صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
شرکت فایزر درخواست برای واکسن کرونایش مجوز استفاده اضطراری کرد

به گزارش آسوشیتدپرس، این اقدام چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که این شرکت اعلام کرد واکسنی که آن را با مشارکت شرکت آلمانی بایوان‌تک طراحی کرده ۹۵ درصد موثر بوده است. 

دکتر آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماری های عفونی آمریکا، تاکید کرده است که هنوز برای کنار گذاشتن ماسک و سایر اقدامات حفاظتی خیلی زود است و اقدامات بهداشتی تا زمانی که «کمک» (واکسن) از راه برسد، باید تقویت شوند.

منابع اولیه واکسن در آغاز محدود خواهند بود. شرکت فایزر تخمین زده است که قادر است تا پایان سال ۵۰ میلیون دُز واکسن درسطح جهانی در اختیار داشته باشد.

دریافت کنندگان این واکسن به دو دز نیاز دارند که به فاصله سه هفته زده می‌شوند.

شرکت‌های فایرز و بایوان‌تک آزمایش‌ها را بر روی ۳۸ هزار نفر انجام داده‌اند و آنها را به مدت دو ماه پس از دریافت دز دوم برای هرگونه عوارض جانبی احتمالی تحت نظر داشتند.

البته هنوز پرسش‌هایی مانند مدت زمانی که واکسن از فرد محافظت می‌کند و این که آیا فرد واکسینه شده همچنان می‌تواند دیگران را مبتلا کند یا نه، مطرح است

در عین حال، مجوز استفاده اضطراری به معنای تایید رسمی واکسن نیست و هنگام تجویز با فهرستی از مزایا و عوارض جانبی برای مصرف‌کننده همراه خواهد بود.

دولت آمریکا بر روی این واکسن و چندین واکسن دیگر سرمایه‌گذاری کرده و متعهد شده است که آنها را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهد.