صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
سایه شبه کرونا همچنان پابرجاست

به گزارش هفته‌نامه سلامت، روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-19 که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

آمریکا با بیش از 2/6 میلیون مبتلا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-19 قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر سه کشور آمریکا، برزیل و هند به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم، کشورهایی هستند که بالای سه میلیون مبتلا به کووید-19 را در آمارهای رسمی خود گزارش کرده‌اند. همچنین بر اساس داده‌های رسمی کشورها پس از ایالات‌متحده آمریکا سه کشور برزیل، هند و مکزیک با گذشتن از مرز ۵۰ هزار جان‌باخته به ترتیب بالاترین آمار جهانی قربانیان این بیماری را به خود اختصاص داده‌اند.

رکورد جدید آمار مبتلایان روزانه در هند

در میان کشورهایی که سیر شتابانی در میزان ابتلا به کرونا پیدا کرده‌اند، هند رکورد جدیدی را ثبت کرده و مجموع مبتلایان در این کشور به 3 میلیون نفر نزدیک شد. با ثبت ۶۹ هزار و ۸۷۸ مورد جدید ابتلای روزانه به بیماری‌ کووید-19 در روز شنبه هفته گذشته در هند، شمار مبتلایان این کشور به 98/2 میلیون نفر رسید. داده‌های وزارت بهداشت فدرال هند نشان می‌دهد که شمار مرگ‌ومیرهای ناشی از بیماری کووید-19 با ثبت ۹۴۵ مورد جدید به ۵۵ هزار و ۷۹۴ مورد افزایش یافته است.

احتمال وضع قوانین جدید در فرانسه

، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور تعهد داد تا قوانین جدیدی برای مقابله با کرونا در کشورش تعیین کند. درحالی‌که برخی محدودیت‌های موجود توسط مقامات محلی تشدید شده، اما مکرون تمایلی به اعمال مجدد اقدامات گسترده‌ای که در موج اول همه‌گیری کووید-19 در این کشور در اوایل سال جاری میلادی (ماه‌های مارس و آوریل) اعمال کرده بود، ندارد.

البته مکرون هشدار داده است که خسارت ناشی از تکرار این قرنطینه بسیار زیاد خواهد بود و کشور باید به مداخلات هدفمند برای کاهش خوشه‌های نوظهور کرونا متکی باشد. رئیس‌جمهوری فرانسه متعهد شد که از رعایت قوانین مشخص برای مقابله با ویروس، در شرایطی که اجباری یا اختیاری بودن استفاده از ماسک در مکان‌های مختلف هنوز مشخص نیست، پرده‌برداری کند. البته مسافرانی که از 16 کشور به فرانسه می‌آیند باید در فرودگاه‌ها و بنادر این کشور تست کرونا دهند و افرادی که تست کرونای آنها مثبت شود باید به مدت 14 روز در قرنطینه قرار گیرند.

از دیگر نقاط اروپا هم خبرهای خوشی به نمی‌رسد. به‌تازگی یک مقام سوئیسی هم اعلام کرد که این کشور باید محدودیت‌هایی را برای مهار مجدد ویروس کرونا به دلیل افزایش اخیر موارد ابتلا اعمال کند.

مارتین آکرمان، رئیس جدید کارگروه ویروس کرونا در سوئیس تاکید کرد: «برای اینکه در آینده نیاز به اقدامات سخت‌گیرانه‌تر نباشد باید از هم‌اکنون محدودیت‌هایی را اجرایی کرد.» وی تاکید کرد: «سوئیس در آستانه افزایش چشمگیر در موارد ابتلا به کووید-19 قرار دارد.»

رئیس جدید کارگروه ویروس کرونا در سوئیس همچنین خواستار اجباری شدن استفاده از ماسک در فضاهای بسته شد. در حال حاضر استفاده از ماسک تنها در وسایل نقلیه عمومی و برخی تجمع‌های سیاسی اجباری است.

میانگین شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سوئیس این روزها به ۲۰۰ مورد در روز رسیده است درحالی‌که این آمار در ماه ژوئن به‌طور میانگین ۳۵ مورد ابتلای جدید در روز بود. سوئیس در ماه مارس (اسفند/ فروردین) قرنطینه جزئی را اجرایی کرد و فروشگاه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها بسته شدند. بااین‌حال تاکنون ۳۵ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و هزار و ۷۰۷ نفر در این کشور 6/8 میلیون نفری جان خود را به خاطر ابتلا به کووید-19 از دست داده‌اند.

زمزمه‌ قرنطینه مجدد لندن

همزمان برخی از رسانه‌های انگلیس اعلام کردند که بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور در حال تصمیم‌گیری برای قرنطینه مجدد لندن است. روزنامه‌های ساندی تلگراف و ساندی تایمز نوشتند که نخست‌وزیر دستور داده است در صورت افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کووید-19 آمادگی‌های لازم ایجاد شود. بااین‌حال رابرت جنریک، وزیر مسکن، اجتماعات و دولت محلی انگلیس اعلام کرد که از طرحی برای قرنطینه لندن اطلاع ندارد، اما این کشور از همه گزینه‌ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا استفاده می‌کند.

صادق خان، شهردار لندن نیز روز جمعه گذشته در توییتی نوشت: «همه ما هنوز با تهدید کووید-19 زندگی می‌کنیم. بسیار مهم است که همه توصیه‌های بهداشتی را برای جلوگیری از افزایش موارد ابتلا پیگیری کنیم و محدودیت‌های جدید در لندن اعمال شود.»

محدودیت‌های سفر به برخی از مناطق اروپا

از سوی دیگر برخی کشورهای اروپایی برای اینکه افزایش شمار مبتلایان کووید-19 به کشور آنها سرایت نکند، محدودیت‌های ترددی به کشورهای اروپایی دارای آمار بالای کرونا اعمال کرده‌اند. بلژیک روز شنبه فهرست کشورهایی که سفر توریستی به آنها در محدوده اروپا ممنوع است به‌روز و گسترده‌تر کرد. در این فهرست سفر به برخی از شهرها در اسپانیا مانند بارسلون، یا ژنو در سوئیس و برخی نقاط در فرانسه ممنوع است.

برخی از کشورهای اروپایی محدودیت‌های سفر به این کشور وضع کرده‌اند یا به شهروندان خود هشدار داده‌اند که به مناطق آلوده اسپانیا سفر نکنند و اگر سفر کردند باید قرنطینه شوند. انگلیس، آلمان، فرانسه، ایرلند، نروژ، هلند، دانمارک، اتریش، فنلاند و لهستان ازجمله این کشورهای اروپایی هستند و این موضوع آسیب جدی به صنعت گردشگری اسپانیا وارد کرده است.

جدیدترین خبرهای کرونایی از آلمان هم حاکی از آن است که بعد از برگزاری اعتراضات گسترده علیه محدودیت‌های کرونایی در برلین ینز اشپاهن، وزیر بهداشت این کشور انتقاد شدیدی به نحوه برگزاری این اعتراضات وارد کرده و گفته است: «اعتراضات در دوران بحران کرونا باید امکان‌پذیر باشد، اما نه اینگونه.» در اعتراضات در برلین بر اساس اطلاعات پلیس حدود 20 هزار نفر شرکت کردند که تعداد زیادی از آنها قواعد فاصله‌گذاری و استفاده اجباری از ماسک را رعایت نکردند.

آلمان روز شنبه هفته گذشته شاهد بیشترین موارد جدید ابتلا در ۴ ماه اخیر بود. از زمان شیوع ویروس کرونا در این کشور، بیش از ۲۳۲ هزار مورد ابتلا در آلمان گزارش شده است، اما شیوع ویروس از ماه پیش در آلمان شدت گرفته و عمده آن به ازسرگیری فعالیت‌های اجتماعی و سفر ارتباط داده شده است.

شیوع مجدد کرونا در کره جنوبی

در کشورهای آسیایی هم که وضعیت قدری بهبود یافته بود، روند ابتلای مجدد نگرانی‌هایی را به وجود آورده است. برای مثال کشور کره جنوبی که با اجرای تمهیدات سخت‌گیرانه‌ تاکنون موفق به کنترل شیوع ویروس کرونا شده بود، روز پنجشنبه هفته گذشته با شناسایی ۵۸ مورد جدید، اقدام به تعطیلی صدها مدرسه‌ای کرد که تنها چند روز از بازگشایی‌شان می‌‌گذشت. موارد جدید ابتلا همگی در سئول، پایتخت و مرتبط با یک انبار شرکت تجارت الکترونیکی در منطقه بوچئون است.

تعداد مبتلایان به بیماری کووید-19 در کره جنوبی تاکنون کمی بیشتر از ۱۱ هزار نفر گزارش شده است و تاکنون ۲۶۹ نفر نیز در این کشور جانشان را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. البته آمار مبتلایان و جان‌باختگان در کره جنوبی نشان می‌دهد که این کشور تاکنون به‌طورکلی در مدیریت شیوع جهانی ویروس کرونا موفق عمل کرده است.

نگرانی از شیوع مجدد کرونا در ایران بعد از تعطیلات

در کشورمان هم شرایط همچون دیگر نقاط جهان شکننده است و بعد از گذشت چند روز از تعطیلات احتمال شیوع مجدد کرونا همگان را نگران کرده است. علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به رشد ۱۰ درصدی سفرهای شهروندان تهرانی در تعطیلات ماه محرم نسبت به سال قبل، می‌گوید: «بالاترین میزان سفرها در استان تهران رخ داده است که تاثیر آن بر آمار ابتلا و فوت ناشی از کرونا را طی روزهای آتی شاهد خواهیم بود.»

وی می‌افزاید: «پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به جریانات اخیر به‌ویژه مسافرت‌های پرتراکم در تهران و شهرهای دیگر زودتر از فصل پاییز شرایط متفاوتی را تجربه کنیم. این موضوع به دلیل شکنندگی اوضاع با توجه به ماهیت استان تهران رخ می‌دهد.»

وی با اشاره به اینکه بالاترین میزان ترددها در سفرهایی که طی چهار روز اخیر در کشور رخ داد مربوط به استان تهران بوده است، تصریح کرد: «میزان این سفرها حتی در مقایسه با سال قبل نیز بسیار بیشتر بوده، درواقع شاهد رشد ۱۰ درصدی سفرها در این ایام نسبت به سال قبل بودیم.»

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران درباره اینکه از چه زمانی تاثیر این سفرها بر آمار ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا را مشاهده خواهیم کرد، تاکید می‌کند: «تغییر آمار مبتلایان که منجر به فوت شود حدود ۴ تا ۶ هفته بعد مشخص خواهد شد، اما در مورد بیماران سرپایی بین ۵ تا ۱۴ روز بعد از تماس اولیه با فرد ناقل کرونا، علائم بیماری مشاهده می‌شود و افزایش بیماران بستری را نیز بین دو تا ۳ هفته دیگر ممکن است مشاهده کنیم.» به‌هرحال باید منتظر ماند و دید که در هفته‎ها و ماه‌های آتی جهان چه وضعیتی پیدا خواهد کرد.

علی ابراهیمی