صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
5 سوالی که باید از متخصصان پوست‌ومو بپرسید!

هم کسانی که درگیر آکنه هستند و هم کسانی که می‌خواهند وضعیت عمومی پوست خودشان را بررسی کنند، درنهایت باید از متخصصان پوست‌ومو راهنمایی بگیرند تا بتوانند پوست سالم و زیبایی داشته باشند بنابراین قبل از مراجعه به مطب پزشکان متخصص پوست‌ومو حتما فهرست مشخصی از سوالات خودتان را آماده کنید. در این مطلب 5 مورد از رایج‌ترین سوالاتی را که از متخصصان پوست‌ومو می‌پرسند، مطرح خواهیم کرد. 


1. نشانه‌های سرطان پوست چیست؟ 


همه افراد باید حداقل یک‌بار در سال برای بررسی کامل پوست بدن به متخصصان پوست‌ومو مراجعه کنند. متخصصان پوست‌ومو در این موقعیت حتما پوست شما را زیر نور مناسب و با کمک ابزارهای ذره‌بینی بررسی خواهند کرد تا از عدم وجود خال‌ها یا ضایعات مشکوک و سرطانی مطمئن شوند. البته خود شما هم در فواصل هر بررسی کامل باید به وضعیت پوست خودتان توجه داشته باشید چون هیچ کس بهتر از خود شما نمی‌تواند شرایط پوست خودتان را زیر نظر بگیرد. بنابراین در طول سال همیشه به نشانه‌های هشداردهنده سرطان پوست مانند شکل‌گیری لکه‌ها و خال‌های مشکوک توجه کنید. 


توصیه ما این است که از متخصصان پوست‌ومو درباره نشانه‌های سرطان پوست راهنمایی بگیرید. هرچه اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید، نشانه‌های سرطان پوست را سریع‌تر تشخیص خواهید داد. 


2. چگونه می‌توان از شکل‌گیری چین‌وچروک‌های پوستی جلوگیری کرد؟ 


سوالات مربوط به چین‌وچروک‌ها، خطوط ریز و دیگر نشانه‌های پیری پوست همگی از رایج‌ترین مسائلی هستند که متخصصان پوست‌ومو همه‌روزه با آنها سروکار دارند. عوامل مختلفی می‌توانند در شکل‌گیری زودهنگام چین‌وچروک‌های پوستی نقش داشته باشند. بنابراین پیش از شروع مشکل حتما درباره راهکارهای پیشگیری از پیری پوست با متخصصان پوست‌ومو مشورت کنید. 


در این مرحله معمولا استفاده از محصولات ضدپیری پوست همراه با تغییرات مربوط به سبک زندگی توصیه می‌شود. کسانی که استفاده از محصولات ضدآفتاب را جدی نمی‌گیرند، قطعا باید استفاده روزانه و چندین‌بار از محصولات ضدآفتاب دارای SPF را هم شروع کنند. 


3. آیا رژیم غذایی بر وضعیت پوست تاثیر می‌گذارد؟ 


عوامل محیطی، محصولات مراقبت از پوست، عادت‌های سبک زندگی و... همگی می‌توانند بر وضعیت پوست تاثیرگذار باشند. رژیم غذایی هم از این نظر مستثنی نیست. البته برای این‌که درک بهتری از رابطه بین رژیم غذایی و وضعیت پوست به‌دست بیاورید، بهتر است با متخصصان پوست‌ومو مشورت کنید. این پزشکان در صورت نیاز می‌توانند شما را در زمینه برنامه غذایی هم راهنمایی کنند یا به متخصصان تغذیه ارجاع بدهند. 


4. از SPF درجه چند باید استفاده کرد؟ 


استفاده از محصولات ضدآفتاب طیف وسیع برای تمامی قسمت‌هایی از بدن که در معرض تماس با نور خورشید قرار دارند، همواره یکی از بهترین راهکارها برای محافظت از بدن در برابر اشعه‌های ماورای بنفش خورشید بوده است. اما یکی از سوالات رایج درباره این محصولات، درجه SPF آنها است.


 SPF محصول انتخابی شما حداقل باید 30 باشد،‌ اما اگر درجه بالاتری را هم انتخاب کنید، معنایش این نیست که در طول روز به استفاده مجدد از محصول ضدآفتاب نیاز ندارید. پیشنهاد ما این است که درباره درجه SPF و میزان استفاده از محصولات ضدآفتاب هم با متخصصان پوست‌ومو مشورت کنید چون این پزشکان می‌توانند دستورالعمل‌های مهمی را متناسب با ویژگی‌های منحصربه‌فرد پوست شما ارائه کنند. 


5. چندبار در هفته باید لایه‌برداری پوستی انجام داد؟ 


تجمع سلول‌های پوستی مُرده در لایه‌های پوستی به‌مرور زمان می‌تواند باعث کدرشدگی سطح پوست شود. یکی از بهترین راهکارها برای جداسازی این سلول‌های پوستی مشکل‌ساز هم لایه‌برداری منظم است، اما همه شیوه‌های لایه‌برداری با همدیگر یکسان نیستند.


 امروزه شیوه‌های مکانیکی و شیمیایی مختلفی برای لایه‌برداری پوست وجود دارند که هر کدام هم از ویژگی‌های خاص خودشان برخوردار هستند. خوش‌بختانه متخصصان پوست‌ومو با در نظر گرفتن ویژگی‌های پوستی و اولویت‌های شما می‌توانند بهترین شیوه لایه‌برداری و فواصل استفاده از آن را برای شما تعیین کنند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع: skincare


علائم کمتر شناخته شده سرطان که نباید آنها را نادیده بگیرید
مردان هم به سرطان پستان مبتلا می‌شوند
7 روش برای کاهش خطر ابتلا به سرطان