صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
شام نخوردن؛ انتخاب سالم کاهش وزن؟!

در ادامه این مطلب، به این عوارض اشاره کرده و برای افرادی که چنین عادتی دارند، توصیه هایی کارآمد پیشنهاد کرده ایم.

 

حذف یک وعده و جبران در وعده‌ی بعد

توجه بیش از حد به شام برای کاهش وزن به‌تنهایی راهکار معجزه‌آسایی نیست. در واقع، چاقی و لاغری به دریافت کالری در طول روز بستگی دارد نه به تعداد وعده‌های غذایی. ممکن است فردی 3 وعده غذا بخورد اما میزان کالری کاملا متعادل باشد و فردی دیگر طی 2 وعده مقدار کالری بیشتری دریافت ‌کند. علاوه بر این، گرسنگی طولانی چندان تاثیری در کاهش وزن ندارد. در مدت چندین ساعت گرسنگی، بدن از ذخایر چربی استفاده می‌کند که در کاهش وزن موثر است اما پس از 24 تا 48 ساعت، ترجیحا از ذخایر قند استفاده می‌کند و چربی کمتری مصرف می‌شود. درنتیجه، خوردن صبحانه پس از گرسنگی طولانی فرصتی به بدن نمی‌دهد تا از کالری ذخیره‌ شده استفاده کند حتی اگر از ذخایر بدن برای تامین انرژی استفاده شود، در وعده‌ی بعد دوباره ذخیره‌سازی شکل می‌گیرد.

 

پیامدهای شام نخوردن 

اگر به‌رغم اینکه گرسنه هستید از شام‌خوردن امتناع کنید، این احتمال وجود دارد که صبح با گرسنگی شدید بیدار شوید و صبحانه خیلی زیاد و سنگینی بخورید. نیمه‌شب از خواب بیدار شوید زیرا با معده‌ی خالی نمی‌توان راحت خوابید. این در‌حالی است که وقتی در این وضعیت بیدار شوید، هر خوراکی مانند بیسکوییت و شکلات و... را می‌خورید زیرا مسلما فرصتی برای تهیه شام سالم نیست. به علاوه، خواب آشفته‌ای خواهید داشت. عدم خواب مطلوب شبانه هم باعث خستگی در طول روز و مانع از انجام صحیح فعالیت‌های روزمره می‌شود و برای جبران خستگی، تمایل به خوراکی‌های چرب و شیرین افزایش پیدا می کند.

 

و اما 4 توصیه‌ درباره شام

1. از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنید. چربی‌ها هضم طولانی دارند و در این مدت دمای بدن بالا می‌رود که بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد.

 

2. نوشیدنی‌های حاوی الکل را کنار بگذارید. الکل باعث عدم ادراک سیری می‌شود و فرد را به‌غذا خوردن بیشتر وادار می‌کند.

 

3. خوراکی‌هایی که در بهبود خواب تاثیر دارند را میل کنید. غذاهای حاوی نشاسته به‌دلیل تسهیل آزادسازی تریپتوفان در مغز توصیه می‌شود. تریپتوفان ماده پیش‌ساز سروتونین است که به‌عنوان آرام‌بخش طبیعی شناخته می‌شود. لبنیات نیز انتخاب خوبی است زیرا حاوی ترکیباتی با عملکرد شبیه آندروفین هستند که در ایجاد آرامش نقش دارند. موز، حبوبات و شکلات تلخ که خوراکی‌های سرشار از تریپتوفان و منیزیم هستند نیز توصیه می‌شود.

 

4. دیر شام نخورید. برای اینکه غذا بر کیفیت خواب تاثیر نگذارد، باید حداقل 2 ساعت زمان بین شام و خواب فاصله باشد. همچنین فاصله‌ی ناهار و شام نباید خیلی طولانی باشد زیرا باعث تشدید گرسنگی و تمایل به غذا خوردن زیاد در شب می‌شود. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:Doctissimo.fr

 5 اصل غذا خوردن آگاهانه برای حفظ تناسب اندام

6 دسر میوه ای برای حفظ تناسب اندام​​​
آیا شما به غذا خوردن اعتیاد دارید؟!​​​