صفحه نخست چاپ
پایگاه خبری سلامت
تلویزیون و موبایل تنها وسایل سرگرم‌کننده نیستند

این وسایل به خودی خود بد نیستند اما شیوه استفاده از آنها مهم است و نیازمند رعایت اصول کاربردی صحیح است.

• گوشی موبایل را خاموش کنید

اگر خودتان مدام گوشی همراه در دست دارید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کودک مدت طولانی در حال تماشای تلویزیون یا بازی رایانه‌ای نباشد. زیرا کودکان از سنین خیلی پایین از والدین الگوبرداری کرده و رفتارهای آنها را تقلید می‌کنند.

به تدریج که بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، اگر شما فقط حضور فیزیکی در منزل داشته باشید و آن‌طور که باید و شاید با آنها وقت نگذرانید، سعی می‌کنند به هر طریقی توجه شما را جلب کرده و حتی با عصبانی کردن‌تان، این کمبود را دریافت کنند. پس برای کار با رایانه یا تماشای تلویزیون برنامه داشته باشید و احساس بی‌اهمیت بودن را به فرزند خود منتقل نکنید. اگر در این دوران در منزل دورکاری می‌کنید، حتما ساعات مشخصی در روز را به امور خود برسید و حتما زمانی را برای بازی، مطالعه، رسیدگی به دروس و گفتگوی صمیمانه با فرزند خود اختصاص دهید.

• ساعات مشخصی برای تماشای تلویزیون و رایانه تعیین کنید

گرچه این روزها کودکان نمی‌توانند از منزل بیرون بروند اما دلیلی برای گذران ساعات طولانی جلوی تلویزیون یا رایانه نیست. همانطور که پیش از این، ساعات مشخصی در روز به این روال اختصاص داشت، الان نیز این برنامه را تعیین کنید و مراقب باشید بچه‌ها دچار بی نظمی نشوند.

بهتر است یک جدول هفتگی تهیه کرده و ساعات تماشای تلویزیون یا بازی رایانه‌ای در هر روز را علامت بزنید. این جدول را در قسمتی از منزل که دائم کودک رفت و آمد دارد، نصب کنید تا قانون را به خوبی در خاطر بسپارد.

این قوانین را حتما رعایت کنید و اگر مثلا پس از یک ساعت بازی، کودک تقاضای ده دقیقه اضافه‌تر دارد بی‌اهمیت نباشید زیرا معمولا ده دقیقه به نیم ساعت و سپس به یک ساعت نیز کشیده می‌شود. در مورد بازی با موبایل نیز زنگ هشدار را کوک کنید و حتما کودک را مقید به قطع بازی بعد از زمان تعیین‌شده کنید.

• از این وسایل برای تشویق یا تنبیه استفاده نکنید

برخلاف تصور، محروم کردن کودک از تماشای تلویزیون به عنوان راهکار تنبیه یا اجازه دادن به بازی رایانه‌ای برای تشویق یک رفتار خوب می‌تواند تاثیر عکس داشته باشد. مطالعه‌ای در این زمینه نشان می‌دهد بچه‌هایی که تحت تاثیر چنین رفتارهای تربیتی هستند، بیشتر از دیگران به تماشای تلویزیون یا بازی رایانه‌ای تمایل دارند.

• با کودک همراه باشید

گرچه شاید نشستن مدت طولانی کودک در حال تماشای فیلم یا کارتون به شما اجازه می‌دهد با خیال راحت‌تری به کارهای خود برسید اما باید بدانید که او در این شرایط یک تماشاگر منفعل خواهد بود. سعی کنید در این روزها با هم فیلم ببینید یا بازی کنید و در حین این سرگرمی با هم صحبت کنید. هنگام استفاده از اینترنت و شبکه‌های مجازی نیز فرصت را مغتنم بدانید و در رابطه با قوانین استفاده از این شبکه‌ها و روش‌های کاربرد صحیح به او آموزش دهید.

• به فکر سرگرمی و بازی در خانواده باشید

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش تمایل کودکان به تلویزیون و موبایل، پیشنهاد بازی‌های آپارتمانی و مشارکت در فعالیت‌های منزل است. کودکان معمولا از آشپزی، شیرینی‌پزی، نظافت منزل، رسیدگی به گیاهان و... همراه با پدر و مادر لذت می‌برند اما بزرگترها چندان تمایلی به این مشارکت ندارند و گاه برای این آموزش‌ها صبوری به خرج نمی‌دهند. اتفاقا در این روزها می‌توان از حضور بچه‌ها برای انجام کارهای منزل و کاهش خستگی امور روزمره کمک گرفت.


• به کودکان بیاموزید که تنها وسیله سرگرمی، تلویزیون و موبایل نیست

تقریبا اکثر افراد در دنیای امروز، گشت وگذار در شبکه‌های اجتماعی یا تماشای تلویزیون را اولین فعالیت هنگام بیکاری، خستگی، انتظار، ناراحتی و... می‌دانند. در حای که چنین روشی مانع از پرورش تخیلات و افکار می‌شود.

کودکان نیز این سبک را از بزرگترها می‌آموزند و هر زمان که احساس بی‌حوصلگی داشته باشند، اولین گزینه تماشای تلویزیون است. در حالی که برای پرورش خلاقیت و حفظ تعادل عملکردهای فردی لازم است تا در زمان بیکاری، تنهایی و بی‌حوصلگی نگاهی دقیق به اطراف داشته باشیم و روشی برای سرگرمی و کسب آرامش پیدا کنیم.


مترجم: مریم‌سادات کاظمی
منبع: www.wedemain.fr