صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
آیا فلوراید برای دندان خوب است یا بد؟

منابع عمده فلوراید چیست؟
 
فلوراید در بسیاری از کشورها به آب لوله کشی اضافه می‌شود و همچنین می‌تواند در چندین ماده غذایی طبیعی یافت شود. غلظت فلوراید 0.7 تا 1.2 ppm (قطعات در هر میلیون) برای بدن و دندان مفید‌تر است. منابع مختلف فلوراید در زیر شرح داده شده است:
 
آب آشامیدنی شهری
 
اگرچه فلوراید به طور طبیعی در آب شیرین یافت می‌شود، اما در بسیاری از کشورها به منابع آب شیر نیز اضافه می‌شود. مقدار اضافه شده به غلظت فلوراید که به طور طبیعی اتفاق می‌افتد بستگی دارد.
 
خمیر دندان‌های حاوی فلوراید
 
تمام خمیر دندان‌های مورد تایید انجمن دندان‌پزشکی آمریکا حاوی فلوراید هستند. از این خمیردندان‌ها می‌توان برای محافظت بیشتر در برابر پوسیدگی‌ها استفاده کرد. مقدار فلوراید اضافه شده به خمیردندان به اندازه‌ای است که از دندان محافظت بیشتری می‌کند، باوجود مقدار فلورایدی که در آب جامعه وجود دارد.

دستورالعمل‌های انجمن دندان‌پزشکی آمریکا برای استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید متفاوت است. کودکان زیر 3 سال باید از خمیر دندان با سطح فلوراید 1000ppm استفاده کنند در حالی که کودکان بالای 3 سال می‌توانند از خمیر دندان حاوی 1350 ppm تا 1500 ppm فلوراید استفاده کنند.

برای جلوگیری از عوارض جانبی مختلف مسمومیت با فلوراید، هرگز نباید از خمیر دندان به مقدار زیاد استفاده شود. برای کودکان زیر 7 سال فقط باید مقدار خمیر دندان به اندازه نخود استفاده شود.

توصیه می‌شود بعد از مسواک زدن به جای شستشوی دهان با آب، محتوای دهان را بیرون بریزید. این امر به این دلیل است که فلوراید موجود در خمیردندان می‌تواند برای مدت طولانی‌تری با سطح دندان در تماس باشد.
 
چرا باید به آب لوله کشی و خمیر دندان فلوراید اضافه کنیم؟
 
کودکان در شرایط اجتماعی-اقتصادی نامناسب بیشتر مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان هستند، این امر اساساً به دلیل محدود بودن فلوراید در تامین آب است. چنین کودکانی پنج برابر بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. افزودن فلوراید به منبع آب یکی از راه‌های محافظت از کودکان مستضعف در برابر پوسیدگی دندان است.

بعضی از افراد بیشتر در معرض پوسیدگی دندان هستند. در چنین مواردی، فلوراید توسط متخصص دندان‌پزشکی مستقیماً روی سطح دندان قرار می‌گیرد تا از ایجاد پوسیدگی جلوگیری کند. لاک‌های حاوی فلوراید یا ژل نیز برای استفاده در دسترس هستند.

 در افرادی که جریان بزاقی دارند خطر ایجاد پوسیدگی افزایش می‌یابد و استفاده از فلوراید در چنین مواردی می‌تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.
 
چگونه فلوراید از ایجاد پوسیدگی جلوگیری می‌کند؟
 
پلاک دندان روی سطح دندان حاوی طیف گسترده‌ای از باکتریهای پوسیدگی زا است که روند از بین رفتن دندان و از بین بردن مواد معدنی را افزایش می‌دهد. این باکتریها فرآیندهای جبرانی درون دندان‌ها را مهار کرده و منجر به پوسیدگی دندان و حفره می‌شوند.

فلوراید هم اثرات پیشگیری و هم درمانی در برابر پوسیدگی دندانی دارد. این ماده معدنی وقتی به مقدار مناسب مصرف شود، فرآیند بازیابی مجدد را تسریع می‌کند و مانع حذف موادمعدنی می‌شود.

باکتریهای پوسیدگی زا کربوهیدراتها را متابولیزه و اسیدها را آزاد می‌کنند. با پایین آمدن PH دهان، فلوراید از پلاک آزاد می‌شود و به کلسیم و فسفات آزاد شده از سطح دندان از بین رفته، می‌چسبد. در نهایت یک ساختار برتر کریستالی مینای دندان را تشکیل می‌دهد. این ساختار مینای دندان که به تازگی تشکیل شده است، در برابر اسیدها مقاومت بیشتری دارد و غلظت فلوراید آن زیاد و محتوای کربنات آن کم است.

برخی از مطالعات بالینی نشان داده‌اند که وقتی فلوراید به طور مداوم در حفره دهان با غلظت کم وجود دارد، این خاصیت را دارد که با کاهش تولید اسید، از فعالیت باکتری‌های پوسیدگی زا مانند استرپتوکوک موتانس جلوگیری کند.
 
عوارض جانبی فلوراید بر سلامت دندان چیست؟

در بعضی مناطق به طور طبیعی غلظت بالای فلوراید در منبع آب وجود دارد. مقادیر بیش از حد فلوراید منجر به فلوروز دندان می‌شود. به دلیل کمبود مواد معدنی، فلوروز منجر به ایجاد لکه‌های سفید گچی در سطح دندان می‌شود. این امر منجر به تیرگی مینای دندان می‌شود و از نظر زیبایی دندان ناخوشایند به نظر می‌رسد.

فلوئوروز در مواردی اتفاق می‌افتد که کودکان مقادیر زیادی فلوراید به ویژه در مرحله رشد دندان مصرف کنند. با این حال، شدت این شرایط به دوز، مدت زمان و زمان مصرف فلوراید بستگی دارد. به عنوان مثال، با دندان‌های جلوی فک بالا، مهمترین دوره حدود 15 تا 24 ماهگی برای پسران و 21 تا 30 ماهگی برای دختران است.

هنگامیکه دلیل «مینای خالدار» (که به نام فلوروز مینای دندان متوسط یا شدید است) بررسی شد، مشخص شد که فلوراید موجود در منبع آب آشامیدنی بر روی دندان تاثیر ضد پوسیدگی دارد.

مترجم : نرگس قاسمی پناه