صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
بیماری هاری، کُشنده اما قابل پیشگیری

به گزارش سلامت، بهزاد امیری  در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به بروز بیماری هاری با شروع فصل گرما در کشور اظهار کرد: هاری نوعی عفونت ویروسی دستگاه اعصاب مرکزی و قابل انتقال بین حیوان و انسان است که معمولاً به واسطه گزش حیوان هار به انسان منتقل می‌شود و در صورت بروز علائم بیماری در انسان متاسفانه همیشه کشنده است.

او ادامه داد: خوشبختانه علی‌رغم کشندگی بالای این بیماری، در صورت انجام کلیه مراحل پیشگیری و درمان بیماری از جمله شست‌وشوی صحیح محل گزش با آب و صابون، واکسیناسیون و تزریق سرم ضد هاری، می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: در صورت ابتلای انسان به بیماری هاری و بروز علائم، تقریبا صددرصد موارد منجر به مرگ می‌شود؛ سگ‌ها عامل اصلی موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری و مرگ ناشی از آن در انسان هستند و البته حذف هاری از طریق پیشگیری از گزش سگ و انجام واکسیناسیون سگ‌ها امکان پذیر است.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان افزود: شست‌وشوی فوری و کامل زخم با آب و صابون، تزریق واکسن و سرم ضد هاری پس از تماس با یک حیوان مظنون به هاری، بسیار مهم، حیاتی و نجات دهنده است.

امیری با اشاره به روش‌های انتقال و بیماری‌زایی عارضه هاری بیان کرد: ویروس هاری معمولا در هنگام گزش و از طریق بزاق حیوان هار به انسان انتقال می‌یابد؛ همچنین ویروس هاری می‌تواند از طریق تماس بزاق حیوان هار با خراش‌های پوستی، چشم و غشا‌های مخاطی وارد بدن انسان شده و باعث بروز بیماری شود.

او گفت: هنگامی که ویروس از طریق گزش وارد بدن می‌شود، ابتدا در محل ورود در عضلات تکثیر می‌یابد و سپس از طریق اعصاب محیطی به سیستم اعصاب مرکزی رسیده و بعد به غدد بزاقی انتشار پیدا می‌کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: دوره کمون این بیماری در انسان حدود ۲ تا ۳ ماه است، اما امکان دارد از چند روز تا یک سال نیز طول بکشد؛ دوره کمون به مقدار ویروس وارد شده در اثر گازگرفتگی، محل گزش و شدت زخم بستگی دارد و خطر ابتلا به هاری در گزش در بعضی نواحی شامل سر و گردن و ناحیه تناسلی بیشتر است.

امیری افزود: بیماری هاری با احساس اضطراب و نگرانی، سردرد، افزایش مختصر درجه حرارت بدن و بی‌قراری آغاز می‌شود؛ اغلب اوقات، درد و خارش در محل زخم احساس و افزایش ترشح بزاق مشاهده می‌شود. همچنین ممکن است گرفتگی‌های عضلات تنفسی و نیز تشنجات عمومی ایجاد شود.

او با بیان اینکه به ندرت بیماری هاری با علامت فلجی ظاهر شود و این شکل نیز پس از کما منجر به فوت بیمار می‌شود، گفت: امکان ابتلای همه حیوانات خونگرم به بیماری هاری وجود دارد البته سگ‌ها بیشتر در معرض خطر هستند؛ دوره کمون در سگ‌ها ۱۰ روز تا ۲ ماه و گاهی بیشتر است.