صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
آیا داروی «روگین» به رشد بهتر ابروها کمک می‌کند؟

البته این ترفندها نیز روزبه‌روز درحال پیشرفت و تغییر هستند و راهکارهای تازه‌ای را پیش پای افراد می‌گذارند. یکی از جدیدترین ترفندها برای داشتن ابروهای کاملا پُر و بی‌نقص، استفاده از روگین (Rogaine) است؛ یعنی همان داروهای محبوبی که برای رشد مجدد موهای روی سر کاربرد دارد اما آیا استفاده از روگین واقعا نتیجه‌بخش است؟ آیا چنین استفاده‌ای با عارضه‌های جانبی همراه می‌شود یا نه؟ در ادامه از یک متخصص پوست و یک متخصص آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی علل ریزش مو (Trichology) درخواست کرده‌ایم تا ما را در این زمینه راهنمایی کنند.

روگین چیست؟

روگین (نام عمومی آن: ماینوکسیدیل) از داروهای موضعی برای رشد موهاست. درحالی که نحوه عملکرد روگین هنوز به‌صورت کاملا واضح مشخص نیست، محققان بر این باورند که این ماده به منبسط کردن رگ‌های خونی پوست سر کمک می‌کند و از این طریق هم عملکرد فولیکول‌های مو را بهبود می‌بخشد و هم پوست سر را برای رشد موها تحریک می‌کند.

آیا می‌توان از روگین برای ابروها استفاده کرد؟

همان‌طور که شاید بدانید، روگین یا اساسا ماینوکسیدیل برای پوست سر کاربرد دارد و به‌واسطه ظرفیت ویژه‌اش برای تقویت رشد موهای سر شناخته می‌شود. این ماده هم موها را به رشد مجدد وادار می‌کند و هم از ریزش موی بیشتر در آینده جلوگیری خواهدکرد. این ماده در دو نوع در دسترس است؛ نوع 2 درصد و نوع 5 درصد. متخصصان پوست معمولا درصورت لزوم به مراجعان خودشان توصیه می‌کنند که استفاده از ماینوکسیدیل را با نوع 2 درصد شروع کنند. البته اگر بعد از مدت مشخصی هیچ نتیجه مطلوبی حاصل نشد، نهایتا می‌توان از ماینوکسیدیل قوی‌تری استفاده کرد بنابراین بالفرض اگر قرار باشد کسی از روگین برای ابروهایش استفاده کند، باید نکات مهمی را در نظر بگیرد.

برای استفاده از روگین باید به برنامه استفاده دقیق و منظم از آن پایبند باشید. این یعنی روگین باید هر روز به‌درستی استفاده شده و از چوب‌های آرایشی باکیفیت و مناسب برای به‌کارگیری آن کمک گرفته شود. نکته مهم اینکه قطع مصرف محصول یا استفاده بدون برنامه از آن واقعا می‌تواند روند اثرگذاری آن را دچار اختلال کند و حتی در مواردی به ریزش موی بدون امکان رشد مجدد موها منتهی شود. بنابراین اگر به استفاده از روگین برای ابروها فکر می‌کنید، هرگز نباید این نکته مهم را فراموش کنید.

دکتر پنی جیمز (تریکولوژیست) می‌گوید: «بیشتر متخصصان هرگز استفاده از روگین یا انواع ماینوکسیدیل را برای هیچ قسمتی از بدن جز پوست سر توصیه نمی‌کنند چراکه این ماده فقط در گروه داروهای موضعی برای پوست سر قرار می‌گیرد.» ضمن اینکه پوست اطراف ابروها بسیار نازک است و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هم استفاده از آن را فقط برای پوست سر تایید کرده است. خود موهای سر و موهای ابرو نیز با یکدیگر تفاوت دارند و چرخه‌های رشدشان هم متفاوت است. موهای ابرو بیشتر به موهای مژه شباهت دارند و میزان شباهت آنها به موهای سر در کمترین حد ممکن است.

عوارض جانبی استفاده از روگین برای ابروها

تردیدی نیست که خیلی از خانم‌ها به هر قیمتی می‌خواهند ابروهای بی‌نقص و کاملا پُری داشته باشند. با این‌حال، همه آنها باید از خودشان بپرسند که اگر بعضی از راهکارها با علائم نامناسبی همراه باشند، آیا باز هم باید به این راهکار پایبند بود؟

مطالعات انجام‌شده در این زمینه فعلا بسیار محدود هستند و از عوارض جانبی حداقلی حرف می‌زنند اما متخصصان پوست‌ می‌گویند که استفاده از روگین برای ابروها برابر است با قرارگیری پوست در معرض خطر ابتلا به تورم و التهاب، لکه‌های قرمز پوستی و خارش مزمن پوست. وقتی که روگین برای هر جایی به‌غیر از پوست سر استفاده شود، احتمال وارد شدن این ماده درون چشم وجود دارد و چنین اتفاقی قطعا مشکل‌ساز خواهد شد. حتی ممکن است که موهای اضافی آزاردهنده‌ای در اطراف ابروها رشد کنند و پوست شما نیز دچار خشکی عمومی شود.

نکته دیگر اینکه ماینوکسیدیل در گروه ترکیبات خشک‌کننده قرار می‌گیرد و حتی بعضی از افرادی که از آن برای پوست سر استفاده می‌کند نیز دچار شوره سر می‌شوند. بنابراین این خصلت خشک‌کننده ماینوکسیدیل در صورت تماس با موهای ابرو و پوست حساس و ظریف صورت قطعا شما را دچار خشکی پوست آزاردهنده خواهد کرد.

آیا استفاده از روگین نتیجه‌ای دارد؟

به‌گفته دکتر هدلی کینگ، متخصص پوست، استفاده از روگین برای ابروها شما را در معرض خطر ابتلا به سوختگی، خشکی، خارش، قرمزی، پوسته‌ریزی و رشد موهای زائد قرار می‌دهد اما شاید درنهایت پس از بارها تلاش به نتیجه هم برسد. بنابراین هرگز استفاده از روگین برای ابروها توصیه نمی‌شود. این متخصص تاکید می‌کند که همه این نکات به ما می‌گویند هرگز نباید از روگین برای ابروها استفاده کرد.

منبع: Byrdie
ترجمه: ندا احمدلو