صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
وقتی موهای خیس را رنگ می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

این تفاوت بیشتر از هر چیزی به نوع رنگ استفاده‌شده ارتباط دارد. بیشتر خانم‌ها اساسا به این تفاوت خاص توجهی ندارند، اما آشنا شدن با این تفاوت می‌تواند رویکرد خانم‌ها در مورد رنگ کردن موها در خانه را تغییر دهد. 

 

آیا می‌توان موهای مرطوب را رنگ کرد؟ 

 

بله می‌توان موهای مرطوب را رنگ کرد. اگر دقت کرده باشید پس از اتمام هایلایت موها و آبکشی موها در سالن‌های آرایشگاه و زمانی که موها هنوز مرطوب هستند، کار رنگ کردن موها دقیقا در همین مرحله انجام می‌گیرد. پس این کار آن‌قدرها هم که تصور می‌کردید غیرعادی نیست. 

 

مرطوب بودن موها ذاتا مانع از جذب شدن رنگ توسط موها یا تغییر رنگ آنها نمی‌شود. تفاوت بین رنگ کردن موهای خشک و موهای مرطوب، بیش از همه در داوم رنگ مو براساس رنگ موی استفاده‌شده نمایان می‌شود. 

 

مزیت‌های رنگ کردن موهای مرطوب 

 

1. پخش شدن بهتر رنگ مو: رطوبت اضافی روی موها به رنگ کمک می‌کند که با یکدستی بهتری روی موها پخش شود. این درحالی است که موقع رنگ کردن موهای خشک باید خیلی دقت کرد که تک‌تک تارهای مو کاملا با رنگ تماس پیدا می‌کنند و رنگ را به خود می‌گیرند. 

 

2. تقویت خصلت جذب‌کنندگی موها: موهای مرطوب اساسا تخلخل بیشتری دارند و این یعنی کوتیکول‌های موها خودشان را بهتر باز می‌کنند تا مایعاتی مثل رنگ را جذب کنند. پس مرطوب بودن موها مساوی است با نفوذ عمیق‌تر و بهتر رنگ به درون ساقه مو. 

 

3. راحت‌تر بودن کار روی موهای مرطوب: کار کردن روی موهای مرطوب در خانه بسیار راحت‌تر از کار کردن روی موهای خشک است. انجام دادن این کار در حمام با موهای مرطوب باعث می‌شود که دغدغه زیادی درباره ریختن رنگ مو روی قسمت‌های مختلف بدن یا قسمت‌های مختلف خانه نداشته باشیم. 

 

معایب رنگ کردن موهای مرطوب 

 

1. کاربرد غیردقیق: درحالی که رطوبت اضافی به توزیع هرچه بهتر رنگ کمک می‌کند، اما دقت کار در روند رنگ کردن موها را کاهش می‌دهد. پس اگر می‌خواهید که نتیجه نهایی خیلی دقیق و کاملا یکدست باشد، بهتر است برای رنگ کردن موها روی موهای خشک کار کنید. 

 

2. رقیق شدن رنگ: اگر موهای شما شدیدا خشک و آسیب‌دیده باشند، به‌صورت طبیعی برای ترمیم خودشان دنبال رطوبت می‌گردند. پس رنگ کردن موهای مرطوب در چنین شرایطی باعث می‌شود که موها بیشتر خود رطوبت را جذب کنند تا این‌که اجازه بدهند رنگ مو وارد لایه‌های اصلی مو شوند. این یعنی رنگ کردن موهای مرطوب در افراد دارای موهای خشک و آسیب‌دیده به احتمال بسیار دوام زیادی ندارد.

 

3. خطر آسیب‌دیدگی: موها در حالت مرطوب ذاتا آسیب‌پذیری بیشتری دارند و درنتیجه رنگ کردن موهای مرطوب هم می‌تواند با خطر بیشتری برای موها همراه باشد. کوتیکول‌های موها در حالت مرطوب طوری باز می‌شوند که دیگر نمی‌توانند محافظت کامل از غشای داخلی موها را به سرانجام برسانند. از سوی دیگر در موهای خشک، چربی‌های طبیعی بهتر به محافظت از موها کمک می‌کنند. 

 

انواع رنگ‌هایی که عملکرد خوبی روی موهای مرطوب دارند 

 

نکته مهم بعدی این است که همه انواع رنگ‌ها برای رنگ کردن موهای مرطوب مناسب نیستند. مثلا رنگ دائمی باید برای موهای خشک استفاده شود تا به نتیجه مناسبی برسد. در مواقع استفاده از رنگ‌های روشن دائمی برای موها نیز باید موها خشک باشند تا استفاده از رنگ مو با دقت کامل انجام بگیرد. برای تیره کردن موها با رنگ موی دائمی هم رعایت این قاعده ضرورت دارد. در ادامه با جزئیات بیشتری درباره انواع رنگ مو آشنا می‌شویم. 

 

1. رنگ نیمه‌دائمی Semi-Permanent: رنگ‌های نیمه‌دائمی دارای آمونیاک یا پراکسید نیستند و برای پوشش دادن روی کوتیکول‌ها ساخته شده‌اند. با توجه به این‌که طول عمر رنگ نیمه‌دائمی کوتاه است و تغییرات اساسی هم ایجاد نمی‌کند، مرطوب بودن موها موقع استفاده از این رنگ‌ها مانعی ندارد.

 

2. رنگ نیمه‌دائمی Demi-Permanent: تفاوت اصلی میان رنگ semi و demi این است که رنگ demi مقداری آمونیاک دارد و به لایه‌های عمیق‌تری از ساقه موها نفوذ می‌کند، بنابراین ماندگاری رنگ‌های demi هم حدود 5 برابر بیشتر از رنگ‌های semi است. با این‌حال، در این موارد هم مرطوب بودن موها مانعی ایجاد نمی‌کند و اثربخشی رنگ مو را دستخوش تغییر نمی‌سازد. 

 

3. دیگر رنگ‌های موقتی: انواع محصولات دیگر مانند هایلایترها و تونرها نیز در گروه رنگ‌های موقتی قرار می‌گیرند و بهتر است موقع استفاده از آنها حتما موهایتان مرطوب باشد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: Byrdie


چه احتیاطاتی را هنگام رنگ کردن مو باید رعایت کرد
در شستشوی موها زیاده‌روی نکنید
راهکارهایی برای حفظ شادابی و زیبایی موها