صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
قندخون بالا خطر مرگ ناشی از کرونا را بیشتر می‌کند

 این پژوهشگران نتایج کارشان را در مجله «دیابتولوجیا» منتشر کرده‌اند. به گفته این پژوهشگران، بالا بودن فشارخون نیز «به طور مستقل با افزایش خطر مرگ و عوارض ناشی از کووید-۱۹ همراهی دارد.» 

این بررسی بر اساس پژوهش قبلی در بیماران دیابتی است. بررسی که در ماه مه در بیمارستان‌های فرانسه انجام شد و نتایج آن در همین مجله منتشر شد، نشان داد از هر 10 بیمار دیابتی دچار کووید-۱۹ یک نفر درگذشته است که بسیار بیشتر از میزان مرگ در بیماران بدون دیابت است. هنوز معلوم نیست چرا میزان بالای قندخون میزان‌های مرگ ناشی از کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد. 

پژوهشگران چینی می‌گویند ممکن است لخته شدن خون، ضعیف شدن پوشش درونی رگ‌های خونی و نشانگان توفان سایتوکاینی (واکنش شدید دستگاه ایمنی به ویروس) نقشی در این رابطه داشته باشند. 

آنها همچنین به بیمارستان‌ها توصیه کردند از همه بیماران کووید-۱۹ و نه فقط دیابتی‌های مبتلا به کووید-۱۹ آزمایش قند بگیرند. 

البته کارشناسان می‌گویند این بررسی که در بیماران بستری در بیمارستان در ماه‌های ژانویه و فوریه انجام شده است، محدودیت‌هایی دارد. 

نوید ستار، استاد پزشکی سوخت‌وساز در دانشگاه گلاسکو که در این تحقیق شرکت داشت، می‌گوید: «بررسی جالبی است، اما نتایج آن کاملا مطابق با انتظار است.»

او افزود: «آنچه این پژوهشگران نتوانسته‌اند ثابت کنند این است که آیا هدف قرار دادن میزان قندخون در بیماران می‌تواند تفاوتی در پیامد بالینی بیماران ایجاد کند یا نه.»

کارشناسان می‌گویند لازم است کارآزمایی‌های تصادفی‌شده کنترل‌شده در این‌باره انجام شود تا به نتایج مطمئن‌تری رسید.