صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
مشکلات پوستی وابسته به ماسک و روش‌های پیشگیری از بروز آنها

برای حفاظت کامل لازم است ماسک مخصوصا در ناحیه بینی به نحوی بسته شود که جای نفوذی باقی نماند و در شرایط پر استرس همراه با گرما و رطوبت این موضوع می‌تواند برای پوست سخت و آسیب‌زننده باشد.

 

بر اساس تحقیقی که در مجله le Journal of Wound Care در فوریه 2020 منتشر شد دم و بازدم زیر ماسک می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات پوستی و ساییدگی در ناحیه بینی و گونه‌ها شود و از آنجا که این ساییدگی دیر خوب می‌شود احتمال عفونت بالا می‌رود. 

 

افراد مبتلا به آکنه، اگزما، روزاسه یا کسانی که پوست‌های حساس، خشک یا تحریک‌شده دارند بیشتر در معرض خطر هستند. 

 

اگر در طول روز بیشتر از 6 ساعت ماسک به صورت داشته باشید اولین مشکلی که به سراغ‌تان می‌آید درماتیت تماسی است که با سرخی، خشکی و حساسیت پوستی و خارش خود را نمایان می‌کند. در ضمن همانند کسانی که عینک زدن را تازه شروع می‌کنند زمانی لازم است تا فرد با ماسک سازگار شود. 

 

درماتیت تماسی بسته به نوع پوست ممکن است به گونه‌ها و زیر گردن هم گسترش پیدا کند. برای پیشگیری باید فرد از یک مرطوب‌کننده استفاده کند و در صورت تشدید بیماری با متخصص پوست مشورت داشته باشد. 

 

نوع دیگری از درماتیت، درماتیت سبوروئیک یا فولیکولیت است که به درماتیت دوران قرنطینه هم معروف شده است. برای پیشگیری از بروز این نوع از درماتیت باید صبح و شب قبل و بعد از ماسک زدن پوست را بشویید و پاکسازی کنید و از یک مرطوب کننده سبک چندین بار در روز کمک بگیرید. 

 

مشکل دیگری که البته چندان شایع نیست آلرژی به نیکل موجود در فلز بالای بینی در ماسک است. اگر به آن آلرژی نشان دادید برای بهبود ناحیه تحریک‌شده از یک کرم استفاده و سعی کنید جلوی تماس فلز با پوست را بگیرید. هنگام خرید مطمئن شوید که ماسک بدون گیره فلزی یا از نوعی است که به آن حساسیت ندارید. 

 

ترجمه: سمیه مقصودعلی

منبع: santemagazine.fr

بدترین اشتباهی که درباره ماسک‌ها هنوز انجام می‌دهیم
کجا و چگونه از ماسک استفاده کنیم؟
چه کسانی نباید ماسک بزنند؟