صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
یک سوم بیماران ممکن است کووید طولانی مدت را تجربه کنند

افراد مبتلا به کووید19 نسبتاً خفیف معمولاً طی 2-3 هفته پس از بروز علائم بهبود می‌یابند.

 با این حال، بسیاری از آنها علائم ناتوان کننده‌ای را گزارش کرده‌اند که هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه دارد، یک مجله پزشکی آن را کووید طولانی مدت نامید. علائم رایج عبارتند از نفس نفس، سرفه، تپش قلب، عدم تحمل ورزش، خستگی، مشکل در تمرکز.

کسانی که کووید19 آنها رسما تشخیص داده نشده است، می‌توانند به سختی متخصصان مراقبت‌های بهداشتی را متقاعد کنند که کووید طولانی مدت داشته‌اند.
به نظر می‌رسد این پدیده در میان افرادی که عفونت‌های شدیدتری را تجربه کرده‌اند بیشتر دیده می‌شود.

یک مطالعه در مورد افرادی که با کووید19 در ایتالیا بستری شده‌اند نشان داد که 87.4٪ گزارش کرده‌اند که حداقل 2 ماه پس از ترخیص یک علامت داشته‌اند، اغلب خستگی یا تنگی نفس.

در میان افرادی که عفونت خفیف‌تری دارند، شیوع کووید طولانی مدت مشخص نیست. داده‌های برنامه مطالعه علائم کووید حاکی از آن است که از هر 10 نفر 1 نفر به مدت 3 هفته یا بیشتر علائم را تجربه می‌کند.

اکنون، محققان در سوئیس دریافتند که از هر 3 نفر 1 نفر مبتلا به کووید19 خفیف‌تر، 1 نفر همچنان پس از 6 هفته علائم را تجربه می‌کند.
 
 
پزشکان و اپیدمیولوژیست‌ها به سرپرستی تیمی از بیمارستان‌های دانشگاه ژنو 669 نفر را که آزمایش کووید19 مثبت داشتند، پیگیری کردند. بیشتر آنها، 69٪ ، هیچ عامل خطرناکی برای بیماری ندارند.

میانگین سنی شرکت کنندگان 42.8 سال بود و 60٪ زن بودند. در طول این مطالعه، 40 نفر در بیمارستان بستری شدند.

متخصصین سلامت در 10 روز اول پس از تشخیص، با اکثر شرکت کنندگان هر 48 ساعت تلفنی مصاحبه کردند. آنها لیست استانداردی از سوالات درباره علائم را پرسیدند.

اگر شخصی علائم وخیم شدن را گزارش کند، هر 24 ساعت این تماس ها را دریافت می‌کند. همه شرکت‌کنندگان بین 30 تا 45 روز پس از تشخیص مجدداً مصاحبه شدند.

به طور متوسط 43 روز یا 6 هفته پس از تشخیص، حداقل 32٪ از کل شرکت‌کنندگان گزارش کردند که هنوز حداقل یک علائم کووید19 را تجربه می‌کنند.

بیشترین گزارش مربوط به خستگی بود، شامل14٪ از شرکت‌کنندگان، تنگی نفس 9٪ و از دست دادن چشایی یا بویایی 12٪ بود. 6٪ دیگر سرفه مداوم و 3٪ سردرد گزارش کردند.

دکتر ادریس گوسس، یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: ” به ما امکان درک بهتر تکامل بیماری را در افرادی داده است که به طور کلی نه از عوامل خطر خاص و نه از نوع جدی بیماری رنج می‌برند.“

دکتر میثم نهمه، نویسنده اصلی مطالعه، اضافه می‌کند ”علاوه بر پریشانی جسمی این علائم، بسیاری نگران بودند که: چه مدت طولانی‌تر می شود؟ آیا برخی از عوارض جانبی جبران ناپذیرهستند؟
 
این تیم از ارائه دهندگان خدمات سلامت، کارفرمایان، شرکت‌های بیمه و جامعه می‌خواهند تا آگاه شوند که افراد سالم که قبلا کووید19 داشته‌اند می‌توانند عوارض آن را هفته‌ها یا حتی ماه‌ها پس از ابتلا به عفونت اساسی داشته باشند.

در مقاله خود، نویسندگان نتیجه می‌گیرند: ”شناخت تداوم علائم می‌تواند نگرانی بیماران را در یک بیماری ناشناخته و جدید مجاز جلوه دهد. ارتباط کافی می‌تواند اطمینان خاطر، کاهش اضطراب و بهبودی بالقوه را فراهم کند. “

محققان به مدت 3 ، 7 و 12 ماه پس از تشخیص، پیگیری جمعیت مطالعه خود را ادامه می‌دهند.

آنها برخی از محدودیت‌های تحقیقات منتشر شده خود را تصدیق می‌کنند. به طور خاص، چندین نفر در جریان پیگیری‌ها شرکت نکردند، که می‌تواند منجر به سوگیری در نتایج نهایی شود.

به عنوان مثال، افرادی که علائم طولانی مدت را تجربه کرده‌اند ممکن است تمایل بیشتری به شرکت در مراحل بعدی مطالعه داشته باشند تا کسانی که کاملا بهبود یافته‌اند.

مترجم : نرگس قاسمی پناه
منبع : news-medical.net