صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
3 راهی که استرس می‌تواند بر سلامت دهان و دندان شما تاثیر بگذارد

1. می تواند باعث بوی بد دهان شود


وقتیکه استرس داریم، بدن ما با ورود به مکانیزم پاسخ ”جنگ یا گریز“ واکنش نشان می‌دهد و انرژی بیشتری را برای ما فراهم می‌کند تا بتوانیم سریع به شرایط واکنش نشان دهیم. در موارد استرس مزمن، بدن شما در حالت ”جنگ یا گریز“ نگه داشته می‌شود و با خاموش کردن برخی از عملکردهای هضم، مانند تولید بزاق، انرژی را ذخیره می‌کند.


بزاق برای مرطوب کردن غذا برای هضم راحتتر غذا اجباری است، اما بدن در شرایط بحرانی آن را غیرضروری می‌داند. دهان خشک می‌شود و منجر به بوی بد دهان یا هالیتوز می‌شود.


این اتفاق می‌افتد زیرا گازهای بویایی ایجاد شده توسط باکتری‌ها در دهان، که به طور کلی با بزاق سرکوب می‌شوند و بلعیده می‌شوند، آزادانه در هوا آزاد می‌شوند. بعلاوه، احتمال چسبیدن باکتریها به سطح دهان خشک بسیار بیشتر است، که می‌تواند بوی ترش را بیشتر تقویت کند.


نحوه رفع آن: نوشیدن آب فراوان، جویدن آدامس بدون قند و شستشو با دهانشویه غیر الکلی می‌تواند در به حداقل رساندن اثرات بوی بر دهان مربوط به استرس کمک کند.

 

2. می تواند باعث بیماری لثه شود


مقدار کمی از خون در روشویی هنگام تمیز کردن دندان ممکن است چیز بزرگی به نظر نرسد، اما خونریزی مداوم لثه نباید نادیده گرفته شود. خونریزی لثه یکی از علائم بصری بیماری لثه است که می‌تواند ناشی از استرس باشد.


هنگامی که بدن تحت استرس است، مقادیر زیادی هورمون کورتیزول را تولید می‌کند، که به عنوان یک عامل ضد التهاب عمل می‌کند. هنگامی که کورتیزول در لثه تولید می‌شود ، التهاب و پیشرفت بیماری لثه را افزایش می‌دهد. همچنین، کسانی که سطح استرس بالایی دارند تمایل دارند بهداشت دهان و دندان و عادات سبک زندگی مناسب را رعایت نکنند و این به نوبه خود می‌تواند بر سلامت دهان و دندان آنها تاثیر منفی بگذارد.


نحوه رفع آن: اگر بیماری لثه در مراحل پیشرفته نیست، عادت‌های بهداشت دهان و دندان می‌تواند آن را معکوس کند، بنابراین لازم است یک رژیم بهداشت دهان و دندان همراه با ویزیت‌های منظم دندانپزشکی داشته باشید که می‌تواند توصیه‌های در مورد مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان را ارائه دهد.


3. می‌تواند باعث زخم‌های دهان شود


استرس مزمن سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند و می‌تواند شما را در معرض بیماری و عفونت قرار دهد. زخم‌های دهان یکی از این موارد است و اگرچه نسبتاً بی ضرر است اما می‌تواند زندگی را هنگام غذا خوردن، آشامیدن، صحبت کردن یا بلعیدن ناخوشایند کند.


چگونه آنها را تشخیص دهیم؟ آنها در قسمت داخلی دهان ایجاد می‌شوند و به رنگ سفید یا زرد هستند که توسط یک ناحیه قرمز تیره احاطه شده‌اند.


نحوه رفع آن: به حداقل رساندن میزان قرارگیری در شرایط استرس‌زا و اتخاذ برخی تغییرات ساده در سبک زندگی، مانند ورزش، تنفس عمیق و محدود کردن الکل و نوشیدنی‌های شیرین، می‌تواند احتمال ابتلا به زخم دهان را کاهش دهد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: healthy-magazine