به 1 است. تخمین‌های جدیدتر نسبت 2-3 به 1 را نشان می‌دهد.


اما امروز به طور فزاینده‌ای روشن شده است که نرخ‌ها برای مردان و زنان برابر است. 


2. تشخیص صحیح در زنان بیشتر طول می‌کشد.


و می‌تواند درمان مناسب را به تاخیر بیندازد.سوءتفاهم مداوم در مورد میزان شیوع اسپوندیلیت آنکیلوزان در زنان می‌تواند در این تاخیر نقش داشته باشد. تفاوت در نحوه تاثیر اسپوندیلیت آنکیلوزان بر روی زنان نیز ممکن است منجر به تشخیص نادرست شود. 


زنان احتمالاً تشخیص اولیه فیبرومیالژیا را می‌یابند، زیرا در زنان بیشتر از مردان است و به عنوان یک بیماری زنانه در نظر گرفته می‌شود. نتایج یک نظرسنجی از 235 فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان نشان داد که 20.7 درصد از زنان به اشتباه در مقایسه با 6.6 درصد مردان فیبرومیالژیا تشخیص داده شده‌اند.


3. زنان آسیب رادیوگرافی کمتری دارند اما ناتوانی بیشتری دارند.


زنان آسیب کمتری دارند که در اشعه ایکس دیده می‌شود. و هیچ توضیح روشنی برای این تمایز نیست. ممکن است به تفاوت جنسیتی در نحوه واکنش زنان و مردان در برابر التهاب در اسپوندیلیت آنکیلوزان یا نحوه واکنش آنها به داروهای مورد استفاده در درمان این بیماری مرتبط باشد.


4. زنان تمایل به درد گسترده‌تر دارند.


زنان بیشتر در نواحی فراتر از پشت مانند مفاصل گردن، بازوها و پاها دچار التهاب و درد می‌شوند وکمتر به پزشک مراجعه می‌کنند. در مقابل، مردان بیشتر دچار کمردرد می‌شوند، که معمولاً یکی از علائم شناخته شده اسپوندیلیت آنکیلوزان است. 


5. برخی تحقیقات نشان می‌دهد زنان ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط باشند.


برخی تحقیقات به تفاوت‌های جنسی احتمالی در شرایط مربوط به اسپوندیلیت آنکیلوزان اشاره کرده‌اند. بررسی 734 بیمار اسپوندیلیت آنکیلوزان در ایرلند نشان داد که زنان ممکن است دارای نرخ بالاتری از بیماری التهابی روده و یووئیت باشند. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که پسوریازیس در زنان در مقایسه با مردان بیشتر رخ می‌دهد.

6. بارداری و زایمان به مشاوره با پزشک و نظارت بر علائم شما نیاز دارد.


از آنجا که به طور معمول در افراد کمتر از 40 سال تشخیص داده می‌شود، بارداری و زایمان موضوعی است که بسیاری از زنان خواهان آن هستند. تحقیقات کافی در مورد بارداری و اسپوندیلیت آنکیلوزان انجام نشده است، احتمالاً به این دلیل که این بیماری قبلاً یک بیماری مردانه قلمداد می‌شد.


 این واقعیت که بسیاری از زنان در دوران بارداری دچار کمردرد هستند، می‌تواند تشخیص اینکه چه کسی ممکن است علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان را تجربه کند، دشوار می‌کند.


7. اسپوندیلیت آنکیلوزان می‌تواند بر سلامت عاطفی شما تاثیر بگذارد.


نشان داده شده است که افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان بیشتر از کسانی که به این بیماری مبتلا نیستند، افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند. این امر هم در مردان و هم در زنان صدق می‌کند.


8. تحقیقات بیشتری در مورد درمان زنان لازم است.


به نظر می‌رسد مهارکننده‌های TNF در زنان کمتر مفید است، و برخی از مطالعات نشان می‌دهد که زنان تمایل دارند مهارکننده‌های TNF را بیشتر تغییر دهند، که نشان می‌دهد داروها برای آنها کار نمی‌کند.


پزشکان مطمئن نیستند که چرا ممکن است این داروها در زنان کمتر موثر باشد- یک تئوری نشان می‌دهد که چربی بالاتر بدن زنان می‌تواند نقش داشته باشد- اما با توجه به اینکه بیشتر تحقیقات در مورد مردان انجام شده است، مشخص است که مطالعات بیشتری در مورد درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان در زنان به طور خاص لازم است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth